Франческо Камусо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Франческо Камусо
Камусо во 1937 година
Лични податоци
Цело имеФранческо Камусо
Роден9 март 1908(1908-03-09)
Кумијана,  Италија
Починал23 јуни 1995(1995-06-23) (возр. 87)
Торино,  Италија
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Професионални клубови
1929–1934
1935–1936
1937
1938
Глорија
Лењано
Ил Бертолдо
Глорија
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Генерален пласман (1931)

Франческо Камусо (италијански: Francesco Camusso; 9 март 190823 јуни 1995) — италијански професионален друмски велосипедист.

Камусо се смета за најдобрите италијански искачувачи. Во неговата втора професионална сезона ја освоил Џиро д’Италија 1931. Следната година освоил етапа на Тур де Франс 1932, при што завршил трет.

Други достигнувања му се второто место на Џиро д’Италија 1934 и четвртото на Тур де Франс 1935.

Починал во Торино во 1995 година.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

1931
1. Jersey pink.svg Краен пласман Џиро д’Италија
1. Етапа 1
1932
3. Краен пласман Тур де Франс
1. Етапа 10
1934
2. Краен пласман Џиро д’Италија
Тур де Свис
1. Планински пласман
1. Етапа 1
1935
1. Етапа 7 Тур де Франс
1937
4. Краен пласман Тур де Франс
1. Етапа 13а

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Достигнувања на Франческо Камусо“. Cycling Archives.
  • Достигнувања на Франческо Камусо на Cycling Quotient
  • „Достигнувања на Франческо Камусо“. ProCycling.