Ричард Карапас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ричард Карапас
Карапас во 2017 година
Лични податоци
Цело имеРичард Антонио Карапас Монтенегро
ПрекарЛа Локомотора
Роден29 мај 1993 (1993-05-29) (26 г.)
Ел Кармело,  Еквадор
Висина1,70 м
Маса62 кг
Податоци за клубот
Мом. клубТим Инеос
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпецијалист за искачување
Аматерски клубови
2015
2016
Стронгман-Кампањоло-Вилиер
Лизарте (од 1.4.)
Професионални клубови
2016

2016
2017-2019
2020
Стронгман-Кампањоло-Вилиер (до 31.3.)
Мовистар Тим (стажант)
Мовистар Тим
Тим Инеос
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Генерален пласман (2019)
3 поединечни етапи (2018, 2019)
Последна промена
5 јануари 2020

Ричард Антонио Карапас Монтенегро (шпански: Richard António Carapaz Montenegro; р. 29 мај 1993) — еквадорски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Инеос.[1]

Во јуни 2019 година, Карапас ја освоил Џиро д’Италија 2019, станувајќи прв еквадорски возач кој победил на трката.[2] Има прекар „Локомотива“ (La Locomotora).

Кариера[уреди | уреди извор]

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2017.[3]

Во мај 2018 година бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2018.[4] Ја освоил осмата етапа на трката, станувајќи прв еквадорски велосипедист кој освоил етапа на некоја голема трка.[5]

Во јуни 2019 година ја освоил Џиро д’Италија 2019, освојувајќи две етапи на трката.[6]

На 2 септември 2019 година било објавено дека Карапас ќе се приклучи на Тим Инеос за сезоната 2020 со тригодишен договор.[7]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
1. Ecuador NC.png Национално јуниорско друмско првенство
2013
1. Gold medal blank.svg Панамериканско друмско првенство под 23 години
2. Краен пласман Вуелта ал Еквадор
2014
2. Краен пласман Вуелта ал Еквадор
2015
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Вуелта а Колумбија под 23 години
1. Етапа 3
1. Етапа 4
1. Етапа 4 Класико РСН
2016
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Вуелта а Навара
1. Етапа 2
2017
2. Краен пласман Рут ди Сид
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
4. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
6. Краен пласман Вуелта а ла Комунидад де Мадрид
2018
1. Jersey blue.svg Краен пласман Вуелта а Астурија
1. Етапа 2
3. Краен пласман Сетимана Интернационале Копи е Бартали
4. Краен пласман Џиро д’Италија
1. Етапа 8
5. Сиркуито де Гечо
2019
1. Jersey pink.svg Краен пласман Џиро д’Италија
1. Етапа 4
1. Етапа 14
1. Jersey blue.svg Краен пласман Вуелта а Астурија
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
3. Краен пласман Вуелта а Бургос
6. Краен пласман Вуелта а а Сан Хуан
9. Краен пласман Трка Колумбија

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро 4 1
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта 36 18

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Team Ineos". UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Archived from the original on 2 јануари 2020. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. "Giro d'Italia: Richard Carapaz becomes the first Ecuadorian and to win the Giro d'Italia". BBC Sport. Посетено на 2 јуни 2019.
  3. "2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist". ProCyclingStats. Посетено на 17 август 2017.
  4. "2018: 101st Giro d'Italia: Start List". ProCyclingStats. Посетено на 3 мај 2018.
  5. "Richard Carapaz makes Ecuadorian history as Simon Yates retains overall Giro d'Italia lead". Sky Sports. Посетено на 12 мај 2018.
  6. "Richard Carapaz wins Giro d'Italia to make cycling history for Ecuador". Guardian. 2 јуни 2019. Посетено на 4 јуни 2019.
  7. https://www.teamineos.com/article/carapaz-to-join-team-ineos-in-2020

Надворешни врски[уреди | уреди извор]