Прејди на содржината

Жак Анкетил

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жак Анкетил
Jacques Anquetil
Анкетил на Џиро д’Италија во 1966 година
Лични податоци
Цело имеЖак Анкетил
ПрекарГосподин Хроно
Метр Жак
Роден8 јануари 1934(1934-01-08)
Мон Сент-Ењан, Приморска Сена, Франција
Починал18 ноември 1987(1987-11-18) (возр. 53)
Руан, Приморска Сена, Франција
Висина&100000000000001760000001,76 м
Маса70 kg (150 lb; 11 st)
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Професионални клубови
1953–1955
1956–1958
1959–1960
1961–1964
1965–1966
1967–1969
Ла Перл
Хелјет
Леру
Сен Рафаел
Форд-Житан
Бик
Значајни победи
Гран тур
Тур де Франс
Генерален пласман (1957, 1961, 1962, 1963, 1964)
16 поединечни етапи
Џиро д’Италија
Генерален пласман (1960, 1964
5 поединечни етапи
Вуелта а Еспања
Генерален пласман (1963)
1 поединечна етапа

Еднодневни трки

Париз-Ница (1957, 1961, 1963, 1965, 1966)
Четири дена Динкерк (1958, 1959)
Критериум ди Дофине (1963, 1965)

Класици

Гент-Вевелгем (1964)
Бордо-Париз (1965)
Лиеж-Бастоњ-Лиеж (1966)

Жак Анкетил (француски: Jacques Anquetil), (Мон Сент-Ењан, 8 јануари 1934Руан, 18 ноември 1987) – поранешен француски велосипедист во периодот од 1953 до 1969 година. Анкетил е петкратен победника на Тур де Франс, а двапати го освоил Џиро д’Италија. Со освојувањето на Вуелта а Еспања станал првиот возач кој ги освоил сите три гран тур трки. Бил исклучителен хронометраш, заради што го добил прекарот „Господин Хроно“.[1] Девет пати ја освојувал трката Гран при на нациите, која била неофицијално светско првенство во возење на хронометар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Monsieur Chrono“. cyclingart.blogspot.com. 23. јуни 2011. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Поврзано[уреди | уреди извор]