Сам Омен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сам Омен
Омен на ГП Џеф Схеренс 2014
Лични податоци
Цело имеСам Омен
Роден15 август 1995 (1995-08-15) (27 г.)
Тилбург,  Холандија
Податоци за клубот
Мом. клубТим ДСМ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2014–2015
2016-
Рабобанк Дивилопмент Тим
Џајант-Алпецин
Последна промена
18 април 2019

Сам Омен (холандски: Sam Oomen; р. 15 август 1995) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим ДСМ.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Возел на Светското друмско првенство во дисциплината под 23 години. Во октомври 2015 година било објавено дека ќе им се приклучи на Џајант-Алпецин од 2016 година на тригодишен договор.[2]

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2017.[3]

2018[уреди | уреди извор]

Ја започнал сезоната со настап на Тур Даун Андер, каде завршил на 15. место и бил 24 секунди зад победникот. Омен го предводел Санвеб на Волта ао Алгарве.[4] Во мај 2018 година бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2018,[5] на која завршил на деветтото место, додека возел како поддршка за Том Димулен.[6]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2012
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Гран при Рибиланд
2013
1. MaillotHolanda.PNG Национално јуниорско друмско првенство
2. Краен пласман Трка околу Велс за јуниори
5. Ле Трофе Сентр Морбијан
10. Краен пласман Гран при Рибиланд
2014
3. Париз-Тур за млади
8. Краен пласман Трка на Фјордовите
2015
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка Рона-Алпи
1. Етапа 1
1. Париз-Тур за млади
2. Краен пласман Тур де По де Савоја Монблан
1. Jersey red.svg Планински пласман
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 2
1. Етапа 4
2. Краен пласман Трка Алзас
1. Jersey blue.svg Пласман за млад возач
3. Флеш Арден
4. Краен пласман Истарски пролетен трофеј
4. Краен пласман Тур де л’Авенир
8. Лиеж-Бастоњ-Лиеж под 23 години
2016
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Тур де л’Ен
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 3
3. Краен пласман Критериум Интернационал
10. Краен пласман Тур ди Поату-Шарант
2017
1. Gold medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
6. Тре Вали Варезине
7. Краен пласман Трка околу Полска
9. Краен пласман Трка околу Калифорнија
2018
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач Волта ао Алгарве
2. Silver medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
7. Краен пласман Тур де Свис
9. Краен пласман Џиро д’Италија
9. Краен пласман Трка околу Полска
2019
5. Краен пласман Волта ао Алгарве
9. Краен пласман Тирено-Адријатико
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sam Oomen“. ProCyclingStats. Посетено на 28 септември 2014.
  2. „Transfer news: Changes at LottoNL-Jumbo“. cyclingnews.com. 2 октомври 2015. Посетено на 2 октомври 2015.
  3. „2017 > 72nd Vuelta a España > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 17 август 2017.
  4. „Volta ao Algarve: Sunweb opt for youth to start 2018 European season“. Посетено на 19 февруари 2018.
  5. „2018: 101st Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 3 мај 2018.
  6. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име cn28052018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]