Бењат Инчаусти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бењат Инчаусти
Инчаусти на Џиро д’Италија 2015
Лични податоци
Цело име Бењат Инчаусти Елоријага
Роден 20 март 1986 (1986-03-20) (32 г.)
Аморебита-Ечано,  Шпанија
Висина 1,75 м
Маса 61 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Тим Скај
Дисциплина Друмски велосипедист
Улога Возач
Вид на возач Универзален возач
Професионални клубови
2007
2008–2009
2010
2011–2015
2016-
Николас Матеос
Соние Дувал-Скот
Еускалтел-Еускади
Мовистар Тим
Тим Скај
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
2 индивидуални етапи (2013, 2015)

Етапни трки

Трка околу Пекинг (2013)
Последна промена
25 февруари 2018

Бењат Инчаусти Елоријага (шпански: Beñat Intxausti Elorriaga; р. 20 март 1986 во Аморебита-Ечано, Бискаја) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Тим Скај.

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2012 година победил на Вуелта а Астурија и завршил десетти во генералниот пласман на Вуелта а Еспања и покрај тоа што му помогал на неговиот екипен предводник Алехандро Валверде. ВО 2013, Инчаусти ја освоил етапата 16 на Џиро д’Италија откако бил дел од бегството и подоцна завршил осми во генералниот пласман. Исто така ја имал водечката маичка на еден ден. На Трката околу Пекинг, Инчаусти ја освоил единствената планинска етапа и го преземал генералниот пласман, а подоцна и победил на трката.[1]

По пет сезони во Мовистар[2], во септември 2015 година, екипата Тим Скај објавила дека Инчаусти ќе им се приклучи во 2016 година, на двегодишен договор.[3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
1. Етапа 3 Вуелта а Саламанка
2006
1. Меморијал Авелино Камачо
2. Краен пласман Бидасоа Ичулија
1. Етапа 3
2009
7. Краен пласман Вуелта а Бургос
8. Краен пласман Вуелта а Андалусија
2010
1. Етапа 3b (ITT) Вуелта а Астурија
2. Краен пласман Трка околу Баскија
3. Краен пласман Вуелта а Астурија
2011
4. Краен пласман Трка околу Баскија
5. Краен пласман Тур де Романди
2012
1. Краен пласман Вуелта а Астурија
1. Бодовен пласман
10. Краен пласман Вуелта а Еспања
1. Етапа 2 (ТТТ)
2013
1. Jersey red.svg Краен пласман Трка околу Пекинг
1. Етапа 4
4. Класика Примавера
8. Краен пласман Џиро д’Италија
1. Етапа 16
8. Краен пласман Трка околу Баскија
2014
3. Краен пласман Трка околу Полска
6. Краен пласман Тур де Романди
10. Класика Примавера
2015
1. Етапа 8 Џиро д’Италија
2. Краен пласман Вуелта а Кастилја и Леон
3. Краен пласман Вуелта а Андалусија
4. Краен пласман Критериум ди Дофине
6. Трофео Андрат-Мирадор д’ес Коломер
2016
3. Краен пласман Волта а ла Комунитат Валенсијана

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016
Jersey pink.svg Џиро 38 8 29
Jersey yellow.svg Тур СО 116
Jersey red.svg Вуелта 60 СО 86 10 87

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Стивен Фаранд. „Трка околу Пекинг: Инчаусти го освои генералниот пласман“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 15 октомври 2013 (посет. 15 октомври 2013 г).
  2. Стоукс, Шејн. „Хуан Хосе Кобо потпишал двегодишен договор со екипата Мувистар“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 30 декември 2011 (посет. 4 јануари 2012 г).
  3. Виндзор, Ричард (25 септември 2015). „Бењат Инчаусти потпиша за Тим Скај од Мовистар“. http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/benat-intxausti-signs-for-team-sky-from-movistar-193136. посет. 26 септември 2015 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]