Прејди на содржината

Дијамантите се вечни (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дијамантите се вечни — игран филм, во режија на Гај Хамилтон.

Факти за филмот[уреди | уреди извор]

Филмот „Дијамантите се вечни“ е режиран од страна на режисерот Гај Хамилтон, а главните улоги ги толкуваат Шон Конери, Чарлс Греј и Џил Сент Џон. Филмот претставува дел од циклусот филмови за тајниот агент Џејмс Бонд.[1]

Содржина[уреди | уреди извор]

Тајниот агент Џејмс Бонд го бара криминалецот Ернест Блофелд за да му се одмазди. Него го пронаоѓа во Египет и го убива. Подоцна, британската влада забележува дека лажни дијаманти се шверцуваат од Јужна Африка во САД и затоа го испраќа Џејмс Бонд да го испита случајот. Бонд се претвора дека е Петер Френкс, трговец со дијаманти. Следејќи го патот на лажните дијаманти, Бонд открива дека нивниот нарачател е Блофелд и дека, всушност, во Египет, тој не го убил Блофелд, туку неговиот двојник.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Антена, бр. 805, 29.11.2013, стр. 11.