Амстел

Координати: 52°22′08″N 4°53′33″E / 52.36889° СГШ; 4.89250° ИГД / 52.36889; 4.89250
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Амстел (река))
52°22′08″N 4°53′33″E / 52.36889° СГШ; 4.89250° ИГД / 52.36889; 4.89250
Амстел
Река
Реката Амстел низ центарот на Амстердам.
Земја Холандија
Покраина Северна Холандија
Извор Арканал
 - место Ниувен, Јужна Холандија
 - координати 52°12′24″N 4°44′05″E / 52.20667° СГШ; 4.73472° ИГД / 52.20667; 4.73472
Утока Еј
 - местоположба Амстердам, Северна Холандија
 - координати 52°22′08″N 4°53′33″E / 52.36889° СГШ; 4.89250° ИГД / 52.36889; 4.89250
Должина 31 км
Местоположба на Амстел со темносино
Местоположба на Амстел со темносино
Местоположба на Амстел со темносино

Амстел (холандски: Amstel) — река во Холандија, која тече низ градот Амстердам. Името на реката потекнува од Aeme stelle, стар холандски збор за „област богата со вода“.

На реката се наоѓаат некои од најпознатите мостови во Амстердам. Покрај реката се наоѓаат Градското собрание Стопера и операта и театарот Каре.

Покрај реката секоја година се одржува телевизиски концерт посветен на Денот на Ослободувањето (Bevrijdingsdag).

Пивото Амстел е именувано по реката. Пиварницата Амстел, како и многу други пиварници, биле сместени близу реката Амстел поради чистата вода, која била користена за производство на пиво.

Филм[уреди | уреди извор]

  • Дијамантите се вечни (филм за Џејмс Бонд), 1971: Телото на учителката г-ѓица Вистлер е пронајдено во реката откако умира од рацете на убиствениот двоец на г-дин Винт и г-дин Кид, кои потоа го сликаат нејзиното тело во водата со намера да ги пратат сликите на децата кои ги учела.[1][2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Реката Амстел во Амстердам, панорамски поглед кој ги прикажува Стопера и Блаувбриг (лево) и Амстелхоф (десно), кој е дом на музејот Ермитаж Амстердам

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Филмски локации за Дијамантите се вечни“, Internet Movie Database
  2. „„Г-ѓица Вистлер (улога)", Internet Movie Database“. Архивирано од изворникот на 2014-10-01. Посетено на 2014-02-22.