Тур де Свис 2021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тур де Свис 2021
Детали за трката
Издание84. Тур де Свис
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2021 2.UWT
Етапи8
Датуми6 – 13 јуни
Растојание1.025,04 км
ДржаваSUI Швајцарија
ПоаѓалиштеФрауенфелд
ОдредиштеАндермат
Екипи23
Возачи на почеток160
Возачи на крај124
Просечна брзина41,443 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникECU Ричард Карапас (Инеос Гренадиерс)
ВторопласиранCOL Ригоберто Уран (ЕФ Едукејшн-Нипо)
ТретопласиранDEN Јакоб Фуглсанг (Астана-Премиер Тек)
БодовенSUI Штефан Бисегер (ЕФ Едукејшн-Нипо)
ПланинскиCAN Мајкл Вудс (Израел старт-ап нејшн)
МладинскиIRL Едвард Данбар (Инеос Гренадиерс)
ЕкипенNED Џамбо-Висма
◀20192022
Документација

Тур де Свис 2021 (познато и како: Трка околу Швајцарија 2021) — 84. издание на велосипедската етапна трка Тур де Свис, која се одржала помеѓу 6 и 13 јуни како дваесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тур де Свис е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Воедно, три професионални континентални екипи настапиле, како и националната екипа на Швајцарија, со што главната група имала 23 екипи.[3][4] Секоја екипа настапила со по седум возачи, со што вкупно имало 161 возач на почетокот на трката.[5] Пред четвртата етапа, Интермарше-Ванти-Жобер Материо се повлекле од трката откако член на екипата бил тестиран позитивен на КОВИД-19.[6] На крајот, 124 ја завршиле трката.

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (3)Национална екипа
 • SUI Швајцарија

Рута[уреди | уреди извор]

Рутата во 2021 година во голема мерка била истата со онаа што првично била планирана за изданието во 2020 година, кое било откажано поради пандемијата на КОВИД-19 во Швајцарија.[7]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)Искачени метриПобедникCевкупен лидер
1 6 јунФрауенфелд – Фрауенфелд
индивидуален хронометар
индивидуален хронометар
10,8436 mSUI Штефан Кинг SUI Штефан Кинг
2 7 јунНојхаузен на Рајнфал – Лахен
ридеста етапа
ридеста етапа
1732375 mNED Матје ван дер Пул SUI Штефан Кинг
3 8 јунЛахен – Пфафнау
ридеста етапа
ридеста етапа
1852492 mNED Матје ван дер Пул NED Матје ван дер Пул
4 9 јунСанкт Урбан – Гштад
ридеста етапа
ридеста етапа
1711940 mSUI Штефан Бисегер NED Матје ван дер Пул
5 10 јунГштад – Лојкербад
планинска етапа
планинска етапа
1722501 mECU Ричард Карапас ECU Ричард Карапас
6 11 јунАндермат – Дисентис/Мистер
планинска етапа
планинска етапа
1302715 mDEN Андреас Крон ECU Ричард Карапас
7 12 јунДисентис/Мистер – Андермат
23,2654 mCOL Ригоберто Уран ECU Ричард Карапас
8 13 јунАндермат – Андермат
планинска етапа
планинска етапа
1603517 mSUI Џино Медер ECU Ричард Карапас

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ12' 00
2. SUI Штефан Бисегер ЕФ Едукејшн-Нипо+ 4
3. ITA Матија Катанео Декојнинк-Квик Степ+ 12
4. NZL Томас Скали ЕФ Едукејшн-Нипо+ 15
5. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 19
6. GER Јонас Руч ЕФ Едукејшн-Нипо+ 22
7. GER Јаник Штајмле Декојнинк-Квик Степ+ 22
8. BEL Флоријан Вермерш Лото-Судал+ 22
9. DEN Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 22
10. AUS Роан Денис Инеос Гренадиерс+ 23
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Штефан Кинг жолта маичка за предводникот во генералниот пласманцрна маичка за предводникот на бодовниот пласманГрупама-ФДЖ12' 00
2. SUI Штефан Бисегер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЕФ Едукејшн-Нипо+ 4
3. ITA Матија Катанео Декојнинк-Квик Степ+ 12
4. NZL Томас Скали ЕФ Едукејшн-Нипо+ 15
5. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 19
6. GER Јонас Руч ЕФ Едукејшн-Нипо+ 22
7. GER Јаник Штајмле Декојнинк-Квик Степ+ 22
8. BEL Флоријан Вермерш Лото-Судал+ 22
9. DEN Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 22
10. AUS Роан Денис Инеос Гренадиерс+ 23
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Матје ван дер Пул Алпесин-Феникс4ч 12' 30
2. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 1
3. NED Ваут Пулс Бахреин Викториус+ 4
4. ESP Иван Гарсија Мовистар+ 4
5. SUI Марк Хирши ОАЕ Емирати+ 4
6. ECU Ричард Карапас Инеос Гренадиерс+ 4
7. CAN Мајкл Вудс Израел старт-ап нејшн+ 4
8. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 4
9. DEN Јакоб Фуглсанг Астана-Премиер Тек+ 4
10. DEN Андреас Крон Лото-Судал+ 9
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Штефан Кинг жолта маичка за предводникот во генералниот пласманцрна маичка за предводникот на бодовниот пласманГрупама-ФДЖ4ч 24' 52
2. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 1
3. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 2
4. NED Матје ван дер Пул Алпесин-Феникс+ 6
5. ESP Иван Гарсија Мовистар+ 12
6. ITA Матија Катанео Декојнинк-Квик Степ+ 12
7. ECU Ричард Карапас Инеос Гренадиерс+ 13
8. USA Нилсон Паулес бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЕФ Едукејшн-Нипо+ 25
9. SUI Џино Медер Бахреин Викториус+ 30
10. DEN Андреас Крон Лото-Судал+ 33
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Матје ван дер Пул Алпесин-Феникс4ч 24' 26
2. FRA Кристоф Лапорт Кофидис+ 0
3. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 0
4. AUS Мајкл Метјус Тим БајкЕксчејнџ+ 0
5. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 0
6. DEN Александер Камп Трек-Сегафредо+ 0
7. BEL Тиш Бенот Тим ДСМ+ 0
8. ESP Омар Фраиле Астана-Премиер Тек+ 0
9. FRA Антони Тиржис Тотал Директ Енержи+ 0
10. CAN Мајкл Вудс Израел старт-ап нејшн+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Матје ван дер Пул жолта маичка за предводникот во генералниот пласманцрна маичка за предводникот на бодовниот пласманАлпесин-Феникс8ч 49' 14
2. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 1
3. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 4
4. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 6
5. ITA Матија Катанео Декојнинк-Квик Степ+ 13
6. ESP Иван Гарсија Мовистар+ 16
7. ECU Ричард Карапас Инеос Гренадиерс+ 17
8. USA Нилсон Паулес бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЕФ Едукејшн-Нипо+ 29
9. DEN Андреас Крон Лото-Судал+ 37
10. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-Нипо+ 39
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Штефан Бисегер ЕФ Едукејшн-Нипо3ч 46' 21
2. FRA Бенжамен Тома Групама-ФДЖ+ 0
3. USA Џои Роскопф Рели Сајклинг+ 0
4. SUI Жоел Зутер Швајцарија+ 23
5. BEL Едвард Тенс Трек-Сегафредо+ 5' 16
6. COL Хуан Себастијан Молано ОАЕ Емирати+ 5' 16
7. ESP Омар Фраиле Астана-Премиер Тек+ 5' 16
8. NED Мике Тенисен Џамбо-Висма+ 5' 16
9. GBR Фред Врајт Бахреин Викториус+ 5' 16
10. AUS Мајкл Метјус Тим БајкЕксчејнџ+ 5' 16
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Матје ван дер Пул жолта маичка за предводникот во генералниот пласманцрна маичка за предводникот на бодовниот пласманАлпесин-Феникс12ч 40' 51
2. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 1
3. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 4
4. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 6
5. ITA Матија Катанео Декојнинк-Квик Степ+ 13
6. ESP Иван Гарсија Мовистар+ 16
7. ECU Ричард Карапас Инеос Гренадиерс+ 17
8. USA Нилсон Паулес бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЕФ Едукејшн-Нипо+ 29
9. DEN Андреас Крон Лото-Судал+ 37
10. SUI Штефан Бисегер ЕФ Едукејшн-Нипо+ 38
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ECU Ричард Карапас Инеос Гренадиерс4ч 01' 52
2. DEN Јакоб Фуглсанг Астана-Премиер Тек+ 0
3. CAN Мајкл Вудс Израел старт-ап нејшн+ 39
4. AUS Лукас Хамилтон Тим БајкЕксчејнџ+ 39
5. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-Нипо+ 39
6. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 39
7. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 39
8. ITA Доменико Поцовиво Кубека Асос+ 39
9. COL Естебан Чавес Тим БајкЕксчејнџ+ 49
10. NED Сам Омен Џамбо-Висма+ 1' 22
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ECU Ричард Карапас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманИнеос Гренадиерс16ч 42' 50
2. DEN Јакоб Фуглсанг Астана-Премиер Тек+ 26
3. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 38
4. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 53
5. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-Нипо+ 1' 11
6. AUS Лукас Хамилтон бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачТим БајкЕксчејнџ+ 1' 31
7. CAN Мајкл Вудс Израел старт-ап нејшн+ 1' 32
8. NED Сам Омен Џамбо-Висма+ 2' 19
9. COL Естебан Чавес црвена маичка за предводникот на планинскиот пласманТим БајкЕксчејнџ+ 2' 22
10. ITA Доменико Поцовиво Кубека Асос+ 3' 10
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Андреас Крон Лото-Судал3ч 14' 52
2. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 0
3. AUT Херман Пернштајнер Бахреин Викториус+ 1
4. ESP Гонсало Серано Мовистар+ 3
5. FRA Пјер Латур Тотал Директ Енержи+ 3
6. CAN Иго Ул Астана-Премиер Тек+ 3
7. USA Нилсон Паулес ЕФ Едукејшн-Нипо+ 3
8. NED Антван Толхук Џамбо-Висма+ 3
9. ITA Матео Фабро Бора-Хансгрое+ 50
10. NOR Андреас Лекнесунд Тим ДСМ+ 1' 00
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ECU Ричард Карапас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманИнеос Гренадиерс20ч 00' 31
2. DEN Јакоб Фуглсанг Астана-Премиер Тек+ 26
3. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 38
4. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 53
5. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-Нипо+ 1' 11
6. CAN Мајкл Вудс Израел старт-ап нејшн+ 1' 32
7. NED Сам Омен Џамбо-Висма+ 2' 19
8. COL Естебан Чавес Тим БајкЕксчејнџ+ 2' 22
9. ITA Доменико Поцовиво Кубека Асос+ 3' 10
10. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 3' 37
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-Нипо36' 02
2. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 40
3. SUI Џино Медер Бахреин Викториус+ 54
4. ECU Ричард Карапас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманИнеос Гренадиерс+ 54
5. NED Том Димулен Џамбо-Висма+ 56
6. ITA Матија Катанео Декојнинк-Квик Степ+ 58
7. ITA Доменико Поцовиво Кубека Асос+ 1' 00
8. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 00
9. DEN Серен Краг Андерсен Тим ДСМ+ 1' 04
10. SUI Штефан Кинг Групама-ФДЖ+ 1' 05
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ECU Ричард Карапас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманИнеос Гренадиерс20ч 37' 27
2. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-Нипо+ 17
3. FRA Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ+ 39
4. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 1' 07
5. DEN Јакоб Фуглсанг Астана-Премиер Тек+ 1' 15
6. CAN Мајкл Вудс Израел старт-ап нејшн+ 3' 10
7. ITA Доменико Поцовиво Кубека Асос+ 3' 16
8. NED Сам Омен Џамбо-Висма+ 3' 39
9. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 3' 43
10. COL Естебан Чавес Тим БајкЕксчејнџ+ 4' 29
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Џино Медер Бахреин Викториус4ч 06' 25
2. CAN Мајкл Вудс Израел старт-ап нејшн+ 0
3. ITA Матија Катанео Декојнинк-Квик Степ+ 9
4. IRL Едвард Данбар Инеос Гренадиерс+ 9
5. ECU Ричард Карапас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманИнеос Гренадиерс+ 9
6. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 9
7. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-Нипо+ 9
8. ITA Доменико Поцовиво Кубека Асос+ 9
9. DEN Јакоб Фуглсанг Астана-Премиер Тек+ 9
10. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 21
Извор: ProCyclingStats

Завршен поредок[уреди | уреди извор]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ECU Ричард Карапас жолта маичка за предводникот во генералниот пласманИнеос Гренадиерс24ч 44' 01
2. COL Ригоберто Уран ЕФ Едукејшн-Нипо+ 17
3. DEN Јакоб Фуглсанг Астана-Премиер Тек+ 1' 15
4. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 1' 19
5. CAN Мајкл Вудс црвена маичка за предводникот на планинскиот пласманИзраел старт-ап нејшн+ 2' 55
6. ITA Доменико Поцовиво Кубека Асос+ 3' 16
7. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 3' 43
8. NED Сам Омен Џамбо-Висма+ 4' 16
9. ITA Матија Катанео Декојнинк-Квик Степ+ 4' 39
10. COL Естебан Чавес Тим БајкЕксчејнџ+ 5' 33
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

Водство во пласмани по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
Спринтерски пласман
Планински пласман
Пласман за млад возач
Екипен пласман Награда за најактивен возач
1 Штефан Кинг Штефан Кинг Штефан Кинг недоделена Штефан Бисегер ЕФ Едукејшн-Нипо Штефан Кинг
2 Матје ван дер Пул Том Боли Нилсон Паулес Декојнинк-Квик Степ Клаудио Имхоф
3 Матје ван дер Пул Матје ван дер Пул Матје ван дер Пул Николас Зуковски Реми Рошас
4 Штефан Бисегер ЕФ Едукејшн-Нипо Бенжамин Тома
5 Ричард Карапас Ричард Карапас Естебан Чавес Лукас Хамилтон Декојнинк-Квик Степ Херман Пернштајнер
6 Андреас Крон Штефан Бисегер Антонио Нибали Андреас Лекнесунд Давид де ла Крус
7 Ригоберто Уран Ригоберто Уран
8 Џино Медер Мајкл Вудс Еди Данбар Џамбо-Висма Џино Медер
На крај Ричард Карапас Штефан Бисегер Мајкл Вудс Еди Данбар Џамбо-Висма недоделена
 • На втората етапа, Матија Катанео, кој бил трет во бодовниот пласман, ја носел црната маичка, бидејќи првопласираниот Штефан Кинг ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман, а второпласираниот Штефан Бисегер ја носел белата маичка како предводник на пласманот за млад возач.
 • На третата етапа, Матје ван дер Пул, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел црната маичка, бидејќи првопласираниот Штефан Кинг ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман.
 • На четвртата етапа, Штефан Кинг, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел црната маичка, бидејќи првопласираниот Матје ван дер Пул ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласмна. Од истата причина, Штефан Бисегер ја носел црната маичка на петтата етапа.
 • Пред шестата етапа, Матје ван дер Пул, кој го предводел бодовниот пласман, и Лукас Хамилтон, кој го предводел пласманот за млад возач, ја напуштиле трката поради болест.[8][9] Поради тоа, на шестата етапа, Штефан Бисегер, кој бил втор во бодовниот пласман, ја носел црната маичка, додека Еди Данбар, кој бил втор во пласманот за млад возач, ја носел белата маичка.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Tour de Suisse“. UCI. Посетено на 5 June 2021.
 2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 3. „Tour de Suisse announces two wildcards“. Тур де Свис. Cycling Unlimited. 25 February 2021. Посетено на 10 March 2021.
 4. „Teams“. Тур де Свис. Cycling Unlimited. Посетено на 5 June 2021.
 5. „Liste des Partantes“ [List of Participants]. Тур де Свис (француски). Tissot Timing. 5 June 2021. Посетено на 6 June 2021.
 6. Fletcher, Patrick (9 June 2021). „Intermarché-Wanty-Gobert pull out of Tour de Suisse after COVID-19 positive“. CyclingNews. Посетено на 10 June 2021.
 7. „Tour de Suisse 2021 route delivers series of demanding mountain stages“. CyclingNews. 7 March 2021. Посетено на 10 March 2021.
 8. Fletcher, Patrick (11 June 2021). „Mathieu van der Poel leaves Tour de Suisse through illness“. CyclingNews. Посетено на 11 June 2021.
 9. „Team BikeExchange lose four riders to gastroenteritis at Tour de Suisse“. CyclingNews. 11 June 2021. Посетено на 11 June 2021.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]