Прејди на содржината

Трка околу Фландрија 2021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка околу Фландрија 2021
Детали за трката
Издание105. Трка околу Фландрија
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2021 1.UWT
Датум4 април 2021
Растојание254,3 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеАнтверпен
ОдредиштеАуденарде
Екипи25
Возачи на почеток174
Возачи на крај113
Просечна брзина42,125 км/ч
Искачени метри2190 m
Добитници на наградите
ПобедникDEN Каспер Асгрен (Судал Квик-Степ)
ВторопласиранNED Матје ван дер Пул (Алпесин-Декојнинк)
ТретопласиранBEL Грег ван Авермат (АГ2Р Ситроен Тим)
◀20202022▶
Документација

Трка околу Фландрија 2021 — 105. издание на велосипедската еднодневна трка Трка околу Фландрија, која се одржала на 4 април како дванаесетти настан во сезоната на Светската турнеја. Трката започнала во Антверпен и завршила во Ауденарде, Белгија, протегајќи се на 254,3 километри.[1]

Бидејќи Трката околу Фландрија е настан од Светската турнеја, сите деветнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[2] Шест професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи. Од нив, само Групама-ФДЖ, настапила со шест возачи отколку максимални седум возачи. Од вкупно1 174 возачи завршиле 113.[3]

Екипи од Светската турнеја на UCI (19)ProTeams (6)

Завршен пласман

[уреди | уреди извор]

[4]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Каспер Асгрен дански друмски првакСудал Квик-Степ6ч 02' 12
2. NED Матје ван дер Пул холандски друмски првакАлпесин-Декојнинк+ 0
3. BEL Грег ван Авермат АГ2Р Ситроен Тим+ 32
4. BEL Јаспер Стејвен Трек-Сегафредо+ 33
5. BEL Сеп Ванмарке Израел старт-ап нејшн+ 47
6. BEL Ваут ван Ерт Џамбо-Висма+ 47
7. BEL Џани Вермерш Алпесин-Декојнинк+ 47
8. FRA Антони Тиржис Тотал Директ Енержи+ 47
9. FRA Флоријан Сенешал Судал Квик-Степ+ 47
10. NED Дилан ван Барле Инеос Гренадиерс+ 47
11. FRA Кристоф Лапорт Кофидис+ 47
12. BEL Тиш Бенот Тим ДСМ+ 49
13. BEL Димитри Клајс Кубека Асос+ 2' 15
14. GER Маркус Бургхарт Бора-Хансгрое+ 2' 15
15. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 2' 15
16. NED Дани ван Попел Интермарше-Сиркус-Ванти+ 2' 15
17. BEL Ив Ламперт Судал Квик-Степ+ 2' 15
18. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 2' 15
19. BEL Том Ван Асбрук Израел старт-ап нејшн+ 2' 15
20. AUS Хајнрих Хауслер Бахреин Викториус+ 2' 15
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници

[уреди | уреди извор]
  1. „Ronde van Vlaanderen - Tour des Flandres“. UCI. Посетено на 4 April 2021.
  2. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  3. „Top Teams ready for Flanders' Finest“. Трка околу Фландрија. Фландриски класици. 23 February 2021. Архивирано од изворникот на 2021-05-06. Посетено на 4 April 2021.
  4. „Трка околу Фландрија 2021“. ProCycling.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]