Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
За трката
Датумјануари-февруари
РегионАвстралија
ДисциплинаДрумски велосипедизам
НатпреварувањеСветска турнеја UCI (2017-)
Видеднодневна трка
Историја
Прво издание2015 (2015)
Изданија6 (2020)
Прв победник Џани Мерсман (БЕЛ)
Најмногу побединема повеќекратни победници
Неодамнешен победник Дрис Девенинс (БЕЛ)

Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“ (позната и како Голема океанска друмска трка или Друмска трка Кедел) — годишна професионална велосипедска еднодневна трка за мажи и жени, која почнувала и завршувала во Гилонг, Викторија, Австралија, движејќи се долж сликовитиот Голем океански пат.

Првата трка била одржана во 2015 година како трка за збогување за Кедел Еванс, единствениот победник на Тур де Франс и на Светското друмско првенство од Австралија.[1] Изданието во 2017 година било додадено на Светската турнеја по првпат.[2][3]

Тек[уреди | уреди извор]

Трката за мажи е долга 174 километри, додека женската трка е долга 113 километри. Трката започнува во градот Гилонг во сојузната држава Викторија минувајќи низ родниот град на Еванс Барвон Хедс на полуостровот Беларин, поминувајќи до познатата сурферска плажа Белс Бич и долж Големиот океански пат. Потоа, трката се упатува кон ридовите до Гилонг за три круга пред завршницата.[1]

Победници[уреди | уреди извор]

Машка трка[уреди | уреди извор]

ГодинаПобедникВторопласиранТретопласиран
2015 Wikidata-logo S.svgBEL Џани Мерсман Wikidata-logo S.svgAUS Сајмон Кларк Wikidata-logo S.svgAUS Нејтан Хас Wikidata-logo S.svg
2016 Wikidata-logo S.svgGBR Питер Кенох Wikidata-logo S.svgAUS Ли Хауард Wikidata-logo S.svgITA Николо Бонифацио Wikidata-logo S.svg
2017 Wikidata-logo S.svgGER Никијас Арнт[4] Wikidata-logo S.svgAUS Сајмон Геранс Wikidata-logo S.svgAUS Камерон Мајер Wikidata-logo S.svg
2018 Wikidata-logo S.svgAUS Џеј Мекарти Wikidata-logo S.svgITA Елија Вивијани Wikidata-logo S.svgRSA Дарил Импи Wikidata-logo S.svg
2019 Wikidata-logo S.svgITA Елија Вивијани[5] Wikidata-logo S.svgAUS Кејлеб Јуан Wikidata-logo S.svgRSA Дарил Импи Wikidata-logo S.svg
2020 Wikidata-logo S.svgBEL Дрис Девенинс Wikidata-logo S.svgRUS Павел Сиваков Wikidata-logo S.svgRSA Дарил Импи Wikidata-logo S.svg
2021 Wikidata-logo S.svgоткажана

Женска трка[уреди | уреди извор]

Возач Тим
2015 Австралија Нилан, РејчелРејчел Нилан (АВС) Австралија Билдинг Чемпионс Сквад
2016 Австралија Спрат, АмандаАманда Спрат (АВС) Австралија Орика-АИС
2017 Холандија ван Влетен, АнемикАнемик ван Влетен (ХОЛ) Австралија Орика-Скот
2018 Австралија Хоскинг, КлоиКлои Хоскинг (АВС) Италија Але-Чиполини
2019 Куба Сиера, АрленисАрленис Сиера (КУБ) Казахстан АСА
2020 Германија Липерт, ЛијанеЛијане Липерт (ГЕР) Германија Тим Санвеб

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Cadel Evans Great Ocean Road Race 2015“. Cyclingnews.com.
  2. „UCI expands WorldTour to 37 events“. Cycling News. Посетено на 2 октомври 2016.
  3. „The UCI reveals expanded UCI WorldTour calendar for 2017“. UCI. Посетено на 2 октомври 2016.
  4. (en) Nikias Arndt narrowly wins 2017 Cadel Evans Great Ocean Road Race, cyclingnews.com, 29 јануари 2017.
  5. (en) Viviani beats Ewan to Cadel Evans Great Ocean Road Race, cyclingnews.com, 27 јануари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]