Светска турнеја на UCI 2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светска турнеја на UCI 2022
Четиринаесетто издание на Светска турнеја на UCI
Лого на Светската турнеја {!}alt=Logo
Лого на Светската турнеја
Поединости
Датуми20 февруари – 18 октомври
МестаКанада, Кина, Европа и Среден Исток
Трки33
2021
2023


Светска турнеја на UCI 2022 — низа трки предвидени во сезоната 2022, кои вклучуваат триесет и три друмски велосипедски настани во текот на сезоната 2022.[1] Турнејата започнала со воведната етапа на Трка ОАЕ на 20 февруари,[1] а е предвидено да заврши со завршната етапа на Трката околу Гуангси на 18 октомври.

Настани[уреди | уреди извор]

Календарот за 2022 година бил објавен во есента 2021 година.[1]

Трки во Светската турнеја на UCI 2022[1]
Трка Датум Победник Втор Трет
ОАР Трка ОАЕ 20–26 февруари  Тадеј Погачар (СЛО)  Адам Јејтс (ВБР)  Пељо Билбао (ШПА)
Белгија Омлоп Хет Ниусблад 26 февруари  Ваут ван Ерт (БЕЛ)  Сони Колбрели (ИТА)  Грег ван Авермет (БЕЛ)
Италија Страде Бјанке 5 март  Тадеј Погачар (СЛО)  Алехандро Валверде (ШПА)  Каспер Асгрен (ДАН)
Франција Париз-Ница 6–13 март  Примож Роглич (СЛО)  Сајмон Јејтс (ВБР)  Даниел Мартинес (КОЛ)
Италија Тирено-Адријатико 7–13 март  Тадеј Погачар (СЛО)  Јонас Вингегор (ДАН)  Микел Ланда (ШПА)
Италија Милано-Санремо 19 март  Матеј Мохорич (СЛО)  Антони Тиржис (ФРА)  Матје ван дер Пул (ХОЛ)
Шпанија Волта а Каталуња 21–27 март  Серхио Игита (КОЛ)  Ричард Карапас (ЕКВ)  Жоао Алмеида (ПОР)
Белгија Класик Брухе-Де Пане 23 март  Тим Мерлир (БЕЛ)  Дилан Груневеген (ХОЛ)  Насер Бухани (ФРА)
Белгија Е3 Саксо Банк Класик 25 март  Ваут ван Ерт (БЕЛ)  Кристоф Лапорт (ФРА)  Штефан Кинг (ШВА)
Белгија Гент-Вевелгем 27 март  Бинијам Хирмај (ЕРИ)  Кристоф Лапорт (ФРА)  Дрис Ван Гестел (БЕЛ)
Белгија Дварс дор Вландерен 30 март  Матје ван дер Пул (ХОЛ)  Тиш Бенот (БЕЛ)  Том Пидкок (ВБР)
Белгија Трка околу Фландрија 3 април  Матје ван дер Пул (ХОЛ)  Дилан ван Барле (ХОЛ)  Валентен Мадуа (ФРА)
Шпанија Трка околу Баскија 4–9 април  Даниел Мартинес (КОЛ)  Јон Исагире (ШПА) Александар Власов[б 1]
Холандија Амстел Голд Рејс 10 април  Михал Квјатковски (ПОЛ)  Беноа Конфруа (ФРА)  Тиш Бенот (БЕЛ)
Франција Париз-Рубе 17 април  Дилан ван Барле (ХОЛ)  Ваут ван Ерт (БЕЛ)  Штефан Кинг (ШВА)
Белгија Флеш Валон 20 април  Дилан Тенс (БЕЛ)  Алехандро Валверде (ШПА) Александар Власов[б 1]
Белгија Лиеж-Бастоњ-Лиеж 24 април  Ремко Евенепул (БЕЛ)  Квинтен Херманс (БЕЛ)  Ваут ван Ерт (БЕЛ)
Швајцарија Тур де Романди 26 април – 1 мај Александар Власов[б 1]  Џино Медер (ШВА)  Зимон Гешке (ГЕР)
Германија Ешборн-Франкфурт 1 мај  Сем Бенет (ИРС)  Фернандо Гавирија (КОЛ)  Александер Кристоф (НОР)
Италија Џиро д’Италија 6–29 мај  Џеј Хиндли (АВС)  Ричард Карапас (ЕКВ)  Микел Ланда (ШПА)
Франција Критериум ди Дофине 5–12 јуни  Примож Роглич (СЛО)  Јонас Вингегор (ДАН)  Бен О’Конор (АВС)
Швајцарија Тур де Свис 13–19 јуни  Герајнт Томас (ВБР)  Серхио Игита (КОЛ)  Јакоб Фуглсанг (ДАН)
Франција Тур де Франс 1–24 јули
Шпанија Класика де Сан Себастијан 30 јули
Полска Трка околу Полска 30 јули – 5 август
Белгија/Холандија Трка околу Бенелукс 7–13 август
Шпанија Вуелта а Еспања 19 август – 11 септември
Германија Хамбуршки Класик 21 август
Франција Класик Бретања 28 август
Канада ГП Квебек 9 септември
Канада ГП Монтреал 11 септември
Италија Џиро ди Ломбардија 8 октомври
Кина Трка околу Гуангси 13–18 октомври

Откажани настани[уреди | уреди извор]

Поради логистички проблеми поврзани со пандемијата на КОВИД-19 покренати од страна на екипите во однос на патувањето во Австралија (вклучувајќи ги строгите обврски за карантин), трката Тур Даун Андер (18–23 јануари) и трката Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ (30 јануари) биле откажани.[3]

Забелешки[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Од 1 март 2022 година, UCI објавил дека велосипедистите од Русија и Белорусија не можат повеќе да настапуваат во име на знамето на нивните држави поради руската инвазија на Украина.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „UCI Calendar“. UCI. Посетено на 28 November 2021.
  2. „The UCI takes strong measures in the face of the situation in Ukraine“. UCI. 1 March 2022. Посетено на 7 April 2022.
  3. „Ciclismo, emergenza Covid – Tour Down Under cancellato anche nel 2022, salta anche Cadel Evans Great Ocean Road Race“. www.eurosport.it (италијански). 30 September 2021. Посетено на 11 January 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]