Тур де Свис 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тур де Свис 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание81. Тур де Свис
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2017 2.UWT
Етапи9
Датуми10 – 18 јуни 2017
Растојание1.166,3 км
ДржавиSUI Швајцарија
ITA Италија
AUT Австрија
ПоаѓалиштеХам
ОдредиштеШафхаузен
Екипи22
Возачи на почеток176
Возачи на крај140
Добитници на наградите
ПобедникSLO Симон Шпилак (Катјуша-Алпесин) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранITA Дамијано Карузо (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранNED Стевен Краусвејк (Лото НЛ-Џамбо) Wikidata-logo S.svg
БодовенSVK Петер Саган (Бора-хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиDEN Ласе Норман Хансен (Аква Блу Спорт) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенFRA AG2R La Mondiale Wikidata-logo S.svg
◀ 20162018 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Тур де Свис 2017 (познато и како: Трка околу Швајцарија 2017) — 81. издание на велосипедската етапна трка Тур де Свис, која се одржала помеѓу 10 и 18 јуни како дваесетичетврти настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Втор пат во три години,[3] словенечкиот возач Симон Шпилак (Катјуша-Алпесин) ја освоил трката откако го презел водството на трката на седмата етапа, стигнувајќи сам до етапна победа кога трката завршила во Австрија. Завршил 48 секунди пред возачот на БМЦ Рејсинг Тим, Дамијано Карузо,[4] додека подиумот бил заокружен од возачот на Лото НЛ-Џамбо, Стевен Краусвејк, дополнителни 20 секунди зад Карузо.

Во другите пласмани на трката, возачот на Бора-Хансгрое, Петер Саган го освоил бодовниот пласман по шести пат во седум години откако го зголемил рекордот по број на етапни победи на трката - освоил две етапи стигнувајќи до 15 во кариерата; возачот на Аква Блу Спорт, Ласе Норман Хансен повел во планинскиот пласман, додека најдобро пласиран домашен возач бил Матијас Франк (Аг2р-Ла Мондијал), завршувајќи на седмото место. Екипниот пласман бил освоен од Аг2р-Ла Мондијал, при што Франк бил придружуван во првите десет од Доменико Поцовиво на четвртото место.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Тур де Свис е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[5] Четири професионални континентални екипи настапиле, со што главната група имала 22 екипи.[6]

Екипи од Светската турнеја UCI

Професионални континентални екипи

Рута[уреди | уреди извор]

Рутата на трката била делумно објавена на 21 декември 2016 година,[7] пред да биде потврдена целата патека на 2 март 2017 година.[6]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
Пролог Wikidata-logo S.svg10 јуниХам – Хам
пролог
6AUS Роан Денис Wikidata-logo S.svgAUS Роан Денис Wikidata-logo S.svg
1 Wikidata-logo S.svg11 јуниХам – Хам
ридеста етапа
172,7BEL Филип Жилбер Wikidata-logo S.svgSUI Штефан Кинг Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg12 јуниМенцикен – Берн
ридеста етапа
159,3AUS Мајкл Метјус Wikidata-logo S.svgAUS Мајкл Метјус Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg13 јуниБерн – Вијар сир Ојон
планинска етапа
150,2USA Лоренс Ворбас Wikidata-logo S.svgITA Дамијано Карузо Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg14 јуниБекс – Чевио
среднопланинска етапа
222SVK Петер Саган Wikidata-logo S.svgITA Дамијано Карузо Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg15 јуниЛокарно – Ла Пунт Чамуешч
планинска етапа
166,7ITA Доменико Поцовиво Wikidata-logo S.svgITA Доменико Поцовиво Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg16 јуниЦернец – Зелден
планинска етапа
160,8SLO Симон Шпилак Wikidata-logo S.svgSLO Симон Шпилак Wikidata-logo S.svg
7 Wikidata-logo S.svg17 јуниШафхаузен – Шафхаузен
ридеста етапа
100SVK Петер Саган Wikidata-logo S.svgSLO Симон Шпилак Wikidata-logo S.svg
8 Wikidata-logo S.svg18 јуниШафхаузен – Шафхаузен
индивидуален хронометар
28,6AUS Роан Денис Wikidata-logo S.svgSLO Симон Шпилак Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Пролог[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим
2. SUI Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим+ 8
3. AUT Матијас Брендле Трек-Сегафредо+ 9
4. AUS Мајкл Метјус Sunweb+ 9
5. NED Том Димулен Sunweb+ 9
6. ESP Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 11
7. NED Ларс Бом Лото НЛ-Џамбо+ 12
8. IRL Рајан Мулен Cannondale-Drapac+ 13
9. NED Стевен Ламертинк Лото НЛ-Џамбо+ 14
10. SUI Мартин Елмигер БМЦ Рејсинг Тим+ 14
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис жолта маичка за предводникот во генералниот пласманцрна маичка за предводникот на бодовниот пласманБМЦ Рејсинг Тим6' 24
2. SUI Штефан Кинг црвена маичка за предводникот на пласманот на швајцарски возачиБМЦ Рејсинг Тим+ 8
3. AUT Матијас Брендле Трек-Сегафредо+ 9
4. AUS Мајкл Метјус Sunweb+ 9
5. NED Том Димулен Sunweb+ 9
6. ESP Џонатан Кастровјехо Мовистар+ 11
7. NED Ларс Бом Лото НЛ-Џамбо+ 12
8. IRL Рајан Мулен Cannondale-Drapac+ 13
9. NED Стевен Ламертинк Лото НЛ-Џамбо+ 14
10. SUI Мартин Елмигер БМЦ Рејсинг Тим+ 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Филип Жилбер Квик-Степ Флорс4ч 22' 36
2. NZL Патрик Бевин Cannondale-Drapac+ 0
3. FRA Антони Ру ФДЖ+ 0
4. SUI Михаел Албасини Орика-Скот+ 0
5. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 0
6. GER Маркус Бургхарт Бора-хансгрое+ 0
7. ITA Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
8. SVK Петер Саган Бора-хансгрое+ 0
9. ITA Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 0
10. AUS Мајкл Метјус Sunweb+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SUI Штефан Кинг жолта маичка за предводникот во генералниот пласманцрвена маичка за предводникот на пласманот на швајцарски возачиБМЦ Рејсинг Тим4ч 29' 08
2. AUS Мајкл Метјус Sunweb+ 1
3. NED Том Димулен Sunweb+ 1
4. NED Ларс Бом Лото НЛ-Џамбо+ 4
5. SVK Петер Саган Бора-хансгрое+ 8
6. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 10
7. SUI Михаел Албасини Орика-Скот+ 11
8. CAN Иго Уле AG2R La Mondiale+ 12
9. NZL Патрик Бевин Cannondale-Drapac+ 13
10. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 14
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Мајкл Метјус Sunweb3ч 49' 48
2. SVK Петер Саган Бора-хансгрое+ 0
3. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
4. BEL Тим Веленс Лото-Судал+ 0
5. SUI Михаел Албасини Орика-Скот+ 0
6. NZL Патрик Бевин Cannondale-Drapac+ 0
7. FRA Артур Вишо ФДЖ+ 0
8. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 0
9. BEL Јан Бакелантс AG2R La Mondiale+ 0
10. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Мајкл Метјус жолта маичка за предводникот во генералниот пласманцрна маичка за предводникот на бодовниот пласманSunweb8ч 18' 47
2. NED Том Димулен Sunweb+ 10
3. SVK Петер Саган Бора-хансгрое+ 11
4. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 19
5. SUI Михаел Албасини црвена маичка за предводникот на пласманот на швајцарски возачиОрика-Скот+ 20
6. NZL Патрик Бевин Cannondale-Drapac+ 22
7. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 23
8. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 24
9. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 25
10. ESP Марк Солер Мовистар+ 25
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. USA Лоренс Ворбас Аква Блу Спорт3ч 48' 55
2. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 40
3. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 40
4. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 40
5. ITA Доменико Поцовиво AG2R La Mondiale+ 44
6. SUI Матијас Франк AG2R La Mondiale+ 47
7. ESP Марк Солер Мовистар+ 59
8. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 1' 07
9. ESP Микел Ниеве Тим Скај+ 1' 20
10. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 34
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Дамијано Карузо жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим12ч 08' 35
2. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 15
3. ITA Доменико Поцовиво AG2R La Mondiale+ 24
4. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 24
5. ESP Марк Солер Мовистар+ 31
6. SUI Матијас Франк црвена маичка за предводникот на пласманот на швајцарски возачиAG2R La Mondiale+ 33
7. ESP Микел Ниеве Тим Скај+ 1' 09
8. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 10
9. ITA Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 1' 20
10. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 1' 25


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган Бора-хансгрое5ч 15' 50
2. SUI Михаел Албасини Орика-Скот+ 0
3. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 0
4. NZL Патрик Бевин Cannondale-Drapac+ 0
5. ITA Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
6. AUS Мајкл Метјус црна маичка за предводникот на бодовниот пласманSunweb+ 0
7. ITA Саша Модоло ОАЕ Емирати+ 0
8. ITA Оскар Гато Астана+ 0
9. NZL Арон Гејт Аква Блу Спорт+ 0
10. GBR Овен Дул Тим Скај+ 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Дамијано Карузо жолта маичка за предводникот во генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим17ч 24' 24
2. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 16
3. ITA Доменико Поцовиво AG2R La Mondiale+ 25
4. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 25
5. ESP Марк Солер Мовистар+ 32
6. SUI Матијас Франк црвена маичка за предводникот на пласманот на швајцарски возачиAG2R La Mondiale+ 34
7. ESP Микел Ниеве Тим Скај+ 1' 10
8. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 11
9. ITA Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 1' 21
10. GBR Тео Гејган Харт Тим Скај+ 1' 38


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Доменико Поцовиво AG2R La Mondiale4ч 38' 49
2. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 4
3. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 4
4. SUI Матијас Франк црвена маичка за предводникот на пласманот на швајцарски возачиAG2R La Mondiale+ 4
5. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 12
6. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 12
7. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 15
8. ESP Пелјо Билбао Астана+ 18
9. ESP Марк Солер Мовистар+ 18
10. CAN Мајкл Вудс Cannondale-Drapac+ 21
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Доменико Поцовиво жолта маичка за предводникот во генералниот пласманAG2R La Mondiale22ч 03' 28
2. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 13
4. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин+ 22
5. SUI Матијас Франк црвена маичка за предводникот на пласманот на швајцарски возачиAG2R La Mondiale+ 23
6. ESP Марк Солер Мовистар+ 35
7. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 54
8. ESP Микел Ниеве Тим Скај+ 1' 19
9. ESP Пелјо Билбао Астана+ 1' 42
10. ITA Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 3' 02


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Симон Шпилак Катјуша-Алпесин3ч 58' 36
2. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 22
3. USA Џо Домбровски Cannondale-Drapac+ 36
4. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 04
5. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 04
6. CZE Јан Хирт ЦЦЦ Спранди Полковице+ 1' 07
7. EST Реин Тарамае Катјуша-Алпесин+ 1' 33
8. ESP Микел Ниеве Тим Скај+ 1' 47
9. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 1' 53
10. ESP Пелјо Билбао Астана+ 2' 40
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Симон Шпилак жолта маичка за предводникот во генералниот пласманКатјуша-Алпесин26ч 02' 16
2. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 52
3. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 05
4. ITA Доменико Поцовиво AG2R La Mondiale+ 2' 28
5. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 2' 35
6. SUI Матијас Франк црвена маичка за предводникот на пласманот на швајцарски возачиAG2R La Mondiale+ 2' 51
7. ESP Микел Ниеве Тим Скај+ 2' 54
8. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 3' 51
9. ESP Марк Солер Мовистар+ 4' 07
10. ESP Пелјо Билбао Астана+ 4' 10


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SVK Петер Саган црна маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-хансгрое1ч 57' 34
2. ITA Саша Модоло ОАЕ Емирати+ 0
3. ITA Матео Трентин Квик-Степ Флорс+ 0
4. DEN Магнус Корт Орика-Скот+ 0
5. ITA Николо Бонифацио Бахреин-Мерида+ 0
6. AUS Мајкл Метјус Sunweb+ 0
7. GER Џон Дегенколб Трек-Сегафредо+ 0
8. ITA Оскар Гато Астана+ 0
9. FRA Кевин Реза ФДЖ+ 0
10. ITA Салваторе Пучо Тим Скај+ 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Симон Шпилак жолта маичка за предводникот во генералниот пласманКатјуша-Алпесин27ч 59' 50
2. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 52
3. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 05
4. ITA Доменико Поцовиво AG2R La Mondiale+ 2' 28
5. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 2' 35
6. SUI Матијас Франк црвена маичка за предводникот на пласманот на швајцарски возачиAG2R La Mondiale+ 2' 51
7. ESP Микел Ниеве Тим Скај+ 2' 54
8. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 3' 51
9. ESP Марк Солер Мовистар+ 4' 07
10. ESP Пелјо Билбао Астана+ 4' 10


Етапа 8[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Роан Денис БМЦ Рејсинг Тим36' 30
2. SUI Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим+ 29
3. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 47
4. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 51
5. SLO Симон Шпилак жолта маичка за предводникот во генералниот пласманКатјуша-Алпесин+ 51
6. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 54
7. ESP Марк Солер Мовистар+ 58
8. ITA Доменико Поцовиво AG2R La Mondiale+ 1' 00
9. USA Тиџеј ван Гардерен БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 02
10. NZL Патрик Бевин Cannondale-Drapac+ 1' 04

Завршен поредок[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Симон Шпилак жолта маичка за предводникот во генералниот пласманКатјуша-Алпесин28ч 37' 11
2. ITA Дамијано Карузо БМЦ Рејсинг Тим+ 48
3. NED Стевен Краусвејк Лото НЛ-Џамбо+ 1' 08
4. ITA Доменико Поцовиво AG2R La Mondiale+ 2' 37
5. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 3' 09
6. ESP Јон Исагире Бахреин-Мерида+ 3' 51
7. SUI Матијас Франк црвена маичка за предводникот на пласманот на швајцарски возачиAG2R La Mondiale+ 4' 00
8. ESP Марк Солер Мовистар+ 4' 14
9. ESP Микел Ниеве Тим Скај+ 4' 47
10. ESP Пелјо Билбао Астана+ 5' 30
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Тур де Свис 2017 биле доделени четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку завршното време на секој велосипедист на секоја етапа, предводникот ја добивал жолтата маичка. Постоеле и временски бонуси за првите тројца на средните спринтови (три секунди за првиот, две секунди за вториот и една секунда за третиот) и на завршницата на етапите; првите тројца добивале временски бонуси, освен на поединечниот хронометар: етапниот победник освојувал десет секунди, додека вториот и третиот шест и четири секунди, соодветно. Овој пласман бил сметан за најважен на Тур де Свис 2017 и победникот на овој пласман бил сметан за победник на трката.[8]

Дополнително, постоел бодовен пласман, кој бил наградуван со црна маичка.[8] За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови доколку се пласираат на првите пет места на етапите. Етапните победи носеле 10 бода, 8 бода за второто место, 6 за третото, 4 за четвртото и 2 за петтото.[8] Бодови за овој пласман можеле да се добијат и на секој од средните спринтови; овие бодови биле доделувани на секој од тројцата најбрзи возачи низ целта и тоа 6 бода за првиот, 3 за вториот и 1 за третиот.

Бодови за планинскиот пласман
Место 1 2 3 4 5
Бодови за екстра категорија 20 15 10 6 4
Бодови за категорија 1 12 8 6 4 2
Бодови за категорија 2 8 6 4 2 1
Бодови за категорија 3 3 2 1 0

Постоел и планински пласман, кој бил наградуван со сина маичка.[8] За планинскиот пласман, бодови се добивале на врвот на некое искачување, доколку стигнеш пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како екстра, прва, втора или трета категорија, а повеќе бодови носеле повисоките категории.[8]

Четвртата маичка го претставувала пласманот на швајцарски возачи, обележан со црвена маичка.[8] Пласманот се одлучувал на ист начин како генералниот пласман, но само со возачи родени во Швајцарија, кои можеле да учествуваат во пласманот.[8]

Постоел и екипен пласман, каде се пресметувале времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа на секоја етапа; водечката екипа на крајот на екипата била онаа со најмало вкупно време.[8]

Била воведена и награда за борбеност за возачот кој возел најборбено според судиите, која се доделувала на крајот на секоја етапа. Обично бил возач вклучен во бегството или велосипедист кој напаѓал често.[8]

Водство по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
Jersey yellow.svg
Планински пласман
Jersey light blue.svg
Бодовен пласман
Jersey black.svg
Пласман на швајцарски возачи
Jersey red.svg
Екипен пласман
Jersey yellow number.svg
1[9] Роан Денис Роан Денис недоделена Роан Денис Штефан Кинг БМЦ Рејсинг Тим
2[10] Филип Жилбер Штефан Кинг Ласе Норман Хансен Николас Дугал
3[11] Мајкл Метјус Мајкл Метјус Мајкл Метјус Михаел Албасини Тим Санвеб
4[12] Лоренс Ворбас Дамијано Карузо Матијас Франк Аг2р-Ла Мондијал
5[13] Петер Саган Петер Саган
6[14] Доменико Поцовиво Доменико Поцовиво
7[15] Симон Шпилак Симон Шпилак
8[16] Петер Саган
9[4] Роан Денис
На крај Симон Шпилак Ласе Норман Хансен Петер Саган Матијас Франк Аг2р-Ла Мондијал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. конс. 2 октомври 2016. 
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. конс. 2 октомври 2016. 
 3. Меклири, Џон. „Simon Spilak seals Tour de Suisse after Rohan Dennis wins time trial in final audition to Tour de France“, „The Daily Telegraph“, Telegraph Media Group, 18 јуни 2017 (посет. 18 јуни 2017 г).
 4. 4,0 4,1 О’Ши, Садб. „Tour de Suisse: Dennis takes out final time trial“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 18 јуни 2017 (посет. 18 јуни 2017 г).
 5. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. конс. 20 август 2015. 
 6. 6,0 6,1 The Tour de Suisse 2017 will visit each linguistic region of Switzerland“, „Тур де Свис“, InfrontRingier Sports & Entertainment Switzerland AG, 2 март 2017 (посет. 10 јуни 2017 г).
 7. 2017 Tour de Suisse route unveiled“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 21 декември 2016 (посет. 10 јуни 2017 г).
 8. 8,0 8,1 8,2 8,3 8,4 8,5 8,6 8,7 8,8 TG 2017, стр. 24–25.
 9. Tour de Suisse: Dennis wins opening time trial in Cham“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 10 јуни 2017 (посет. 10 јуни 2017 г).
 10. Tour de Suisse: Gilbert sprints to stage 2 victory“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 11 јуни 2017 (посет. 11 јуни 2017 г).
 11. Кеш, Дејн. „Tour de Suisse: Matthews wins stage 3“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 12 јуни 2017 (посет. 13 јуни 2017 г).
 12. Tour de Suisse: Warbasse wins on first summit finish in Villars-sur-Ollon“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 13 јуни 2017 (посет. 14 јуни 2017 г).
 13. Tour de Suisse: Sagan claims stage 5 in Cevio“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 14 јуни 2017 (посет. 15 јуни 2017 г).
 14. Флечер, Патрик. „Tour de Suisse: Pozzovivo takes emphatic win on La Punt“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 15 јуни 2017 (посет. 15 јуни 2017 г).
 15. Рајан, Бери. „Tour de Suisse: Spilak wins summit finish at Tiefenbach Glacier“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 16 јуни 2017 (посет. 17 јуни 2017 г).
 16. О’Ши, Садб. „Tour de Suisse: Sagan wins on chaotic Schaffhausen circuit“, „Cyclingnews.com“, Immediate Media Company, 17 јуни 2017 (посет. 18 јуни 2017 г).

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]