Зелден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зелден
Sölden
Зелден во февруари 2005
Зелден во февруари 2005
Грб на Зелден
Местоположба во округот
Местоположба во округот
ЗемјаАвстрија
ПокраинаТирол
ОкругИмст
Управа
 • ГрадоначалникЕрнст Шепф
Површина[1]
 • Вкупна466,89 км2 (18,027 ми2)
Надм. вис.&100000000000013680000001.368 м
Население (2018-01-01)[2]
 • Вкупно3.145
 • Густина0,067/км2 (0,17/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број6450
Повикувачки број05254
Рег. таб.IM
Мреж. местоsoelden.tirol.gv.at

Зелден е општина во Тирол, Австрија.

Географија[уреди | уреди извор]

Со површина од 467 km2 Зелден е најголемата општина во Австрија. Зелден има 3.449 (2003 година) постојани жители, но има капацитети во кои може да се сместат 15.000 туристи. Годишно во Зелден се реализираат преку 2 милиони ноќевања, и според тоа, таа е трета најпопуларна австриска туристичка дестинација (по Виена и Салцбург).

Селото Зелден се наоѓа на надморска височина од 1368 метри, а селото Хоксолден на 2090 метри, каде што има 5 хотели со четири ѕвезди. Највисок врв е Вилдшпице со 3768 метри, втор највисок врв во Австрија, по Гросглокнер.

Оцталскиот леднички пат е вториот највисок поплочен пат во Европа. По тој пат од Зелден се оди до ледникот Ретенбах и ледниците Тиефенбахфернер во Ецталските Алпи.

Скијачки центар[уреди | уреди извор]

Зелден е исто така популарен скијачки центар и тука редовно се одржуваат првите трки од Светскиот куп во сезоната; трката во велеслалом во двете конкуренции (мажи и жени) најчесто се закажува кон крајот на октомври на ледникот Ретенбах. Трките во октомври 2016 година започнале на 3040 метри (н.в) и завршиле на 2670 метри, вертикален пад од 370 метри.[3][4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Dauersiedlungsraum der Gemeinden Politischen Bezirke und Bundesländer - Gebietsstand 1.1.2018“. Статистика Австрија. Посетено на 10 март 2019.
  2. „Einwohnerzahl 1.1.2018 nach Gemeinden mit Status, Gebietsstand 1.1.2018“. Статистика Австрија. Посетено на 9 март 2019.
  3. FIS-ski.com - World Cup - Sölden - women's GS - 2nd run results - 2016-10-22
  4. FIS-ski.com - World Cup - Sölden - men's GS - 2nd run results - 2016-10-23

Надворешни врски[уреди | уреди извор]