Оскар Гато

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Оскар Гато
Лични податоци
Цело име Оскар Гато
Роден 1 јануари 1985 (1985-01-01) (воз. 33 г.)
Монтебелуна,  Италија
Висина 1,74 м
Маса 67 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Астана
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Спринтер
Професионални клубови
2005–2006
2006
2007–2008
2009–2013
2014
2015
2016
2017-
ГС Залф Дезире Фиор
Тим ЛРП (стажант)
Геролштајнер
ИСД
Канондејл
Андрони Џокатоли
Тинкоф
Астана
Значајни победи
Голема трка
Џиро д’Италија
1 индивидуална етапа (2011)

Еднодневни трки и класици

Дварс дор Вландерен (2013)
Последна промена
6 јануари 2018

Оскар Гато (италијански: Oscar Gatto; р. 1 јануари 1985 во Монтебелуна) — италијански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тинкоф. Често е нарекуван „Оскар Мачката“, поради неговото презиме, кое преведено од италијански е „мачка“.

Кариера[уреди | уреди извор]

Гато го напуштил Вини Фантини-Селе Италија на крајот на сезоната 2013 и му се приклучил на Канондејл за сезоната 2014.[1] Во 2015 година возел за професионалната континентална Андрони Џокатоли.[2] Во октомври 2015 година било објавено дека Гато ќе се приклучи на Тинкоф за сезоната 2016, а спортскиот директор на екипата Стевен де Јонг ја опишал неговата улога како поддршка за Петер Саган на класиците.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
1. Џиро дел Канавезе
1. Етапа 6 Џиро дела Вале д’Аоста
2006
1. Копа Чита ди Асти
1. Етапа 6 Џиро деле Реџони
2007
2. Краен пласман Париз-Корез
2009
2. Краен пласман Џиро ди Сардења
1. Етапа 3
1. Етапа 1b Сетимана Сиклистика Интернационале Копи-Бартали (ТТТ)
2010
1. ГП Нобили Рубинетери Копа Чита ди Стреса
1. Етапа 1 Трка Бриксија (ТТТ)
3. ГП Крањ
2011
1. Етапа 2 Џиро дела Провинција ди Реџо Калабрија
1. Етапа 8 Џиро д’Италија
1. Трофео Матеоти
1. Џиро дела Ромања
3. Копа Уго Агостони
2012
1. Џиро дел Венето
1. Етапа 3 Џиро ди Паданија
3. Страде Бјанке
2013
1. Дварс дор Вландерен
3. ГП Индустрија & Артиџанато ди Ларчано
8. Трофео Лаигвелја
2014
Трка околу Австрија
1. Етапа 2
1. Етапа 4
8. Дварс дор Вландерен
2015
Велосипедска трка Сибиу
1. Етапа 1
1. Етапа 4
6. Страде Бјанке
6. Гран Премио Нобили Рубинетери
8. Гран Премио Бруно Бегели
9. Класика де Алмерија
2016
1. Етапа 3 Вуелта а Андалусија
3. Краен пласман Арктичка трка на Норвешка
7. Дварс дор Вландерен
7. Национално друмско првенство]]
2017
1. Пролог Трка околу Австрија
5. Омлоп Хет Ниусблад
9. ГП Кантон Аргау

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро 141 СО 149 105 113 98 116 СО
Jersey yellow.svg Тур 156
Jersey red.svg Вуелта 127 СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Канондејл ќе потпише со Маркато и Гато за 2014“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 30 октомври 2013 (посет. 21 декември 2013 г).
  2. News shorts: Cookson on women's Tour de France, Gatto at Androni“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 27 октомври 2014 (посет. 27 октомври 2014 г).
  3. „Тим Тинкоф потпиша со Оскар Гато за 2016“. 21 октомври 2015. http://www.cyclingnews.com/news/team-tinkoff-sign-oscar-gatto-for-2016/. посет. 22 октомври 2015 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]