Амстел Голд Рејс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Амстел Голд Рејс
Amstel Gold Race logo.png
Лого на трката
За трката
Датумсредина (крајот) на април
РегионЛимбург, Холандија
Месно имеAmstel Gold Race (холандски)
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја UCI
ВидЕднодневна трка
ОрганизаторAmstel Gold Race Foundation
Директор на тркатаЛео ван Влит
Историја
Прво издание1966 (1966)
Изданија54 (до 2019)
Прв победник Жан Стаблински (ФРА)
Најмногу победи Јан Рас (ХОЛ) (5 пати)
Неодамнешен победник Матје ван дер Пул (ХОЛ)

Амстел Голд Рејс (холандски: Amstel Gold Race) — друмска велосипедска трка која се одржува (најчесто) во јужниот дел на покраината Лимбург, Холандија. Од 1989 е помеѓу трките вклучени во светските серии, најпрвин како дел од Светскиот друмски куп UCI (1989–2004), UCI ProTour (2005–2010), Светско рангирање на UCI (2009–2010) и од 2011 во Светската турнеја. Се смета за една од најважните друмски велосипедски трки во Холандија.

Името не е директно поврзано со реката Амстел, која е далеку од патеката на трката, туку преку покровителот — пиварницата „Амстел“.

Трката често минува по ридот Валсерберг (322,7 м) — највисока точка во Холандија и тромеѓа помеѓу Белгија, Холандија и Германија.

Победници[уреди | уреди извор]

Возач Тим
1966 Франција Стаблински, ЖанЖан Стаблински (ФРА) Форд-Хатчинсон
1967 Холандија Хартог, Ари денАри ден Хартог (ХОЛ) Бик-Хатчинсон
1968 Холандија Стевенс, ХариХари Стевенс (ХОЛ) Вилем II-Газеле
1969 Белгија Рејбрук, ГвидоГвидо Рејбрук (БЕЛ) Фаема
1970 Белгија Пинтенс, ЖоржЖорж Пинтенс (БЕЛ) Д-р Ман-Грундиг
1971 Белгија Вербек, ФрансФранс Вербек (БЕЛ) Вотни-Авија
1972 Белгија Планкерт, ВолтерВолтер Планкерт (БЕЛ) Вотни-Авија
1973 Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Молтени
1974 Холандија Кнетеман, ГериГери Кнетеман (ХОЛ) Ган-Мерсие-Хатчинсон
1975 Белгија Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) Молтени
1976 Белгија Мертенс, ФредиФреди Мертенс (БЕЛ) Фландрија-Велда
1977 Холандија Рас, ЈанЈан Рас (ХОЛ) Фрисол-Газеле-Тирион
1978 Холандија Рас, ЈанЈан Рас (ХОЛ) ТИ-Рали
1979 Холандија Рас, ЈанЈан Рас (ХОЛ) ТИ-Рали-Мекгрегор
1980 Холандија Рас, ЈанЈан Рас (ХОЛ) ТИ-Рали-Креда
1981 Франција Ино, БернарБернар Ино (ФРА) Рено-Елф-Житан
1982 Холандија Рас, ЈанЈан Рас (ХОЛ) ТИ-Рали-Кампоњоло
1983 Австралија Андерсон, ФилФил Андерсон (АВС) Пежо-Шел-Мишелин
1984 Холандија Ханеграф, ЖакЖак Ханеграф (ХОЛ) Квантум-Декосол-Јоко
1985 Холандија Кнетеман, ГериГери Кнетеман (ХОЛ) Скил-Сем-Кас-Мико
1986 Холандија Рокс, СтевенСтевен Рокс (ХОЛ) ПДМ-Гин МГ-Ултима-Конкорд
1987 Холандија Зутемелк, ЈопЈоп Зутемелк (ХОЛ) Суперконфекс-Квантум-Јоко-Колнаго
1988 Холандија Нејдам, ЈелеЈеле Нејдам (ХОЛ) Суперконфекс-Јоко-Опел-Колнаго
1989 Белгија Ланкер, Ерик ванЕрик ван Ланкер (БЕЛ) Панасоник-Исостар-Колнаго-Агу
1990 Холандија Пул, Адри ван дерАдри ван дер Пул (ХОЛ) Вајнман-СММ Устер-Меркс
1991 Холандија Масен, ФрансФранс Масен (ХОЛ) Баклер-Колнаго-Дека
1992 Германија Лудвиг, ОлафОлаф Лудвиг (ГЕР) Панасоник-Спортлајф
1993 Швајцарија Јерман, РолфРолф Јерман (ШВА) Ариостеа
1994 Белгија Музеув, ЈоханЈохан Музеув (БЕЛ) ГБ=МГ Малјифичио-Бјанки
1995 Швајцарија Џанети, МауроМауро Џанети (ШВА) Полти-Вапорето
1996 Италија Ѕанини, СтефаноСтефано Ѕанини (ИТА) Гевис Плејбас
1997 Данска Рис, БјарнБјарн Рис (ДАН) Тим Телеком
1998 Швајцарија Јерман, РолфРолф Јерман (ШВА) Казино-Аг2р
1999 Холандија Богерд, МикаелМикаел Богерд (ХОЛ) Рабобанк
2000 Германија Цабел, ЕрикЕрик Цабел (ГЕР) Тим Телеком
2001 Холандија Декер, ЕрикЕрик Декер (ХОЛ) Рабобанк
2002 Италија Бартоли, МикелеМикеле Бартоли (ИТА) Фаса Бортоло
2003 Казахстан Винокуров, АлександарАлександар Винокуров (КАЗ) Тим Телеком
2004 Италија Ребелин, ДавидеДавиде Ребелин (ИТА) Геролштајнер
2005 Италија ди Лука, ДанилоДанило ди Лука (ИТА) Ликвигас-Бјанки
2006 Луксембург Шлек, ФренкФренк Шлек (ЛУК) Тим ЦСЦ
2007 Германија Шумахер, ШтефанШтефан Шумахер (ГЕР) Геролштајнер
2008 Италија Кунего, ДамијаноДамијано Кунего (ИТА) Лампре
2009 Русија Иванов, СергејСергеј Иванов (РУС) Катјуша
2010 Белгија Жилбер, ФилипФилип Жилбер (БЕЛ) Омега Парма-Лото
2011 Белгија Жилбер, ФилипФилип Жилбер (БЕЛ) Омега Парма-Лото
2012 Италија Гаспарото, ЕнрикоЕнрико Гаспарото (ИТА) Астана
2013 Чешка Кројцигер, РоманРоман Кројцигер (ЧЕШ) Тим Саксо-Тинкоф
2014 Белгија Жилбер, ФилипФилип Жилбер (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим
2015 Полска Квјатковски, МихалМихал Квјатковски (ПОЛ) Етикс-Квик Степ
2016 Италија Гаспарото, ЕнрикоЕнрико Гаспарото (ИТА) Ванти-Груп Гобер
2017 Белгија Жилбер, ФилипФилип Жилбер (БЕЛ) Квик-Степ Флорс
2018 Данска Валгрен, МихаелМихаел Валгрен (ДАН) Астана
2019 Холандија ван дер Пул, МатјеМатје ван дер Пул (ХОЛ) Корендон-Циркус

Повеќекратни победници[уреди | уреди извор]

Велосипедист Вкупно Години
 Рас, ЈанЈан Рас (ХОЛ) 5 1977, 1978, 1979, 1980, 1982
 Жилбер, ФилипФилип Жилбер (БЕЛ) 4 2010, 2011, 2014, 2017
 Меркс, ЕдиЕди Меркс (БЕЛ) 2 1973, 1975
 Кнетеман, ГериГери Кнетеман (ХОЛ) 2 1974, 1985
 Јерман, РолфРолф Јерман (ШВА) 2 1993, 1998
 Енрико Гаспарото (ИТА) 2 2012, 2016

По земја[уреди | уреди извор]

# Земја Победи
1.  Холандија 18
2.  Белгија 13
3.  Италија 7
4.  Швајцарија 3
 Германија 3
5.  Франција 2
 Данска 2
6. Австралија Австралија 1
 Казахстан 1
 Луксембург 1
 Полска 1
 Русија 1
 Чешка 1

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]