Роберто Визентини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роберто Визентини
Лични податоци
Цело имеРоберто Визентини
Роден2 јуни 1957(1957-06-02)(66 г.)
Гардон Ривиера, Италија
Податоци за клубот
Мом. клубВо пензија
ДисциплинаTрки со велосипеди
УлогаВозач
Вид на возачAll Rounder
Значајни победи
Grand Tours
Giro d'Italia
Општа класификација (1986)
5 stages
Vuelta a España
2 stages

Stage races

Tirreno–Adriatico
General classification (1983)

Роберто Визентини (роден на 2 јуни 1957 година) е италијански поранешен професионален велосипедист по патот, кој го освои Вајт Џерси во Гиро во 1978 година, завршил во првите 10 од Гировите во 1979, 1980 и 1981 година, го направи подиумот во 1983 година, го носел Маглија Роза за девет дена во 1985 година, три дена во 1987 година и ја освоил Гиро д'Италија ( Giro d'Italia ). Тој вкупно бил победник во 7 етапи на Гранд Тур .

Висентини е роден во Гардон Ривиера, во провинцијата Бреша и имал одлична јуниорска кариера. Во 1975 година, тој бил и помлад италијански шампион и светски шампион. Како аматер го освоил италијанското првенство во тест време во 1977 година.

Дебитирал како професионалец во 1978 година. Во 1980 година, тој победи на две етапи во Вуелта а Еспања и бил деветти во целост во Гиро д’Италија . Во 1983 година Висентини се приклучил на тимот на Инокспрен и бил во расправа за победа во Гиро со Гуизепе Сарони, но завршил на подиумот 2-то место. Возејќи за екипата на Карера во 1984 година, тој победил на етапата во Гиро д’Италија во 1984 година, сцена во Тирено-Адријатико и прологот на Гиро дел Трентино.[1] Во изданието во 1985 година, тој бил во добра позиција да го освои својот прв Гиро кој бил во водство за 9 етапи кога се разболел и бил принуден да замине во пензија, оставајќи ја победата на Бернард Хинаул .

Во 1986 година Гиро, победил поразувајќи ги возачите како Сарони и Франческо Мозер за околу 1:00 и 2:00 часот, а исто така и Грег Лемонд кој се најде на 4-то место. Висентини ја освоил етапата 6 и го презел Пинк Џерси на етапата 16 која ќе ја одржи за остатокот од трката. Во 1987 година тој учествувал во една од најконтроверзните епизоди од италијанскиот циклус во осумдесеттите години на минатиот век: Висентини, кој се тркал за Карера Џинс-Вагабонд, го зеде розовиот дрес за водач на генералниот пласман од неговиот соиграч Стивен Рош, откако победи во поединечен хронометар. Неколку дена подоцна во планинска сцена тој ненадејно бил нападнат од неговиот соиграч Роше, кој ја игнорирал наредбата на тимот да не нападне. Екипата на Карера го водеше во потера по Роше сè додека Висентини не остана без соиграчи. Оттаму Висентини се обидел да го брка сам по себе, но завршил неколку минути зад Ирецот, кој го врати розовиот дрес.[2] Значењето на ова е дека кога Висентини го зеде Пинк Џерси од Роче на сцената 13 било поединечно судење, кое е фаза на секој поединечен возач наспроти часовникот без помош од никој и најдобриот возач кој прави најмалку грешки победи. Кога Роше го земал дресот на Висентини неколку дена подоцна, тој го направил тоа со тоа што започна со напад против сопствениот соиграч, наместо да го заштити дресот на водачот за тимот. Неколку дена подоцна, Висентини падна и избра да се повлече од трката.

Роше го напуштил тимот на Карера, кој го задржал Висентини, но тој никогаш повеќе не бил во можност да се натпреварува на ова елитно ниво. Тој ја завршил својата кариера во 1990 година со 18 победи, вклучувајќи ги и Гиро дел Трентино во 1981 година и Тирено-Адријатико од 1983 година.

Постигнувања во кариерата[уреди | уреди извор]

Главни резултати[уреди | уреди извор]

1975 (amateurs)
World Road Cycling Championships
1979
Circuit of Faenza
1980
2 stages in the Vuelta a España
1981
Giro del Trentino
1982
Trofeo Baracchi
1983
Tirreno–Adriatico
1 stage in the Giro d'Italia
Ruota d'Oro
1984
Giro del Trentino
1 stage in the Giro d'Italia
  • 1 stage in the Tirreno–Adriatico
1986
Giro d'Italia
overall classification
6th stage
Milan-Vignola
Circuit of Florence
1987
2 stages in the Giro d'Italia

Временска рамка на резултатите од општата класификација на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд турнеја 1978 година 1979 година 1980 година 1981 година 1982 година 1983 година 1984 година 1985 година 1986 година 1987 година 1988 година 1989 година 1990 година
Оиро д’Италија 15 10 9 6 Не заврши 2 18 Не заврши 1 Не заврши 13 - 26
Тур де Франс - - - - - - Не заврши 49 - - 22 - -
Вуелта а Еспања - - 15 - - - - - - - - - Не заврши
Легенда
- Не се натпреваруваше
Не заврши Не заврши

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Roberto Visentini“. cyclebase.nl. Посетено на 2007-09-23.
  2. „Taking the triple an interview with Stephen Roche“. cyclingnews.com. Посетено на 2007-09-06.