Волта а Каталуња 2021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Волта а Каталуња 2021
Детали за трката
Издание100. Волта а Каталуња
НатпреварувањаСветска турнеја на UCI 2021 2.UWT
2021 Spanish Road Cycling Cup
Етапи7
Датуми22 – 28 март
Растојание1.094,4 км
ДржаваESP Шпанија
ПоаѓалиштеКалеља
ОдредиштеБарселона
Екипи24
Возачи на почеток168
Возачи на крај131
Просечна брзина41,646 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникGBR Адам Јејтс (Инеос Гренадиерс)
ВторопласиранAUS Ричи Порт (Инеос Гренадиерс)
ТретопласиранGBR Герајнт Томас (Инеос Гренадиерс)
БодовенCOL Естебан Чавес (Тим БајкЕксчејнџ)
ПланинскиCOL Естебан Чавес (Тим БајкЕксчејнџ)
МладинскиPOR Жоао Педро Алмеида (Декојнинк-Квик Степ)
БорбеностBEL Томас де Гент (Лото-Судал)
ЕкипенGBR Инеос Гренадиерс
20202022▶
Документација

Волта а Каталуња 2021 (позната и како Трка околу Каталонија 2021) — 100. издание на велосипедската етапна трка Волта а Каталуња, која се одржала помеѓу 22 и 28 март како седми настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Волта а Каталуња е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Пет професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што се заокружила групата од 24 екипи. Секоја екипа настапила со по седум возачи и имало вкупно 168 возачи, од кои 131 завршил.[3] Алпесин-Феникс била првично предвидена да учествува, но се повлекле на почетокот на трката откако тројца членови на посадата добиле позитивни тестови за КОВИД19.[4] Предлошка:Cycling data EKP се повлекле на почетокот на петтата етапа откако двајца членови на посадата биле позитивни на КОВИД-19.[5]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (5)
 • ESP Керн Фарма
 • FRA Аркеа-Самсик
 • RUS Гаспром-РусВело
 • ESP Еускалтел-Еускади
 • USA Рели Сајклинг

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)Искачени метриПобедникCевкупен лидер
1 22 марКалељаКалеља
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
178,42813 mDEN Андреас Крон DEN Андреас Крон
2 23 марБањолес – Бањолес
индивидуален хронометар
индивидуален хронометар
18,5198 mAUS Роан Денис POR Жоао Педро Алмеида
3 24 марКанал Олимпик де Каталуња – Валтер 2000
планинска етапа
планинска етапа
203,13753 mGBR Адам Јејтс GBR Адам Јејтс
4 25 марРипољ – Порт Аине
планинска етапа
планинска етапа
166,53980 mCOL Естебан Чавес GBR Адам Јејтс
5 26 марЛа Побла де Сегур – Манреза
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
201,12952 mGER Ленард Кемна GBR Адам Јејтс
6 27 марТарагона – Матаро
ридеста етапа
ридеста етапа
193,82656 mSVK Петер Саган GBR Адам Јејтс
7 28 марБарселонаБарселона
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
1332331 mBEL Томас де Гент GBR Адам Јејтс

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Андреас Крон Лото-Судал4ч 20' 15
2. ESP Луис Леон Санчес Астана-Премиер Тек+ 0
3. FRA Реми Роша Кофидис+ 0
4. GER Ленард Кемна Бора-Хансгрое+ 0
5. NZL Дион Смит Тим БајкЕксчејнџ+ 16
6. SLO Матеј Мохорич Бахреин Викториус+ 16
7. NED Иде Схелинг Бора-Хансгрое+ 16
8. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 16
9. DEN Александер Камп Трек-Сегафредо+ 16
10. DEN Михаел Валгрен ЕФ Едукејшн-Нипо+ 16
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Андреас Крон бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманбела и сина маичка за предводникот на бодовниот пласманбела и портокалова маичка за предводникот на пласманот за млад возачЛото-Судал4ч 20' 05
2. ESP Луис Леон Санчес Астана-Премиер Тек+ 4
3. FRA Реми Роша Кофидис+ 6
4. GER Ленард Кемна Бора-Хансгрое+ 10
5. NZL Дион Смит Тим БајкЕксчејнџ+ 26
6. SLO Матеј Мохорич Бахреин Викториус+ 26
7. NED Иде Схелинг Бора-Хансгрое+ 26
8. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 26
9. DEN Александер Камп Трек-Сегафредо+ 26
10. DEN Михаел Валгрен ЕФ Едукејшн-Нипо+ 26
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис Инеос Гренадиерс22' 27
2. FRA Реми Кавања Декојнинк-Квик Степ+ 5
3. POR Жоао Педро Алмеида Декојнинк-Квик Степ+ 28
4. USA Брендон Мекналти ОАЕ Емирати+ 28
5. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 33
6. AUS Ричи Порт Инеос Гренадиерс+ 34
7. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 35
8. CZE Јосеф Черни Декојнинк-Квик Степ+ 38
9. RSA Стефан де Бод Астана-Премиер Тек+ 38
10. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 47
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. POR Жоао Педро Алмеида бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманбела и портокалова маичка за предводникот на пласманот за млад возачДекојнинк-Квик Степ4ч 43' 26
2. USA Брендон Мекналти ОАЕ Емирати+ 0
3. ESP Луис Леон Санчес Астана-Премиер Тек+ 3
4. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 5
5. AUS Ричи Порт Инеос Гренадиерс+ 6
6. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс+ 7
7. RSA Стефан де Бод Астана-Премиер Тек+ 10
8. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 19
9. ITA Фаусто Маснада Декојнинк-Квик Степ+ 20
10. GER Ленард Кемна Бора-Хансгрое+ 21
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Адам Јејтс Инеос Гренадиерс5ч 00' 58
2. COL Естебан Чавес Тим БајкЕксчејнџ+ 13
3. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 19
4. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 31
5. BEL Харм Ванхауке Лото-Судал+ 31
6. USA Сеп Кус Џамбо-Висма+ 31
7. GBR Хју Карти ЕФ Едукејшн-Нипо+ 31
8. CAN Мајкл Вудс Израел старт-ап нејшн+ 36
9. AUS Ричи Порт Инеос Гренадиерс+ 36
10. ITA Џулио Чиконе Трек-Сегафредо+ 36
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Адам Јејтс бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманбела и сина маичка за предводникот на бодовниот пласманбела и црвена маичка за предводникот на планинскиот пласманИнеос Гренадиерс9ч 44' 21
2. AUS Ричи Порт Инеос Гренадиерс+ 45
3. POR Жоао Педро Алмеида бела и портокалова маичка за предводникот на пласманот за млад возачДекојнинк-Квик Степ+ 49
4. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 53
5. NED Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 1' 03
6. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 04
7. GBR Хју Карти ЕФ Едукејшн-Нипо+ 1' 14
8. GBR Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ+ 1' 21
9. COL Естебан Чавес Тим БајкЕксчејнџ+ 1' 21
10. USA Брендон Мекналти ОАЕ Емирати+ 1' 24
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Естебан Чавес Тим БајкЕксчејнџ4ч 29' 47
2. CAN Мајкл Вудс Израел старт-ап нејшн+ 7
3. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 7
4. GBR Адам Јејтс бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманбела и сина маичка за предводникот на бодовниот пласманбела и црвена маичка за предводникот на планинскиот пласманИнеос Гренадиерс+ 7
5. USA Сеп Кус Џамбо-Висма+ 7
6. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 7
7. AUS Ричи Порт Инеос Гренадиерс+ 7
8. NED Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 7
9. COL Наиро Кинтана Аркеа-Самсик+ 7
10. AUS Лукас Хамилтон Тим БајкЕксчејнџ+ 7
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Адам Јејтс бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманИнеос Гренадиерс14ч 14' 15
2. AUS Ричи Порт Инеос Гренадиерс+ 45
3. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 49
4. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 03
5. NED Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 1' 03
6. COL Естебан Чавес бела и сина маичка за предводникот на бодовниот пласманбела и црвена маичка за предводникот на планинскиот пласманТим БајкЕксчејнџ+ 1' 04
7. POR Жоао Педро Алмеида бела и портокалова маичка за предводникот на пласманот за млад возачДекојнинк-Квик Степ+ 1' 07
8. GBR Хју Карти ЕФ Едукејшн-Нипо+ 1' 20
9. USA Сеп Кус Џамбо-Висма+ 1' 29
10. GBR Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ+ 1' 32
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Ленард Кемна Бора-Хансгрое4ч 29' 13
2. POR Рубен Гереиро ЕФ Едукејшн-Нипо+ 39
3. ESP Микел Бискара Еускалтел-Еускади+ 42
4. NZL Дион Смит Тим БајкЕксчејнџ+ 44
5. IRL Даниел Мартин Израел старт-ап нејшн+ 44
6. SLO Матеј Мохорич Бахреин Викториус+ 44
7. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 44
8. HUN Атила Валтер Групама-ФДЖ+ 44
9. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-Нипо+ 44
10. NED Стевен Краусвајк Џамбо-Висма+ 44
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Адам Јејтс бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманИнеос Гренадиерс18ч 45' 27
2. AUS Ричи Порт Инеос Гренадиерс+ 45
3. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 49
4. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 03
5. NED Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 1' 03
6. COL Естебан Чавес бела и сина маичка за предводникот на бодовниот пласманбела и црвена маичка за предводникот на планинскиот пласманТим БајкЕксчејнџ+ 1' 04
7. POR Жоао Педро Алмеида бела и портокалова маичка за предводникот на пласманот за млад возачДекојнинк-Квик Степ+ 1' 07
8. GBR Хју Карти ЕФ Едукејшн-Нипо+ 1' 20
9. USA Сеп Кус Џамбо-Висма+ 1' 29
10. GBR Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ+ 1' 32
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое4ч 23' 18
2. RSA Дарил Импи Израел старт-ап нејшн+ 0
3. COL Хуан Себастијан Молано ОАЕ Емирати+ 0
4. RSA Рејнарт Јансе ван Ренсбург Кубека Асос+ 0
5. DEN Александер Камп Трек-Сегафредо+ 0
6. FRA Клеман Вентурини АГ2Р Ситроен Тим+ 0
7. GER Макс Кантер Тим ДСМ+ 0
8. POR Жоао Педро Алмеида бела и портокалова маичка за предводникот на пласманот за млад возачДекојнинк-Квик Степ+ 0
9. DEN Михаел Валгрен ЕФ Едукејшн-Нипо+ 0
10. BEL Максим ван Гилс Лото-Судал+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Адам Јејтс бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманИнеос Гренадиерс23ч 08' 45
2. AUS Ричи Порт Инеос Гренадиерс+ 45
3. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 49
4. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 03
5. NED Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 1' 03
6. COL Естебан Чавес бела и сина маичка за предводникот на бодовниот пласманбела и црвена маичка за предводникот на планинскиот пласманТим БајкЕксчејнџ+ 1' 04
7. POR Жоао Педро Алмеида бела и портокалова маичка за предводникот на пласманот за млад возачДекојнинк-Квик Степ+ 1' 07
8. GBR Хју Карти ЕФ Едукејшн-Нипо+ 1' 20
9. USA Сеп Кус Џамбо-Висма+ 1' 29
10. GBR Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ+ 1' 32
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Томас де Гент Лото-Судал3ч 06' 10
2. SLO Матеј Мохорич Бахреин Викториус+ 22
3. HUN Атила Валтер Групама-ФДЖ+ 1' 42
4. SUI Себастјен Рајхенбах Групама-ФДЖ+ 1' 46
5. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 46
6. CAN Мајкл Вудс Израел старт-ап нејшн+ 1' 46
7. SUI Марк Хирши ОАЕ Емирати+ 1' 46
8. POR Жоао Педро Алмеида бела и портокалова маичка за предводникот на пласманот за млад возачДекојнинк-Квик Степ+ 1' 46
9. GBR Адам Јејтс бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманИнеос Гренадиерс+ 1' 46
10. FRA Клеман Шампусен АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 46
Извор: ProCyclingStats

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Адам Јејтс бело-зелена маичка за предводникот на генералниот пласманИнеос Гренадиерс26ч 16' 41
2. AUS Ричи Порт Инеос Гренадиерс+ 45
3. GBR Герајнт Томас Инеос Гренадиерс+ 49
4. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 03
5. NED Вилко Келдерман Бора-Хансгрое+ 1' 03
6. COL Естебан Чавес бела и сина маичка за предводникот на бодовниот пласманбела и црвена маичка за предводникот на планинскиот пласманТим БајкЕксчејнџ+ 1' 04
7. POR Жоао Педро Алмеида бела и портокалова маичка за предводникот на пласманот за млад возачДекојнинк-Квик Степ+ 1' 05
8. GBR Хју Карти ЕФ Едукејшн-Нипо+ 1' 20
9. GBR Сајмон Јејтс Тим БајкЕксчејнџ+ 1' 32
10. AUS Лукас Хамилтон Тим БајкЕксчејнџ+ 1' 35
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

Етапа Победник Генерален пласман
Бодовен пласман

Планински пласман
Пласман за млад возач
Екипен пласман
Награда за борбеност
1 Андреас Крон Андреас Крон Андреас Крон Силвен Монике Андреас Крон Астана-Премиер Тек Силвен Монике
2 Роан Денис Жоао Алмеида Жоао Алмеида Инеос Гренадиерс недоделена
3 Адам Јејтс Адам Јејтс Адам Јејтс Адам Јејтс Кико Галван
4 Естебан Чавес Естебан Чавес Естебан Чавес Ленард Кемна
5 Ленард Кемна Реми Кавања
6 Петер Саган Матеј Мохорич
7 Томас де Гент Томас де Гент
На крај Адам Јејтс Естебан Чавес Естебан Чавес Жоао Алмеида Инеос Гренадиерс недоделена
 • На втората етапа, Натнаел Беране, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел сината маичка со линии, бидејќи првопласираниот Андреас Крон ја носел зелената маичка со линии како предводник на генералниот пласман. Од истата причина, Реми Роша, кој бил втор во пласманот за млад возач, ја носел портокаловата маичка со линии.
 • На третата етапа, Брендон Мекналти, кој бил втор во пласманот за млад возач, ја носел портокаловата маичка со линии, бидејќи првопласираниот Жоао Алмеида ја носел зелената маичка со линии како предводник на генералниот пласман.
 • На четвртата етапа, Роан Денис, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел сината маичка со линии, бидејќи првопласираниот Адам Јејтс ја носел зелената маичка со линии како предводник на генералниот пласман. Од истата причина, Естебан Чавес, кој бил втор во планинскиот пласман, ја носел црвената маичка со линии.
 • На етапите 5–7, Кун Бауман, кој бил трет во планинскиот пласман, ја носел црвената маичка со линии, бидејќи првопласираниот Естебан Чавес ја носел сината маичка со линии како предводник на бодовниот пласман, а второпласираниот Адам Јејтс ја носел зелената маичка со линии како предводник на генералниот пласман.

Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „The 100th edition of the Volta will be held in March 2021“. 27 April 2020. Посетено на 4 March 2021.
 2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 3. „Startlist“. Посетено на 4 March 2021.
 4. „Alpecin-Fenix pull out of Volta a Catalunya after three staff members test positive for COVID-19“. CyclingNews. 19 March 2021. Посетено на 22 March 2021.
 5. Fotheringham, Alasdair (26 March 2021). „Kern Pharma quit Volta a Catalunya after double positive for COVID-19“. CyclingNews. Посетено на 27 March 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]