Прејди на содржината

Еберардо Павези

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еберардо Павези
Павези во 1904 година
Лични податоци
Цело имеЕберардо Павези
Роден2 ноември 1883(1883-11-02)
Колтурано,  Италија
Починал11 ноември 1974(1974-11-11) (возр. 91)
Милано,  Италија
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
1904
1905
1906-1907
1908
1908-1912
1910
1911-1912
1912
1913
1913
1914
1914
1918-1919
Пировано
Руд Витворт
Отав
Алсион-Данлоп
Атала
Медуза
Бјанки
Фиат
Лењано
ЈБ Луве-Континентал
Бјанки-Пирели
Деи-Пирели
Деи
Менаџер на клубови
1921–1966Лењано
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Генерален пласман (1912)

Еберардо Павези (италијански: Eberardo Pavesi; 2 ноември 188311 ноември 1974) — италијански професионален друмски велосипедист.

Врвот на својата кариера му била победата на Џиро д’Италија во 1912 година, кога извозел со победоносната екипа Атала, кога генералниот пласман бил освојуван од екипи, наместо поединци.

Подоцна станал спортски директор, тренирајќи возачи како Џино Бартали. Умрел во Милано во 1974 година.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
  • „Достигнувања на Еберардо Павези“. Cycling Archives.
  • Достигнувања на Еберардо Павези на Cycling Quotient
  • „Достигнувања на Еберардо Павези“. ProCycling.