Џузепе Енричи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џузепе Енричи
Лични податоци
Цело имеЏузепе Енричи
Роденјануари 2, 1898(1898-01-02)
Питсбург, САД
Починалсептември 1, 1968(1968-09-01)
Ница, Франција
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Генерален пласман (1924
Последна промена
June 10, 2008

Џузепе Енричи (роден на 2 јануари 1898 година во Питсбург, САД – починат на 1 септември 1968 година во Ница, Франција)италијански професионален друмски велосипедист. Најзначајни моменти од неговата кариера биле победата на Џиро д’Италија во 1924 година .