Џовани Микелето

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џовани Микелето
Џовани Микелето во 1913 година
Лични податоци
Цело имеЏовани Микелето
ПрекарГроф Сачиле
Нане
Роден22 јануари 1889(1889-01-22)
Сачиле,  Италија
Починал29 септември 1958(1958-09-29) (возр. 69)
Сачиле,  Италија
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Генерален пласман (1912)
Последна промена
9 June 2008

Џовани Микелето (италијански: Giovanni Micheletto; 21 јануари 188929 септември 1958) — италијански професионален друмски велосипедист.

Бил познат под прекарите „Грофот Сачиле“ (по неговиот роден град) и „Нане“. Врвот во својата кариера е победата на Џиро д’Италија во 1912 година со Тим Атала. Бил првиот италијански велосипедист кој освоил трка во Франција, Париз-Менен во 1913 година.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

1910
Џиро ди Ломбардија
Џиро ди Ромања-Тоскана
1912
Џиро д’Италија
1. Jersey pink.svg Краен пласман (со Тим Атала)
1. Етапа 1
1. Етапа 8
1913
Париз-Менен
1. Етапа 1 Тур де Франс

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Достигнувања на Џовани Микелето“. Cycling Archives.
  • Достигнувања на Џовани Микелето на Cycling Quotient
  • „Достигнувања на Џовани Микелето“. ProCycling.