Прејди на содржината

Карло Галети

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карло Галети
Лични податоци
Цело имеКарло Галети
Прекар„Верверичка на каналите“ (Il Scoiattolo dei Navigli), „Човечка штоперица“[1]
Роден26 август 1882(1882-08-26)
Корзико,  Италија
Починал2 април 1949(1949-04-02) (возр. 66)
Милано,  Италија
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Генерален пласман (1910, 1911, 1912)

Карло Галети (италијански: Carlo Galetti; 26 август 18822 април 1949) — италијански професионален друмски велосипедист.

Освоил три последователни победи во 1910, 1911 и 1912 година на Џиро д’Италија, последната како дел од екипата Атала заедно со Џовани Микелето и Еберардо Павези.[2]

Починал во Милано во 1949 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кларк, Стјуарт (5 ноември 2015). „13 of the strangest nicknames in cycling“. Cycling Weekly. Посетено на 11 мај 2016.
  2. „Carlo Galetti“. Cycling Archives. Посетено на 1 јуни 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]