Тур де Свис 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тур де Свис 2017
Детали за трката
Издание81. Тур де Свис
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи9
Датуми10 – 18 јуни
Растојание1.166,3 км
ДржавиSUI Швајцарија
ITA Италија
AUT Австрија
ПоаѓалиштеХам
ОдредиштеШафхаузен
Екипи22
Возачи на почеток176
Возачи на крај140
Просечна брзина40,751 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Симон Шпилак (Катјуша-Алпесин)
ВторопласиранITA Дамијано Карузо (БМЦ Рејсинг Тим)
ТретопласиранNED Стевен Краусвајк (Лото НЛ-Џамбо)
БодовенSVK Петер Саган (Бора-Хансгрое)
ПланинскиDEN Ласе Норман Хансен (Аква Блу Спорт)
ЕкипенFRA АГ2Р Ситроен Тим
NationalitySUI Матијас Франк (АГ2Р Ситроен Тим)
◀20162018▶
Документација

Тур де Свис 2017 (познато и како: Трка околу Швајцарија 2017) — 81. издание на велосипедската етапна трка Тур де Свис, која се одржала помеѓу 10 и 18 јуни како дваесетичетврти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Вторпат во три години,[3] словенечкиот возач Симон Шпилак (Катјуша-Алпесин) ја освоил трката откако го презел водството на трката на седмата етапа, стигнувајќи сам до етапна победа кога трката завршила во Австрија. Завршил 48 секунди пред возачот на Ванти-Груп Гобер, Дамијано Карузо,[4] додека подиумот бил заокружен од возачот на Лото НЛ-Џамбо, Стевен Краусвајк, дополнителни 20 секунди зад Карузо.

Во другите пласмани на трката, возачот на Бора-Хансгрое, Петер Саган го освоил бодовниот пласман по шести пат во седум години откако го зголемил рекордот по број на етапни победи на трката - освоил две етапи стигнувајќи до 15 во кариерата; возачот на Аква Блу Спорт, Ласе Норман Хансен повел во планинскиот пласман, додека најдобро пласиран домашен возач бил Матијас Франк (Аг2р-Ла Мондијал), завршувајќи на седмото место. Екипниот пласман бил освоен од Аг2р-Ла Мондијал, при што Франк бил придружуван во првите десет од Доменико Поцовиво на четвртото место.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тур де Свис е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[5] Четири професионални континентални екипи настапиле, со што главната група имала 22 екипи.[6]

Екипи од Светската турнеја на UCI

Професионални континентални екипи

Рута[уреди | уреди извор]

Рутата на трката била делумно објавена на 21 декември 2016 година,[7] пред да биде потврдена целата патека на 2 март 2017 година.[6]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
Пролог 10 јунХам – Хам
пролог
пролог
6AUS Роан Денис AUS Роан Денис
1 11 јунХам – Хам
ридеста етапа
ридеста етапа
172,7BEL Филип Жилбер SUI Штефан Кинг
2 12 јунМенцикен – Берн
ридеста етапа
ридеста етапа
159,3AUS Мајкл Метјус AUS Мајкл Метјус
3 13 јунБерн – Вијар сир Ојон
планинска етапа
планинска етапа
150,2USA Лоренс Ворбас ITA Дамијано Карузо
4 14 јунБекс – Чевио
среднопланинска етапа
среднопланинска етапа
222SVK Петер Саган ITA Дамијано Карузо
5 15 јунЛокарно – Ла Пунт Чамуешч
планинска етапа
планинска етапа
166,7ITA Доменико Поцовиво ITA Доменико Поцовиво
6 16 јунЦернец – AUT Зелден
планинска етапа
планинска етапа
160,8SLO Симон Шпилак SLO Симон Шпилак
7 17 јунШафхаузен – Шафхаузен
ридеста етапа
ридеста етапа
100SVK Петер Саган SLO Симон Шпилак
8 18 јунШафхаузен – Шафхаузен
индивидуален хронометар
индивидуален хронометар
28,6AUS Роан Денис SLO Симон Шпилак

Етапи[уреди | уреди извор]

Пролог[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим+ 6' 24
2. SUI Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим+ 8
3. AUT Матијас Брендле Трек-Сегафредо+ 9
4. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 9
5. NED Том Димулен Тим ДСМ+ 9
6. ESP Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 11
7. NED Ларс Бом Лото НЛ-Џамбо+ 12
8. IRL Рајан Мулен ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 13
9. NED Стевен Ламертинк Лото НЛ-Џамбо+ 14
10. SUI Мартин Елмигер БМЦ Рејсинг Тим+ 14
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис жолта маичка за предводникот во генералниот пласманцрна маичка за предводникот на бодовниот пласманБМЦ Рејсинг Тим6' 24
2. SUI Штефан Кинг црвена маичка за предводникот на пласманот на швајцарски возачиБМЦ Рејсинг Тим+ 8
3. AUT Матијас Брендле Трек-Сегафредо+ 9
4. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 9
5. NED Том Димулен Тим ДСМ+ 9
6. ESP Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 11
7. NED Ларс Бом Лото НЛ-Џамбо+ 12
8. IRL Рајан Мулен ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 13
9. NED Стевен Ламертинк Лото НЛ-Џамбо+ 14
10. SUI Мартин Елмигер БМЦ Рејсинг Тим+ 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 1[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс4ч 22' 36
2. NZL Патрик Бевин ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
3. FRA Антони Ру Групама-ФДЖ+ 0
4. SUI Михаел Албасини Орика-Скот+ 0
5. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 0
6. GER Маркус Бургхарт Бора-Хансгрое+ 0
7. ITA Николо Бонифацио Бахреин Викториус+ 0
8. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
9. ITA Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 0
10. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Штефан Кинг жолта маичка за предводникот во генералниот пласманцрвена маичка за предводникот на пласманот на швајцарски возачиБМЦ Рејсинг Тим4ч 29' 08
2. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 1
3. NED Том Димулен Тим ДСМ+ 1
4. NED Ларс Бом Лото НЛ-Џамбо+ 4
5. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 8
6. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 10
7. SUI Михаел Албасини Орика-Скот+ 11
8. CAN Иго Ул АГ2Р Ситроен Тим+ 12
9. NZL Патрик Бевин ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 13
10. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ3ч 49' 48
2. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 0
3. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
4. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 0
5. SUI Михаел Албасини Орика-Скот+ 0
6. NZL Патрик Бевин ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
7. FRA Артур Вишо Групама-ФДЖ+ 0
8. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 0
9. BEL Јан Бакелантс АГ2Р Ситроен Тим+ 0
10. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 0
Извор: ProCyclingStats
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Мајкл Метјус жолта маичка за предводникот во генералниот пласманцрна маичка за предводникот на бодовниот пласманТим ДСМ8ч 18' 47
2. NED Том Димулен Тим ДСМ+ 10
3. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое+ 11
4. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 19
5. SUI Михаел Албасини црвена маичка за предводникот на пласманот на швајцарски возачиОрика-Скот+ 20
6. NZL Патрик Бевин ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 22
7. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 23
8. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 24
9. ESP Јон Исагире Бахреин Викториус+ 25
10. ESP Марк Солер Мовистар+ 25
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. USA Лоренс Ворбас Аква Блу Спорт3ч 48' 55
2. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 40
3. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 40
4. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 40
5. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ситроен Тим+ 44
6. SUI Матијас Франк АГ2Р Ситроен Тим+ 47
7. ESP Марк Солер Мовистар+ 59
8. COL Мигел Анхел Лопес Астана Казахстан Тим+ 1' 07
9. ESP Микел Ниеве Инеос Гренадиерс+ 1' 20
10. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 34
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Дамијано Карузо жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим12ч 08' 35
2. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 15
3. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ситроен Тим+ 24
4. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 24
5. ESP Марк Солер Мовистар+ 31
6. SUI Матијас Франк црвена маичка за предводникот на пласманот на швајцарски возачиАГ2Р Ситроен Тим+ 33
7. ESP Микел Ниеве Инеос Гренадиерс+ 1' 09
8. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 10
9. ITA Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 1' 20
10. COL Мигел Анхел Лопес Астана Казахстан Тим+ 1' 25


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган Бора-Хансгрое5ч 15' 50
2. SUI Михаел Албасини Орика-Скот+ 0
3. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 0
4. NZL Патрик Бевин ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
5. ITA Николо Бонифацио Бахреин Викториус+ 0
6. AUS Мајкл Метјус црна маичка за предводникот на бодовниот пласманТим ДСМ+ 0
7. ITA Саша Модоло ОАЕ Емирати+ 0
8. ITA Оскар Гато Астана Казахстан Тим+ 0
9. NZL Арон Гејт Аква Блу Спорт+ 0
10. GBR Овен Дул Инеос Гренадиерс+ 0
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Дамијано Карузо жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим17ч 24' 24
2. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 16
3. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ситроен Тим+ 25
4. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 25
5. ESP Марк Солер Мовистар+ 32
6. SUI Матијас Франк црвена маичка за предводникот на пласманот на швајцарски возачиАГ2Р Ситроен Тим+ 34
7. ESP Микел Ниеве Инеос Гренадиерс+ 1' 10
8. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 11
9. ITA Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 1' 21
10. GBR Тео Гејган Харт Инеос Гренадиерс+ 1' 38


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ситроен Тим4ч 38' 49
2. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 4
3. ESP Јон Исагире Бахреин Викториус+ 4
4. SUI Матијас Франк црвена маичка за предводникот на пласманот на швајцарски возачиАГ2Р Ситроен Тим+ 4
5. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 12
6. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 12
7. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 15
8. ESP Пељо Билбао Астана Казахстан Тим+ 18
9. ESP Марк Солер Мовистар+ 18
10. CAN Мајкл Вудс ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 21
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Доменико Поцовиво жолта маичка за предводникот во генералниот пласманАГ2Р Ситроен Тим22ч 03' 28
2. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 13
4. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 22
5. SUI Матијас Франк црвена маичка за предводникот на пласманот на швајцарски возачиАГ2Р Ситроен Тим+ 23
6. ESP Марк Солер Мовистар+ 35
7. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 54
8. ESP Микел Ниеве Инеос Гренадиерс+ 1' 19
9. ESP Пељо Билбао Астана Казахстан Тим+ 1' 42
10. ITA Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 3' 02


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин3ч 58' 36
2. ESP Јон Исагире Бахреин Викториус+ 22
3. USA Џо Домбровски ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 36
4. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 04
5. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 04
6. CZE Јан Хирт ЦЦЦ Спранди Полковице+ 1' 07
7. EST Реин Тарамае Катјуша-Алпесин+ 1' 33
8. ESP Микел Ниеве Инеос Гренадиерс+ 1' 47
9. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 53
10. ESP Пељо Билбао Астана Казахстан Тим+ 2' 40
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Симон Шпилак жолта маичка за предводникот во генералниот пласманКатјуша-Алпесин26ч 02' 16
2. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 52
3. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 05
4. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ситроен Тим+ 2' 28
5. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 2' 35
6. SUI Матијас Франк црвена маичка за предводникот на пласманот на швајцарски возачиАГ2Р Ситроен Тим+ 2' 51
7. ESP Микел Ниеве Инеос Гренадиерс+ 2' 54
8. ESP Јон Исагире Бахреин Викториус+ 3' 51
9. ESP Марк Солер Мовистар+ 4' 07
10. ESP Пељо Билбао Астана Казахстан Тим+ 4' 10


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган црна маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-Хансгрое1ч 57' 34
2. ITA Саша Модоло ОАЕ Емирати+ 0
3. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 0
4. DEN Магнус Корт Орика-Скот+ 0
5. ITA Николо Бонифацио Бахреин Викториус+ 0
6. AUS Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 0
7. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
8. ITA Оскар Гато Астана Казахстан Тим+ 0
9. FRA Кевин Реза Групама-ФДЖ+ 0
10. ITA Салваторе Пучо Инеос Гренадиерс+ 0
Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Симон Шпилак жолта маичка за предводникот во генералниот пласманКатјуша-Алпесин27ч 59' 50
2. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 52
3. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 05
4. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ситроен Тим+ 2' 28
5. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 2' 35
6. SUI Матијас Франк црвена маичка за предводникот на пласманот на швајцарски возачиАГ2Р Ситроен Тим+ 2' 51
7. ESP Микел Ниеве Инеос Гренадиерс+ 2' 54
8. ESP Јон Исагире Бахреин Викториус+ 3' 51
9. ESP Марк Солер Мовистар+ 4' 07
10. ESP Пељо Билбао Астана Казахстан Тим+ 4' 10


Етапа 8[уреди | уреди извор]

Етапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим36' 30
2. SUI Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим+ 29
3. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 47
4. ESP Јон Исагире Бахреин Викториус+ 51
5. SLO Симон Шпилак жолта маичка за предводникот во генералниот пласманКатјуша-Алпесин+ 51
6. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 54
7. ESP Марк Солер Мовистар+ 58
8. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ситроен Тим+ 1' 00
9. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 02
10. NZL Патрик Бевин ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 04

Завршен поредок[уреди | уреди извор]

Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Симон Шпилак жолта маичка за предводникот во генералниот пласманКатјуша-Алпесин28ч 37' 11
2. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 48
3. NED Стевен Краусвајк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 08
4. ITA Доменико Поцовиво АГ2Р Ситроен Тим+ 2' 37
5. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 3' 09
6. ESP Јон Исагире Бахреин Викториус+ 3' 51
7. SUI Матијас Франк црвена маичка за предводникот на пласманот на швајцарски возачиАГ2Р Ситроен Тим+ 4' 00
8. ESP Марк Солер Мовистар+ 4' 14
9. ESP Микел Ниеве Инеос Гренадиерс+ 4' 47
10. ESP Пељо Билбао Астана Казахстан Тим+ 5' 30
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Тур де Свис 2017 биле доделени четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку завршното време на секој велосипедист на секоја етапа, предводникот ја добивал жолтата маичка. Постоеле и временски бонуси за првите тројца на средните спринтови (три секунди за првиот, две секунди за вториот и една секунда за третиот) и на завршницата на етапите; првите тројца добивале временски бонуси, освен на поединечниот хронометар: етапниот победник освојувал десет секунди, додека вториот и третиот шест и четири секунди, соодветно. Овој пласман бил сметан за најважен на Тур де Свис 2017 и победникот на овој пласман бил сметан за победник на трката.[8]

Дополнително, постоел бодовен пласман, кој бил наградуван со црна маичка.[8] За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку се пласираат на првите пет места на етапите. Етапните победи носеле 10 бода, 8 бода за второто место, 6 за третото, 4 за четвртото и 2 за петтото.[8] Бодови за овој пласман можеле да се добијат и на секој од средните спринтови; овие бодови биле доделувани на секој од тројцата најбрзи возачи низ целта и тоа 6 бода за првиот, 3 за вториот и 1 за третиот.

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5
Бодови за екстра категорија 20 15 10 6 4
Бодови за категорија 1 12 8 6 4 2
Бодови за категорија 2 8 6 4 2 1
Бодови за категорија 3 3 2 1 0

Постоел и планински пласман, кој бил наградуван со сина маичка.[8] За планинскиот пласман, бодови се добивале на врвот на некое искачување, доколку стигнеш пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како екстра, прва, втора или трета категорија, а повеќе бодови носеле повисоките категории.[8]

Четвртата маичка го претставувала пласманот на швајцарски возачи, обележан со црвена маичка.[8] Пласманот се одлучувал на ист начин како генералниот пласман, но само со возачи родени во Швајцарија, кои можеле да учествуваат во пласманот.[8]

Постоел и екипен пласман, каде се пресметувале времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа на секоја етапа; водечката екипа на крајот на екипата била онаа со најмало вкупно време.[8]

Била воведена и награда за борбеност за возачот кој возел најборбено според судиите, која се доделувала на крајот на секоја етапа. Обично бил возач вклучен во бегството или велосипедист кој напаѓал често.[8]

Водство по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
Планински пласман
Бодовен пласман
Пласман на швајцарски возачи
Екипен пласман
1[9] Роан Денис Роан Денис недоделена Роан Денис Штефан Кинг Ванти-Груп Гобер
2[10] Филип Жилбер Штефан Кинг Ласе Норман Хансен Николас Дугал
3[11] Мајкл Метјус Мајкл Метјус Мајкл Метјус Михаел Албасини Тим Санвеб
4[12] Лоренс Ворбас Дамијано Карузо Матијас Франк Аг2р-Ла Мондијал
5[13] Петер Саган Петер Саган
6[14] Доменико Поцовиво Доменико Поцовиво
7[15] Симон Шпилак Симон Шпилак
8[16] Петер Саган
9[4] Роан Денис
На крај Симон Шпилак Ласе Норман Хансен Петер Саган Матијас Франк Аг2р-Ла Мондијал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. Меклири, Џон (18 јуни 2017). „Simon Spilak seals Tour de Suisse after Rohan Dennis wins time trial in final audition to Tour de France“. The Daily Telegraph. Telegraph Media Group. Посетено на 18 јуни 2017.
 4. 4,0 4,1 О’Ши, Садб (18 јуни 2017). „Tour de Suisse: Dennis takes out final time trial“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 18 јуни 2017.
 5. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 6. 6,0 6,1 „The Tour de Suisse 2017 will visit each linguistic region of Switzerland“. Тур де Свис. InfrontRingier Sports & Entertainment Switzerland AG. 2 март 2017. Архивирано од изворникот на 2017-07-31. Посетено на 10 јуни 2017.
 7. „2017 Tour de Suisse route unveiled“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 21 декември 2016. Посетено на 10 јуни 2017.
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 8,6 8,7 8,8 TG 2017, стр. 24–25.
 9. „Tour de Suisse: Dennis wins opening time trial in Cham“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 10 јуни 2017. Посетено на 10 јуни 2017.
 10. „Tour de Suisse: Gilbert sprints to stage 2 victory“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 11 јуни 2017. Посетено на 11 јуни 2017.
 11. Кеш, Дејн (12 јуни 2017). „Tour de Suisse: Matthews wins stage 3“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 13 јуни 2017.
 12. „Tour de Suisse: Warbasse wins on first summit finish in Villars-sur-Ollon“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 13 јуни 2017. Посетено на 14 јуни 2017.
 13. „Tour de Suisse: Sagan claims stage 5 in Cevio“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 14 јуни 2017. Посетено на 15 јуни 2017.
 14. Флечер, Патрик (15 јуни 2017). „Tour de Suisse: Pozzovivo takes emphatic win on La Punt“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 15 јуни 2017.
 15. Рајан, Бери (16 јуни 2017). „Tour de Suisse: Spilak wins summit finish at Tiefenbach Glacier“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 17 јуни 2017.
 16. О’Ши, Садб (17 јуни 2017). „Tour de Suisse: Sagan wins on chaotic Schaffhausen circuit“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 18 јуни 2017.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]