Трка околу Пекинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка околу Пекинг
За трката
Датумоктомври
РегионПекинг, Кина
Месно име环北京职业公路自行车赛
Прекар环北京、环京赛
ДисциплинаДрумски
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI
ВидЕтапна трка
Историја
Прво одржување2011 (2011)
Одржувања4
Последно одржување2014 (2014)
Прв победник Тони Мартин (ГЕР)
Најмногу победи Тони Мартин (ГЕР) (2 победи)
Последен победник Филип Жилбер (БЕЛ)

Трка околу Пекинг — етапна професионална велосипедска друмска трка, која се одржува во Кина. Нејзиното прво издание се одржало од 5 до 9 октомври 2011 година, како завршен настан на Светската турнеја на UCI 2011. Трката е партнерство помеѓу UCI и локалната власт на Пекинг и покрива период на соработка од четири години, од 2011 до 2014 година. Трката е наследство од Летните олимписки игри 2008 и го промовира Пекинг како глобален град.[1] Во септември 2014 година, UCI објавил дека изданието на трката во 2014 година ќе биде последно.[2]

Победници[уреди | уреди извор]

Година Земја Возач Екипа
2011  Германија Мартин, ТониТони Мартин ХТЦ-Хајроад
2012  Германија Мартин, ТониТони Мартин Омега Парма-Квик Степ
2013  Шпанија Инчаусти, БењатБењат Инчаусти Мовистар Тим
2014  Белгија Жилбер, ФилипФилип Жилбер Ванти-Груп Гобер

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Худ, Ендру (23 септември 2014). „UCI стави крај на Трката околу Пекинг, подготвува големи промени“. VeloNews. Посетено на 24 септември 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]