Тимо Вилемс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тимо Вилемс
Лични податоци
Цело имеТимо Вилемс
Роден9 февруари 1996 (1996-02-09) (24 г.)
Јете,  Белгија
Податоци за клубот
Мом. клубСпорт Вландерен-Балоас
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Последна промена
3 декември 2019

Тимо Вилемс (холандски: Thimo Willems; р. 9 февруари 1996) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Спорт Вландерен-Балоас.[1]

Во април 2019 година го освоил планинскиот пласман на Трката околу Турција 2019.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2013
2. Краен пласман Кејзер дер Јуниорес
5. Краен пласман Три дена Ван Аксел
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2014
6. Краен пласман Три дена Ван Аксел
1. Етапа 3
2018
2. Гран при де Марбријер
2019
1. Jersey red.svg Планински пласман Трка околу Турција

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Thimo Willems“. ProCyclingStats. Посетено на 22 април 2019.
  2. „Felix Grossschartner wins Tour of Turkey“. Eurosport. Посетено на 22 април 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]