Прејди на содржината

Алексеј Сиваков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алексеј Сиваков
Лични податоци
Цело имеАлексеј Викторович Сиваков
Роден7 јануари 1972(1972-01-07)(52 г.)
Москва, СССР СССР
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
1996–1997
1998–2003
2004
2005
Рослото-ЗГ Мобили
БигМат-Обер 93
Хоп-ЦЦЦ-Полсат
Обер 93

Алексеј Викторович Сиваков (руски: Алексей Викторович Сиваков; р. 7 јануари 1972 во Москва) — поранешен руски професионален друмски велосипедист, кој професионално настапувал во периодот 1996-2005 година.[1] Тој е татко на велосипедистот Павел Сиваков.[2]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

1994
1. Краен пласман Трка околу Србија
1998
1. Краен пласман Сиркуто Монтањес
1. Етапа 1
1. Етапа 2
2. Национално хронометарско првенство
2000
3. Национално друмско првенство
2003
2. Краен пласман Сиркут де ла Сарт

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Alexei Sivakov“. ProCyclingStats. Посетено на 5 јануари 2017.
  2. Кари, Пјер (4 септември 2017). „Introducing Pavel Sivakov: Team Sky's next talent in the making“. Cyclingnews.com. Посетено на 4 септември 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]