Класика де Сан Себастијан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Класика де Сан Себастијан
Logo sansebastian.jpg
За трката
Датумавгуст
РегионБаскија, Шпанија
Месно имеClásica de San Sebastián (шпански)
Donostia-Donostia Klasikoa (баскиски)
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја UCI
ВидЕднодневна трка
Историја
Прво издание1981 (1981)
Изданија39 (до 2019)
Прв победник Марино Лехарета (ШПА)
Најмногу победи Марино Лехарета (ШПА) (3 победи)
Неодамнешен победник Ремко Евенепул (БЕЛ)

Класика де Сан Себастијан (шпански: Clásica de San Sebastián) — еднодневна велосипедска трка, која се одржува секое лето од 1981 година во Сан Себастијан, Шпанија. Традиционално е трка со повеќе искачувања; неколку познати ѕвезди од големите трки настапувале низ 30-годишната историја на трката.

Класика де Сан Себастијан е позната по нејзините извонредни пејзажи покрај крајбрежјето и ветрот, нерамниот терен кој бара агресивно возење. Моменталната патека на трката е околу 227 километри во должина и го вклучува тешкото искачување Алто де Хајцкибел на околу 200 километри од почетокот на трката. Ова е најчесто одлучувачката точка на трката. Била дел од Светскиот друмски куп (кој се возел од 1989 до 2004), како и дел од понатамошните негови наследници, UCI ProTour и од 2011, Светска турнеја UCI.

Победници[уреди | уреди извор]

Возач Тим
1981 Шпанија Лехарета, МариноМарино Лехарета (ШПА) Тека
1982 Шпанија Лехарета, МариноМарино Лехарета (ШПА) Тека
1983 Белгија Крикелион, КлодКлод Крикелион (БЕЛ) Сплендор
1984 Швајцарија Ритиман, НикиНики Ритиман (ШВА) Ла Ви Клер
1985 Холандија Пул, Адри ван дерАдри ван дер Пул (ХОЛ) Квантум-Декосол-Јоко
1986 Шпанија Гастон, ИнакиИнаки Гастон (ШПА) Кас
1987 Шпанија Лехарета, МариноМарино Лехарета (ШПА) Каха Рурал
1988 Холандија Тенисе, Герт-ЈанГерт-Јан Тенисе (ХОЛ) Предлошка:Cycling data PDM
1989 Австрија Задробилек, ГерхардГерхард Задробилек (АВТ) Предлошка:Cycling data 711
1990 Шпанија Индуран, МигелМигел Индуран (ШПА) Банесто
1991 Италија Буњо, ЏаниЏани Буњо (ИТА) Предлошка:Cycling data GAT
1992 Мексико Алкала, РаулРаул Алкала (МЕК) Предлошка:Cycling data PDM
1993 Италија Кјапучи, КлаудиоКлаудио Кјапучи (ИТА) Карера Џинс-Тасони
1994 Франција Кивас, Арман де ЛасАрман де Лас Кивас (ФРА) Касторама
1995 САД Армстронг, ЛенсЛенс Армстронг (САД) Предлошка:Cycling data MOT
1996 Германија Белтс, УдоУдо Белтс (ГЕР) Тим Телеком
1997 Италија Ребелин, ДавидеДавиде Ребелин (ИТА) Франсес де же
1998 Италија Казагранде, ФранческоФранческо Казагранде (ИТА) Кофидис
1999 Италија Казагранде, ФранческоФранческо Казагранде (ИТА) Вини Калдирола
2000 Холандија Декер, ЕрикЕрик Декер (ХОЛ) Рабобанк
2001 Франција Жалабер, ЛоренЛорен Жалабер (ФРА) ЦСЦ-Тискали
2002 Франција Жалабер, ЛоренЛорен Жалабер (ФРА) ЦСЦ-Тискали
2003 Италија Бетини, ПаолоПаоло Бетини (ИТА) Квик Степ-Давитамон
2004 Шпанија Пердигуеро, Мигел Анхел МартинМигел Анхел Мартин Пердигуеро (ШПА) Соние Дувал-Продир
2005 Шпанија Забалја, КонстантиноКонстантино Забалја (ШПА) Соние Дувал-Продир
2006 Шпанија Флоренсио, ХавиерХавиер Флоренсио (ШПА) Буиг Телеком
2007 Италија Бертањоли, ЛеонардоЛеонардо Бертањоли (ИТА) Ликвигас
2008 Шпанија Валверде, АлехандроАлехандро Валверде (ШПА) Кес д’Епарњ
2009 Шпанија Баредо, КарлосКарлос Баредо (ШПА) Квик Степ
2010 Шпанија Санчес, Луис ЛеонЛуис Леон Санчес (ШПА) Кес д’Епарњ
2011 Белгија Жилбер, ФилипФилип Жилбер (БЕЛ) Омега Парма-Лото
2012 Шпанија Санчес, Луис ЛеонЛуис Леон Санчес (ШПА) Рабобанк
2013 Франција Галопен, ТониТони Галопен (ФРА) РадиоШек-Леопард
2014 Шпанија Валверде, АлехандроАлехандро Валверде (ШПА) Мовистар Тим
2015 Обединето Кралство Јејтс, АдамАдам Јејтс (ВБР) Орика-ГринЕЏ
2016 Холандија Молема, БаукеБауке Молема (ХОЛ) Трек-Сегафредо
2017 Полска Квјатковски, МихалМихал Квјатковски (ПОЛ) Тим Скај
2018 Полска Алафилип, ЖилијанЖилијан Алафилип (ПОЛ) Квик-Степ Флорс
2019 Белгија Евенепул, РемкоРемко Евенепул (БЕЛ) Декојнинк-Квик Степ

Повеќекратни победници[уреди | уреди извор]

Победи Велосипедист Изданија
3
 Марино Лехарета (ШПА) 1981, 1982, 1987
2
 Франческо Казагранде (ИТА) 1998, 1999
 Лорен Жалабер (ФРА) 2001, 2002
 Луис Леон Санчес (ШПА) 2010, 2012
 Алехандро Валверде (ШПА) 2008, 2014
  • Возачите со закосени букви се активни

Победници по националност[уреди | уреди извор]

# на победи Држава
13  Шпанија
7  Италија
5  Франција
4  Холандија
3  Белгија
1  Австрија
1  Обединето Кралство
1  Германија
1  Мексико
1  Полска
1  САД
1  Швајцарија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]