Критериум ди Дофине 2017

Од Википедија — слободната енциклопедија
Критериум ди Дофине 2017 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание69. Критериум ди Дофине
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2017 2.UWT
Етапи8
Датуми4 – 11 јуни
Растојание1.151,5 км
ДржаваFRA Франција
ПоаѓалиштеСент Етјен
ОдредиштеПлато де Солезон
Екипи22
Возачи на почеток176
Возачи на крај125
Просечна брзина39,572 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникDEN Јакоб Фуглсанг (Астана) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранAUS Ричи Порт (БМЦ Рејсинг Тим) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранIRL Даниел Мартин (Квик-Степ Флорс) Wikidata-logo S.svg
БодовенFRA Арно Демар (ФДЖ) Wikidata-logo S.svg
ПланинскиNED Кун Бауман (Лото НЛ-Џамбо) Wikidata-logo S.svg
МладинскиGER Емануел Бухман (Бора-Хансгрое) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенFRA АГ2Р Ла Мондијал Wikidata-logo S.svg
◀20162018▶
Commons-logo.svgДокументација Wikidata-logo S.svg

Критериум ди Дофине 2017 — 69. издание на велосипедската етапна трка Критериум ди Дофине, која се одржала помеѓу 4 и 11 јуни како дваесетитрети настан во сезоната на Светската турнеја.[1][2]

Трката била освоена на завршната етапа од данскиот возач Јакоб Фуглсанг, кој вози за екипата Астана.[3] На последната етапа доцнел 75 секунди зад предводникот Ричи Порт (БМЦ Рејсинг Тим), Фуглсанг нападнал заедно со возачот на Аг2р-Ла Мондијал, Ромен Барде, и возачот на Квик-Степ Флорс, Даниел Мартин на Кол де ла Коломбје, околу 35 километри од завршницата. ПОдоцна биле достигнати пред завршното искачување; Фуглсанг и Мартин повторно се одвоиле на искачувањето, а нешто подоцна Фуглсанг продолжил сам. Фуглсанг останал сам до целта, освојувајќи ја втората етапа на трката за 12 секунди во однос на Мартин. Порт, на крајот, завршил како седми на етапата, 75 секунди зад Фуглсанг; меѓутоа, со бонус секундите на трката, Фуглсанг ја освоил трката со десет секунди предност пред Порт, прва победа за Данска на трката.[4] Мартин завршил како трет на трката, шесте секунди бонус му донеле предност од една секунда пред Крис Фрум (Тим Скај).

На другите пласмани на трката, возачот на ФДЖ, Арно Демар, го освоил бодовниот пласман, додека возачот на Лото НЛ-Џамбо, Кун Бауман, го освоил планинскиот пласман, освојувајќи ги втората и третата етапа, соодветно. Возачот на Бора-Хансгрое, Емануел Бухман, го освоил пласманот за млад возач, додека Аг2р-Ла Мондијал го освоиле екипниот пласман.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Критериум ди Дофине е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[5] Биле поканети и 4 професионални континентални екипи на трката.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (4)

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg4 јунСент ЕтјенСент Етјен
ридеста етапа
170BEL Томас де Гент Wikidata-logo S.svgBEL Томас де Гент Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg5 јунСен Шамон – Арланк
ридеста етапа
171FRA Арно Демар Wikidata-logo S.svgBEL Томас де Гент Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg6 јунЛе Шамбон сир Лињон – Тилен
рамна етапа
184NED Кун Бауман Wikidata-logo S.svgBEL Томас де Гент Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg7 јунЛа Тур ди Пен – Бургоан Жалје
индивидуален хронометар
23,5AUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svgBEL Томас де Гент Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg8 јунЛа Тур де Салвањи – Макон
рамна етапа
175GER Фил Баухаус Wikidata-logo S.svgBEL Томас де Гент Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg9 јунПарк де езо – Ла Мот Серволе
среднопланинска етапа
145,5DEN Јакоб Фуглсанг Wikidata-logo S.svgAUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svg
7 Wikidata-logo S.svg10 јунAoste – Алп д’Иез
планинска етапа
167,5GBR Питер Кенох Wikidata-logo S.svgAUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svg
8 Wikidata-logo S.svg11 јунАлбервил – Плато де Солезон
планинска етапа
115DEN Јакоб Фуглсанг Wikidata-logo S.svgDEN Јакоб Фуглсанг Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Томас де Гент Лото-Судал4ч 17' 04
2. FRA Аксел Домон АГ2Р Ла Мондијал+ 44
3. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 57
4. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 57
5. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 57
6. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 59
7. FRA Жилјен Симон Кофидис+ 59
8. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 59
9. GBR Бен Свифт ОАЕ Емирати+ 59
10. DEN Михаел Валгрен Астана+ 59
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Томас де Гент жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманзелена маичка за предводникот во бодовниот пласманбела точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманЛото-Судал4ч 16' 54
2. FRA Аксел Домон АГ2Р Ла Мондијал+ 48
3. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 1' 03
4. FRA Пјер Латур бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАГ2Р Ла Мондијал+ 1' 07
5. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 07
6. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 1' 09
7. FRA Жилјен Симон Кофидис+ 1' 09
8. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 09
9. GBR Бен Свифт ОАЕ Емирати+ 1' 09
10. DEN Михаел Валгрен Астана+ 1' 09


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Арно Демар ФДЖ4ч 13' 53
2. NOR Александер Кристоф Катјуша-Алпесин+ 0
3. FRA Насер Бухани Кофидис+ 0
4. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 0
5. GER Фил Баухаус Санвеб+ 0
6. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
7. GBR Бен Свифт ОАЕ Емирати+ 0
8. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
9. ITA Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 0
10. FRA Бријан Кокар Директ Енержи+ 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Томас де Гент жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманбела точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманЛото-Судал8ч 30' 47
2. FRA Аксел Домон АГ2Р Ла Мондијал+ 48
3. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 1' 03
4. FRA Пјер Латур бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАГ2Р Ла Мондијал+ 1' 07
5. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 07
6. ITA Сони Колбрели зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманБахреин-Мерида+ 1' 09
7. GBR Бен Свифт ОАЕ Емирати+ 1' 09
8. ITA Алберто Бетиол ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 1' 09
9. FRA Тони Галопен Лото-Судал+ 1' 09
10. FRA Жилјен Симон Кофидис+ 1' 09


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. NED Кун Бауман Лото НЛ-Џамбо4ч 06' 06
2. LTU Евалдас Шишкевичиус Делко+ 0
3. BEL Фредерик Бакерт Ванти-Груп Гобер+ 0
4. FRA Бријан Ноло Директ Енержи+ 0
5. USA Алексеј Вермелен Лото НЛ-Џамбо+ 0
6. FRA Квентин Пачер Делко+ 0
7. FRA Арно Демар ФДЖ+ 11
8. FRA Бријан Кокар Директ Енержи+ 11
9. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 11
10. GER Фил Баухаус Санвеб+ 11
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Томас де Гент жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманбела точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманЛото-Судал12ч 37' 04
2. FRA Аксел Домон АГ2Р Ла Мондијал+ 48
3. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 1' 03
4. FRA Пјер Латур бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАГ2Р Ла Мондијал+ 1' 07
5. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 07
6. ITA Сони Колбрели Бахреин-Мерида+ 1' 09
7. GBR Бен Свифт ОАЕ Емирати+ 1' 09
8. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 09
9. FRA Тони Галопен Лото-Судал+ 1' 09
10. FRA Гијом Мартен Ванти-Груп Гобер+ 1' 09


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим28' 07
2. GER Тони Мартин Катјуша-Алпесин+ 12
3. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 24
4. NED Стеф Клемент Лото НЛ-Џамбо+ 28
5. USA Чад Хејга Санвеб+ 32
6. GER Јаша Зитерлин Мовистар+ 32
7. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 35
8. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 37
9. BEL Томас де Гент жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманбела точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманЛото-Судал+ 42
10. USA Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 45
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Томас де Гент жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманбела точкаста маичка за предводникот во планинскиот пласманЛото-Судал13ч 05' 53
2. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 27
3. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 51
4. NED Стеф Клемент Лото НЛ-Џамбо+ 55
5. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 1' 02
6. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 1' 04
7. USA Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 12
8. ESP Хесус Ерада Мовистар+ 1' 15
9. NED Сам Омен бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачСанвеб+ 1' 17
10. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 1' 22


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Фил Баухаус Санвеб4ч 04' 32
2. FRA Арно Демар зелена маичка за предводникот во бодовниот пласманФДЖ+ 0
3. FRA Бријан Кокар Директ Енержи+ 0
4. FRA Адријан Пети Директ Енержи+ 0
5. FRA Насер Бухани Кофидис+ 0
6. NOR Александер Кристоф Катјуша-Алпесин+ 0
7. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
8. NOR Едвалд Боасон Хаген Дименжн Дата+ 0
9. ITA Енрико Батаљин Лото НЛ-Џамбо+ 0
10. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 0
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. BEL Томас де Гент жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманЛото-Судал17ч 10' 25
2. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 27
3. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 51
4. NED Стеф Клемент Лото НЛ-Џамбо+ 55
5. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 1' 02
6. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 1' 04
7. USA Брент Букволтер БМЦ Рејсинг Тим+ 1' 12
8. ESP Хесус Ерада Мовистар+ 1' 15
9. NED Сам Омен бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачСанвеб+ 1' 17
10. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 1' 22


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Јакоб Фуглсанг Астана3ч 41' 48
2. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 0
3. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 0
4. ITA Фабио Ару Астана+ 0
5. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 50
6. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 50
7. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 50
8. BEL Оливер Насен АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 06
9. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 1' 06
10. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 1' 14
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Ричи Порт жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим20ч 52' 34
2. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 39
3. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 15
4. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 20
5. ITA Фабио Ару Астана+ 1' 24
6. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 1' 47
7. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 2' 14
8. GER Емануел Бухман бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачБора-Хансгрое+ 2' 30
9. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 49
10. ESP Рафаел Валс Лото-Судал+ 3' 16


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GBR Питер Кенох Тим Скај4ч 43' 59
2. GBR Бен Свифт ОАЕ Емирати+ 13
3. ESP Хесус Ерада Мовистар+ 1' 11
4. BEL Јеле Ванендерт Лото-Судал+ 1' 13
5. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 14
6. AUS Ричи Порт жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим+ 1' 56
7. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 56
8. USA Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 2' 04
9. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 2' 04
10. ITA Фабио Ару Астана+ 2' 13
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Ричи Порт жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим25ч 38' 29
2. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 1' 02
3. DEN Јакоб Фуглсанг Астана+ 1' 15
4. ITA Фабио Ару Астана+ 1' 41
5. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 1' 43
6. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 07
7. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 2' 15
8. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 2' 31
9. GER Емануел Бухман бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачБора-Хансгрое+ 2' 53
10. USA Ендру Талански ЕФ Едукејшн-ИзиПост+ 3' 43


Етапа 8[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Јакоб Фуглсанг Астана3ч 26' 20
2. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 12
3. RSA Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 27
4. GER Емануел Бухман бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачБора-Хансгрое+ 44
5. ITA Фабио Ару Астана+ 1' 01
6. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 1' 02
7. AUS Ричи Порт жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманБМЦ Рејсинг Тим+ 1' 15
8. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 1' 36
9. ESP Рафаел Валс Лото-Судал+ 1' 41
10. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 3' 30

Завршен поредок[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. DEN Јакоб Фуглсанг жолта маичка со сина лента за предводникот на генералниот пласманАстана29ч 05' 54
2. AUS Ричи Порт БМЦ Рејсинг Тим+ 10
3. IRL Даниел Мартин Квик-Степ Флорс+ 1' 32
4. GBR Крис Фрум Тим Скај+ 1' 33
5. ITA Фабио Ару Астана+ 1' 37
6. FRA Ромен Барде АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 04
7. GER Емануел Бухман бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачБора-Хансгрое+ 2' 32
8. RSA Луис Мејнчес ОАЕ Емирати+ 3' 12
9. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 4' 08
10. ESP Рафаел Валс Лото-Судал+ 4' 40
11. ESP Алберто Контадор Трек-Сегафредо+ 5' 20
12. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 8' 03
13. GBR Сајмон Јејтс Орика-Скот+ 9' 02
14. NED Сам Омен Санвеб+ 9' 03
15. FRA Пјер Латур АГ2Р Ла Мондијал+ 12' 16
Извор: ProCyclingStats


Поредок[уреди | уреди извор]

На Критериум ди Дофине 2017 биле доделени четири различни маички. За генералниот пласман, пресметуван преку завршното време на секој велосипедист на секоја етапа, предводникот ја добивал жолтата маичка со сина лента. Временски бонуси биле доделувани на првите тројца на сите етапи освен на поединечниот хронометар: етапниот победник добивал 10 секунди, додека вториот и третиот добивале шест и четири секунди, соодветно. Овој пласман бил сметан за најважен на Критериум ди Дофине 2017 и победникот на овој пласман бил сметан за победник на трката.[6]

Бодови за бодовниот пласман
Место 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
етапи 1–3 & 5 25 22 20 18 16 14 12 10 8 6
етапи 4, 6–8 15 12 10 8 6 5 4 3 2 1

Дополнително, постоел бодовен пласман наградуван со зелена маичка.[6] За бодовниот пласман, велосипедистите добивале бодови за завршување во првите десет на етапа. На сите етапи, победата носела 15 бода, второто место носело 12 бода, третото 10, четвртото 8, петтото 6 и еден помалку за секое место надолу сè до еден бод за 10. место. Бодови за овој пласман можеле да се добијат и на секој од средните спринтови; овие бодови биле доделувани на секој од тројцата најбрзи возачи низ целта и тоа 5 бода за првиот, 3 за вториот и 1 за третиот.[6]

Бодови за планинскиот пласман
Категорија 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.
Екстра 15 12 10 8 6 5 4 3 2 1
Прва 10 8 6 4 2 1        
Втора 5 3 2 1            
Трета 2 1                
Четврта 1                  

Постоел и планински пласман, кој бил наградуван со бело-црвена точкаста маичка.[6] За планинскиот пласман, бодови се добивале на врвот на некое искачување, доколку стигнеш пред другите велосипедисти. Секое искачување било категоризирано како екстра, прва, втора, трета или четврта категорија, а повеќе бодови носеле повисоките категории. Искачувањата од екстра категорија носеле најмногу бода, 20 за првиот возач преку врвот; првите десет возачи на искачувањата од екстра категорија добивале бодови за планинскиот пласман, првите осум за оние од прва категорија и првите шест за оние од втора категорија.[6] Помалку бодови се добивале на помалите искачувања, обележани со трета или четврта категорија.[6]

Четвртата маичка го претставувала пласманот за млад возач, наградуван со бела маичка.[6] Пласманот бил пресметуван на истиот начин како генералниот пласман, но тука се натпреварувале само возачите родени по 1 јануари 1992. Постоел и екипен пласман, каде се пресметувале времињата на најдобрите тројца велосипедисти од секоја екипа на секоја етапа; водечката екипа на крајот на екипата била онаа со најмало вкупно време.[6]

Поредок по етапа
Етапа Победник Генерален пласман
Jersey yellow-bluebar.svg
Бодовен пласман
Jersey green.svg
Планински пласман
Jersey white dots on red.svg
Пласман за млад возач
Jersey white.svg
Екипен пласман
Jersey yellow number.svg
1[7] Томас де Гент Томас де Гент Томас де Гент[б 1] Томас де Гент[б 1][б 2] Пјер Латур Лото-Судал
2[8] Арно Демар Сони Колбрели
3[9] Кун Бауман Арно Демар
4[10] Ричи Порт Сам Омен Мовистар Тим
5[11] Фил Баухаус Кун Бауман
6[12] Јакоб Фуглсанг Ричи Порт Емануел Бухман Аг2р-Ла Мондијал
7[13] Питер Кенох
8[3] Јакоб Фуглсанг Јакоб Фуглсанг
На крај[3] Јакоб Фуглсанг Арно Демар Кун Бауман Емануел Бухман Аг2р-Ла Мондијал

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 На втората етапа, Аксел Домон, кој бил втор во бодовниот и планинскиот пласман, ја носел зелената маичка, бидејќи Томас де Гент (на првото место) ја носел жолтата маичка како предводник на генералниот пласман. Анхел Мадразо, кој бил трет во планинскиот пласман, ја носел точкастата црвено-бела маичка како последица на тоа.
 2. На етапите 3-5, Кун Бауман, кој бил втор во планинскиот пласман, ја носел црвено-белата точкаста маичка, бидејќи Томас де Гент (на првото место) ја носел сино-жолтата маичка како предводник на генералниот пласман.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
 2. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
 3. 3,0 3,1 3,2 „Jakob Fuglsang wins Criterium du Dauphine“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 11 јуни 2017. Посетено на 11 јуни 2017.
 4. „Jakob Fuglsang adds Denmark on the record book of the Dauphiné“. Критериум ди Дофине. Amaury Sport Organisation. 11 јуни 2017. Посетено на 11 јуни 2017.
 5. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
 6. 6,0 6,1 6,2 6,3 6,4 6,5 6,6 6,7 „Règlement“ [Regulations] (Portable Document Format). Критериум ди Дофине (француски). Amaury Sport Organisation. Посетено на 4 јуни 2017.
 7. Фаранд, Стивен (4 јуни 2017). „Criterium du Dauphine: De Gendt solos to stage 1 victory“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 5 јуни 2017.
 8. О’Ши, Садб (5 јуни 2017). „Criterium du Dauphine: Demare sprints to stage 2 victory“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 5 2017. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 9. Рајан, Бери (6 јуни 2017). „Criterium du Dauphine: Bouwman wins stage 3 as the break holds off the sprinters“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 6 јуни 2017.
 10. Рајан, Бери (7 јуни 2017). „Dauphine: Porte wins stage 4 time trial“. Cyclingnews.com]]. Immediate Media Company. Посетено на 7 јуни 2017.
 11. О’Ши, Садб (8 јуни 2017). „Criterium du Dauphine: Bauhaus wins stage 5“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 8 јуни 2017.
 12. Фаранд, Стивен (9 јуни 2017). „Dauphine: Fuglsang wins stage 6“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 9 јуни 2017.
 13. „Criterium du Dauphine: Kennaugh wins at Alpe d'Huez“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 10 јуни 2017. Посетено на 11 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]