Тур де Свис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тур де Свис
Tour de Suisse logo.png
За трката
Датумјуни
РегионШвајцарија
Месно имеTour de Suisse (француски)
Дисциплинадрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја UCI
ВидЕтапна трка
Директор на тркатаОливие Сен
Историја
Прво издание1933 (1933)
Изданија83 (до 2019)
Прв победник Макс Була (АВТ)
Најмногу победи Паскале Форнара (ИТА) (4 пати)
Неодамнешен победник Еган Бернал (КОЛ)

Тур де Свис (македонски: Трка околу Швајцарија) — еднонеделна етапна трка, дел од Светската турнеја, која се одржува секој јуни. Трката започнала во 1933 и со текот на времето била продолжена временска и добила нови спонзори. Со Критериум ду Дофине претставува пробна трка пред Тур де Франс и е дел од календарот на Светската турнеја. Како и Тур де Франс и Дофине, Тур де Свис нуди планински завршници и најмалку еден поединечен хронометар. Неколку победници на Тур де Свис, исто така, го имаат освоено Тур де Франс, вклучувајќи ги Еди Меркс, Ленс Армстронг и Јан Улрих. Во 2005, организаторите ја поместиле трката во почетокот на јуни. Прв победник на трката бил Макс Була во 1933 година. Возач со најмногу победи е Паскале Форнара со 4 победи (1952, 1954, 1957, 1958). Најнеодамнешен победник бил Симон Шпилак.

Победници[уреди | уреди извор]

Возач Тим
1933 Австрија Була, МаксМакс Була (АВТ)
1934 Германија Гајер, ЛудвигЛудвиг Гајер (ГЕР)
1935 Франција Риналди, ГаспарГаспар Риналди (ФРА)
1936 Белгија Гарние, АнриАнри Гарние (БЕЛ)
1937 Швајцарија Личи, КарлКарл Личи (ШВА)
1938 Италија Валети, ЏованиЏовани Валети (ИТА)
1939 Швајцарија Цимерман, РобертРоберт Цимерман (ШВА)
1940 Немало трка
1941 Швајцарија Вагнер, ЈозефЈозеф Вагнер (ШВА)
1942 Швајцарија Киблер, ФердинандФердинанд Киблер (ШВА)
1943 Немало трка
1944 Немало трка
1945 Немало трка
1946 Италија Бартали, ЏиноЏино Бартали (ИТА)
1947 Италија Бартали, ЏиноЏино Бартали (ИТА)
1948 Швајцарија Киблер, ФердинандФердинанд Киблер (ШВА)
1949 Швајцарија Вајленман, ГотфридГотфрид Вајленман (ШВА)
1950 Швајцарија Кобле, ИгоИго Кобле (ШВА)
1951 Швајцарија Киблер, ФердинандФердинанд Киблер (ШВА)
1952 Италија Форнара, ПаскалеПаскале Форнара (ИТА)
1953 Швајцарија Кобле, ИгоИго Кобле (ШВА)
1954 Италија Форнара, ПаскалеПаскале Форнара (ИТА)
1955 Швајцарија Кобле, ИгоИго Кобле (ШВА)
1956 Швајцарија Граф, РолфРолф Граф (ШВА)
1957 Италија Форнара, ПаскалеПаскале Форнара (ИТА)
1958 Италија Форнара, ПаскалеПаскале Форнара (ИТА)
1959 Германија Јункерман, ХансХанс Јункерман (ГЕР)
1960 Швајцарија Риг, АлфредАлфред Риг (ШВА)
1961 Швајцарија Морези, АтилиоАтилио Морези (ШВА)
1962 Германија Јункерман, ХансХанс Јункерман (ГЕР)
1963 Италија Фецарди, ЏузепеЏузепе Фецарди (ИТА)
1964 Швајцарија Маурер, РолфРолф Маурер (ШВА)
1965 Италија Битоси, ФранкоФранко Битоси (ИТА)
1966 Италија Порталупи, АмброџоАмброџо Порталупи (ИТА)
1967 Италија Мота, ЏаниЏани Мота (ИТА)
1968 Швајцарија Пфенингер, ЛујЛуј Пфенингер (ШВА)
1969 Италија Адорни, ВиториоВиторио Адорни (ИТА)
1970 Италија Поџали, РобертоРоберто Поџали (ИТА)
1971 Белгија Пинтен, ЖоржЖорж Пинтен (БЕЛ)
1972 Швајцарија Пфенингер, ЛујЛуј Пфенингер (ШВА)
1973 Шпанија Фуенте, Хосе-МануелХосе-Мануел Фуенте (ШПА)
1974 Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Молтени
1975 Белгија де Влеминк, РожеРоже де Влеминк (БЕЛ) Перфети ван Меле
1976 Холандија Кајпер, ХениХени Кајпер (ХОЛ) ТИ-Рели
1977 Белгија Полентие, МишелМишел Полентие (БЕЛ) Фландрија-Велда
1978 Белгија Велен, ПолПол Велен (БЕЛ)
1979 Белгија Веземел, ВилфридВилфрид Веземел (БЕЛ)
1980 Италија Бека, МариоМарио Бека (ИТА)
1981 Швајцарија Број, БеатБеат Број (ШВА)
1982 Италија Сарони, ЏузепеЏузепе Сарони (ИТА) Дел Тонго
1983 Ирска Кели, ШонШон Кели (ИРС) Сем-Франс Лоре
1984 Швајцарија Цимерман, УрсУрс Цимерман (ШВА)
1985 Австралија Андерсон, ФилФил Андерсон (АВС) Панасоник
1986 САД Хемпстен, ЕндиЕнди Хемпстен (САД) Ла Ви Клер
1987 САД Хемпстен, ЕндиЕнди Хемпстен (САД) 7-Еливен Прогето Санрајс
1988 Австрија Векселбергер, ХелмутХелмут Векселбергер (АВТ)
1989 Швајцарија Број, БеатБеат Број (ШВА)
1990 Ирска Кели, ШонШон Кели (ИРС) ПДМ-Конкорд
1991 Белгија Росен, ЛукЛук Росен (БЕЛ)
1992 Италија Фурлан, ЏорџоЏорџо Фурлан (ИТА) Керамике Ариостеа
1993 Италија Салигари, МаркоМарко Салигари (ИТА) Керамике Ариостеа
1994 Швајцарија Ришар, ПаскалПаскал Ришар (ШВА) ГБ-МГ Малјифичио
1995 Русија Тонков, ПавелПавел Тонков (РУС) Лампре-Керамике Панарија
1996 Австрија Лутенбергер, ПетерПетер Лутенбергер (АВТ) Карера Џинс-Тасони
1997 Франција Ањолуто, КристофКристоф Ањолуто (ФРА) Казино
1998 Италија Гарцели, СтефаноСтефано Гарцели (ИТА) Меркатоне Уно-Бјанки
1999 Италија Казагранде, ФранческоФранческо Казагранде (ИТА) Вини Калдирола
2000 Швајцарија Каменцинд, ОскарОскар Каменцинд (ШВА) Лампре-Даикин
2001 САД Армстронг, ЛенсЛенс Армстронг (САД) Дискавери Канал
2002 Швајцарија Циле, АлексАлекс Циле (ШВА) Тим Кост
2003 Казахстан Винокуров, АлександарАлександар Винокуров (КАЗ) Тим Телеком
2004 Германија Улрих, ЈанЈан Улрих (ГЕР) Т-Мобајл Тим
2005 Шпанија Гонзалез, АиторАитор Гонзалез (ШПА) Еускалтел-Еускади
2006 Шпанија Гил, КолдоКолдо Гил (ШПА) Соние Дувал-Продир
2007 Русија Карпетс, ВладимирВладимир Карпетс (РУС) Кес д’Епарњ
2008 Чешка Кројцигер, РоманРоман Кројцигер (ЧЕШ) Ликвигас
2009 Швајцарија Канчелара, ФабијанФабијан Канчелара (ШВА) Тим Саксо Банк
2010 Луксембург Шлек, ФренкФренк Шлек (ЛУК) Тим Саксо Банк
2011 САД Лајпхајмер, ЛевиЛеви Лајпхајмер (САД) Тим РадиоШек
2012 Португалија Кошта, РујРуј Кошта (ПОР) Мовистар Тим
2013 Португалија Кошта, РујРуј Кошта (ПОР) Мовистар Тим
2014 Португалија Кошта, РујРуј Кошта (ПОР) Лампре-Мерида
2015 Словенија Шпилак, СимонСимон Шпилак (СЛО) Катјуша
2016 Колумбија Лопез, Мигел АнхелМигел Анхел Лопез (КОЛ) Астана
2017 Словенија Шпилак, СимонСимон Шпилак (СЛО) Катјуша-Алпесин
2018 Австралија Порт, РичиРичи Порт (АВС) БМЦ Рејсинг Тим
2019 Словенија Бернал, ЕганЕган Бернал (СЛО) Тим Скај

Победи по возачи[уреди | уреди извор]

Возач Држава Победи Година
Паскале Форнара  Италија 4 1952, 1954, 1957, 1958
Фердинанд Киблер  Швајцарија 3 1942, 1948, 1951
Иго Кобле  Швајцарија 3 1950, 1953, 1955
Руј Кошта  Португалија 3 2012, 2013, 2014
Џино Бартали  Италија 2 1946, 1947
Ханс Јункерман  Германија 2 1959, 1962
Луј Пфенингер  Швајцарија 2 1968, 1972
Енди Хемпстен  САД 2 1986, 1987
Шон Кели  Ирска 2 1983, 1990
Симон Шпилак  Словенија 2 2015, 2017

Победи по држави[уреди | уреди извор]

Држава Победи
 Швајцарија 23
 Италија 19
 Белгија 8
 Германија 4
 САД 4
 Австрија 3
 Португалија 3
 Франција 3
 Шпанија 3
Австралија Австралија 2
 Ирска 2
 Колумбија 2
 Русија 2
 Словенија 2
 Казахстан 1
 Луксембург 1
 Холандија 1
 Чешка 1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]