Гаетано Белони

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гаетано Белони
Лични податоци
Цело имеГаетано Белони
Роден26 август 1892(1892-08-26)
Пицигетоне,  Италија
Починал9 јануари 1980(1980-01-09)
Податоци за клубот
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Професионални клубови
1916–1922
1923-1924
1925
1926-1927
1928
1929-1931
1932
Бјанки
Лењано
Волсит
Опел
Волсит
Бјанки
Олимпија
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Генерален пласман (1920

Еднодневни трки и класици

Милано-Сан Ремо (1917, 1920)
Џиро ди Ломбардија (1915, 1918, 1928)

Гаетано Белони (италијански: Gaetano Belloni; 26 август 18929 јануари 1980) — италијански професионален друмски велосипедист.

Најзначајни моменти од неговата кариера биле победата во 1920 година на Џиро д’Италија, двете победи на трката Милано-Сан Ремо (1917 и 1920) и три победи на Џиро ди Ломбардија (1915, 1918 и 1928).

Белони е роден во Пицигетоне, во близина на Кремона и го имал своето деби во светот на друмскиот велосипедизам во пресрет на неговиот постар брат Амлето. Како аматерски велосипедист, во 1914 година ја освоил „Малата“ Џиро ди Ломбардија и Купот дел Ре, како и италијанското првенство.

Избегнувајќи да биде повикан во Првата светска војна, Белони ја освоил изненадувачки Џиро ди Ломбардија во 1915 година (подвиг кој тој го повторил во 1918 и 1928 година) и Милано-Сан Ремо од 1917 година.

Во 1920 година ја освоил својата најголема победа, Џиро д’Италија. Во 1920 година на Белони постојано му конкурирал неговиот пријател Костанте Гирарденго, кој секогаш го поразувал и со тоа го стекнал прекарот „Вечно втор“ (Eterno Secondo).

Освоил вкупно 43 трки, како професионалец, вклучувајќи и 12 етапи на Џиро д’Италија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]