Џовани Валети

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џовани Валети
Џовани Валети (1939г.)
Лични податоци
Цело имеЏовани Валети
Роден22 септември 1913(1913-09-22)
Виново,  Италија
Починал28 мај 1998(1998-05-28) (возр. 84)
Авилјана,  Италија
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
1935
1936-1938
1939
1940
1941
1942-1943
1944
1945
1946-1948
Поединец
Фрежис
Фрежис/Франс Спорт-Волбер
Бјанки
Олмо/Олимпија
Олмо
Поединец
Фрежис
Поединец
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Генерален пласман (1938, 1939)

Џовани Валети (италијански: Giovanni Valetti; 22 септември 191328 мај 1998) — италијански професионален друмски велосипедист.

Врвот на кариерата му биле двете победи на Џиро д’Италија, во 1938 и 1939 година.

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Големи трки 1936 1937 1938 1939 1940
Џиро д’Италија 5 2 1 1 17
Тур де Франс СО
Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Достигнувања на Џовани Валети“. Cycling Archives.
  • Достигнувања на Џовани Валети на Cycling Quotient
  • „Достигнувања на Џовани Валети“. ProCycling.