Леарко Гуера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леарко Гуера
Лични податоци
Цело имеЛеарко Гуера
ПрекарЧовек локомотива
Роденоктомври 14, 1902(1902-10-14)
Багноло Сан Вито, Италија
Починалфевруари 7, 1963(1963-02-07) (возр. 60)
Милано, Италија
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
7 поединечни етапи (Тур де Франс 1930, Тур де Франс 1933)
Џиро д’Италија
Генерален пласман (1934)
31 поединечни етапи (1930-1937)

Еднодневни класични трки

Светско друмско тркачко првенство (1931)
Национално друмско тркачко првенство
(1930-1934)
Милано-Санремо(1933)
Џиро ди Ломбардија (1934)
Леарко Гуера
Медали
Натпреварувач за  Италија
Men's Друмска велосипедска трка
Светско првенство
Златен медал - прво место Копенхаген 1931 Елитна друмска трка за мажи
Сребрен медал – второ место Лиеж 1930 Елитна друмска трка за мажи
Сребрен медал – второ место Лајпциг 1934 Елитна друмска трка за мажи

Леарко Гуера ( 14 октомври 19027 февруари 1963) италијански професионален друмски велосипедист.

Најзначајни моменти од неговата кариера биле победата на Џиро д’Италија во 1934 година.

'Леарко Гуера' , роден во Сан Николо По, на Багноло Сан Вито во Ломбардија, се здоби со прекарот "човек локомотива" за неговиот траен квалитет во едноставни фази. По неколку обиди да игра фудбал, Гуера станал професионален велосипедист во 1928 година, на 26 години. Следната година тој стана италијански шампион, како независен или полупрофесионален.

Во 1930 година тој го освои својот прв трофеј Италијанското национално друмско првенство, првата од петте директни победи. Истата година тој го освои второто место на Тур де Франс откако водачот во Италија, Алфредо Бинда, се покажа во лоша форма. Трката била освоена од страна на Французинот, Андре Ледик. Во 1931 година Гуера освои четири етапи на Џиро д'Италија, но не и конечна победа. Истата година тој го освои светското велосипедско првенство.

Во 1933 година Гуера повторно бил втор на Тур де Франс, но тој ја освои трката Милано-Санремо. Во 1934 година дојде до неговиот најголем успех, победа на 10 етапи на Џиро д'Италија и победник во генералниот пласман. Тој исто така беше на второто место на светското првенство.

Гуера постави рекорд за победи во една година, кој беше победен само во 1970-тите. Неговата слава е експлоатирана од страна на фашистката влада, која профитираа од неговиот херојски статус. Починал од Паркинсонова болест, во Милано во 1963 година.

Постигнувања во кариерата[уреди | уреди извор]

Главни резултати[уреди | уреди извор]

1929
Куп на Дијамантите
Ронкофереро
Вигнола-Модена
1930
Трка Монте Беричи
Куп на Каивано
1930:
9то место на генерланиот пласман
Победник на етапи 8 и 11
Италија Италијански национален друмски тркачи шампион
Торино
Тур де Франс 1930:
2ро место на генералниот пласман
Облечен во жолт дрес за седум дена
Победник на етапите 2, 13 и 15
Предапио-Рим
1931
Куп де ла Викториа
1931:
Победник на етапите 1, 2, 7 и 8
Џиро дела провинција Ди Реџо Калабрија
Милано
УСЦ – Машка друмска трка
Италија Италијански национален друмски тркачи шампион
1932
1931:
4то место на генерален пласман place
Победник на етапите 1, 4, 6, 8, 9 и 13
Џиро ди Кампања
Џиро ди Тоскана
Италија Италијански национален друмски тркачи шампион
Предапио-Рим
1933
Болоња
Трка Белфиоре
1931:
Победник на етапите 1, 3 и 5
1934
Милано
Италија Италијански национален друмски тркачи шампион
1933:
2ро место на генералниот пласман
Победник на етапите 2, 6, 7 и 18
1934
Фиренца
1934:
Побендик на генреланиот пласман
Победник на етапите 2, 3, 4, 5, 6, 9, 10, 11, 12 и 14
Џиро дел Пиепонте
Лугано
Милано-Модена
Павиа
Италија Италијански национален друмски тркачи шампион
Џиро ди Кампања
Азенкритериум Милано
ГП Вале Скрива
Рома-Наполи-Рома
Џиро ди Ломбардија
Џиро дела провинција Милано
1935
1935:
4то место на генералнит пласман
Побендик на етапите 3, 4, 7, 8 и 10
Џиро дела Ромања
Шест дена во Антверпен со Адолф ван Невел)
Џиро ди Кампања
Милано-Модена
Џиро дека провинција Милано(со Фабио Батесини)
1936
Џиро дела провинција Милано(со Џино Бартали)
1937
Трка Кунео
1937:
Победник на етапа 9
Лугано
Милано
1940
Трка де Каселакио ди Рено
 Италијанационално тркачко првенство

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • „Достигнувања на 9496“. Cycling Archives.
  • Official Tour de France results for Learco Guerra