Прејди на содржината

Гент-Вевелгем 2021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гент-Вевелгем 2021
Детали за трката
Издание83. Гент-Вевелгем
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2021 1.UWT
Датум28 март 2021
Растојание247 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеИпр
ОдредиштеВевелгем
Екипи25
Возачи на почеток158
Возачи на крај91
Просечна брзина42,933 км/ч
Искачени метри1402 m
Добитници на наградите
ПобедникBEL Ваут ван Ерт (Џамбо-Висма)
ВторопласиранITA Џакомо Ницоло (Кубека Асос)
ТретопласиранITA Матео Трентин (ОАЕ Емирати)
◀20202022▶
Документација

Гент-Вевелгем 2021 — 83. издание на велосипедската еднодневна трка Гент-Вевелгем, која се одржала на 28 март како десетти настан во сезоната на Светската турнеја.

Бидејќи Гент-Вевелгем е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[1] Шест професионални континентални екипи биле дополнително поканети, заокружувајќи ја главната група од 25 екипи.[2] Вечерта пред трката, екипата Трек-Сегафредо на бранителот на титулата Мадс Педерсен се повлекла, по два позитивни теста за КОВИД-19.[3] Дополнително, екипата Бора-Хансгрое исто така била спречена да започне, поради препораките за КОВИД-19 во Белгија.[4] Екипите Астана-Премиер Тек и Инеос Гренадиерс, со шест возачи секоја, биле единствените екипи кои немале седум возачи. На крајот, 159 возачи ја започнале трката, а само 90 од нив ја завршиле.[5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (6)

Завршен пласман

[уреди | уреди извор]

[6]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма5ч 45' 11
2. ITA Џакомо Ницоло европски друмски првакКубека Асос+ 0
3. ITA Матео Трентин ОАЕ Емирати+ 0
4. ITA Сони Колбрели Бахреин Викториус+ 0
5. AUS Мајкл Метјус Тим Џејко АИУла+ 0
6. SUI Штефан Кинг швајцарски друмски првакГрупама-ФДЖ+ 0
7. BEL Нејтан ван Хојдонк Џамбо-Висма+ 3
8. NED Дилан ван Барле Инеос Гренадиерс+ 52
9. FRA Антони Тиржис Тотал Директ Енержи+ 54
10. BEL Џани Вермерш Алпесин-Декојнинк+ 1' 25
Извори: ProCyclingStats Cycling Quotient


Список на учесници

[уреди | уреди извор]
  1. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  2. „Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 27 March 2021.
  3. „Trek-Segafredo men's team out of Gent-Wevelgem“. Трек-Сегафредо. Trek Bicycle Corporation. 27 March 2021. Посетено на 27 March 2021.
  4. Ryan, Barry (28 March 2021). „Bora-Hansgrohe prevented from starting Gent-Wevelgem due to COVID-19 guidelines“. Cyclingnews. Посетено на 28 March 2021.
  5. Puddicombe, Stephen (28 March 2021). „Wout van Aert wins Gent-Wevelgem“. CyclingNews. Посетено на 28 March 2021.
  6. „Гент-Вевелгем 2021“. ProCycling.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]