Николас Дугал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дугал на Трката околу Келн 2016

Николас Дугал (англиски: Nicolas Dougall; р. 21 ноември 1992) — поранешен јужноафрикански професионален друмски велосипедист, кој последно возел за UCI World Tour екипата Тим Дименжн Дата.[1]

Дугал е роден во Хертфордшир во Велика Британија, но пораснал во Бризбејн, Австралија. Негова прва голема трка била Вуелта а Еспања 2016.[2]

По пет години со Тим Дименжн Дата, Николас се вратил на неговите почетоци како триатлонец и настапил на Барселона Ајронмен 70.3 на 19 мај 2019 година.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
1. Светско првенство во триатлон - спринт
2011
1. Етапа 1 (ТТТ) Трка околу Тасманија
2012
3. Етапа на Трката околу Тајланд
2013
7. Национално друмско првенство под 23 години
2014
Национални друмски првенства
2. Хронометар
3. Друмска трка
2017
5. Национално хронометарско првенство
2019
6. Ајронмен 70.3 Барселона

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Nicholas Dougall“. конс. 8 март 2015. 
  2. „71st Vuelta a España“. ProCyclingStats. конс. 20 август 2016. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]