Павел Сиваков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Павел Сиваков
Сиваков на Трката околу Фландрија за млади 2016
Лични податоци
Цело имеПавел Алексеевич Сиваков
Роден11 јули 1997 (1997-07-11) (25 г.)
Сан Дона ди Пјаве,  Италија
Висина1,88 м
Податоци за клубот
Мом. клубИнеос Гренадиерс
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2014–2015

2016–2017
Интеграл Бајсикл Клуб Ајл Журден Јуниор
БМЦ Дивилопмент Тим
Професионални клубови
2018– Тим Скај
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Полска (2019)
Трка на Алпите (2019)
Последна промена
2 февруари 2020

Павел Алексеевич Сиваков (руски: Павел Алексеевич Сиваков; р. 11 јули 1997) — руски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Инеос Гренадиерс.[1]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Сиваков е син на рускиот поранешен велосипедист Алексеј Сиваков. Роден е во Италија, но пораснал во Суеш, близу Тулуза во Франција, поради што има француско државјанство.

Кариера[уреди | уреди извор]

Во август 2017 година било објавено дека Сиваков ќе стане професионален возач со Тим Скај, приклучувајќи се на екипата на тригодишен договор од 2018 година.[2] Во август 2018 година бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2018.[3] Во мај 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Џиро д’Италија 2019.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2014
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Ронде де Вале
1. Етапа 1
2. Краен пласман Гран при Риблиланд
2015
1. MaillotRusia.PNG Национално хронометарско јуниорско првенство
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Горна Австрија за јуниори
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Трка околу Фландрија за јуниори
3. Краен пласман Трка околу Долна Саксонија
2016
1. Етапа 1 (TTT) Џиро дела Вале д’Аоста
1. Пролог (TTT) Тур де Берлин
2. Лиеж-Бастоњ-Лиеж за млади
2. Краен пласман Трка Олимпија
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2017
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Ронд де л’Изар
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 2
1. Етапа 4
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
1. Етапа 3
1. Jersey pink.svg Краен пласман Џиробио
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
Тур де л’Авенир
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман
1. Етапа 9
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман Тур де Норманди
2. Краен пласман Трка Олимпија
2018
2. Национално хронометарско првенство
4. Краен пласман Сетимана Интернационале Копи е Бартали
1. Jersey orange.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 1b (TTT)
2019
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Полска
1. Jersey violet.svg Краен пласман Трка на Алпите
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 2
4. Краен пласман Трка околу Британија
8. Краен пласман Хералд Сан Тур
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
8. Краен пласман Рут д’Окситан
9. Краен пласман Џиро д’Италија
2020
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач Тур Даун Андер
2. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Team Ineos“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2 јануари 2020. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. Кари, Пјер (4 септември 2017). „Introducing Pavel Sivakov: Team Sky's next talent in the making“. Cyclingnews.com. Посетено на 4 септември 2017.
  3. „2018: 73rd Vuelta a España: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 22 август 2018.
  4. „2019: 102nd Giro d'Italia: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 8 мај 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]