Лауренс де Плус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лауренс де Плус
Де Плус во мај 2015 година
Лични податоци
Цело имеЛауренс де Плус
ПрекарПлуске
Роден4 септември 1995 (1995-09-04) (27 г.)
Алост,  Белгија
Висина1,89 м[1]
Маса67 кг[2]
Податоци за клубот
Мом. клубИнеос Гренадиерс
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2014–2015 Лото-Белисол У23
Професионални клубови
2016–2018
2019-2020
2021-
Етикс-Квик Степ
Џамбо-Висма
Инеос Гренадиерс
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 ТТТ етапа (2019)

Етапни трки

БинкБенк Тур (2019)
Последна промена
18 ноември 2022

Лауренс де Плус (холандски: Laurens De Plus; р. 4 септември 1995) — белгиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Инеос Гренадиерс.[3]

Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017.[4] Во јули 2019 година бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2019.[5] Тој е постар брат на велосипедистот Јаспер де Плус.[6]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2013
5. Краен пласман Ен’Тернасионал-Рон Алп-Валромеј Тур
7. Ла Филип Жилбер јуниори
8. Краен пласман Џиро дела Луниџана
2015
1. Гент-Стаден
2. Краен пласман Ронде де л’Изар
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
2. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
4. Краен пласман ГП Присниц спа
4. Копа деи Лаги-Трофео Алмар
5. Флеш Арденес
6. Краен пласман Тур Алзас
8. Краен пласман Тур де л’Авенир
2017
3. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
10. Брабантсе Пејл
2018
1. Gold medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
4. Национално хронометарско првенство
8. Краен пласман Трка околу Калифорнија
2019
1. Jersey green.svg Краен пласман БинкБенк Тур
1. Етапа 2 (ТТТ) Тур де Франс
9. Краен пласман Трка ОАЕ
1. Етапа 1 (ТТТ)
2021
10. ГП Мигел Индураин

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро 24 СО
Jersey yellow.svg Тур 23
Jersey red.svg Вуелта СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Laurens De Plus – The INEOS Grenadiers“. Посетено на 21 January 2021.
  2. „Laurens De Plus“. ProCyclingStats. Посетено на 21 January 2021.
  3. „Tom Pidcock and Richie Porte sign for Ineos Grenadiers for 2021“. BBC Sport. BBC. 25 September 2020. Посетено на 25 September 2020.
  4. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.
  5. „2019: 106th Tour de France: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 1 јули 2019.
  6. „Wanty Gobert sign neo-pros Jasper De Plus and Alexander Evans in 2020“. cyclingnews.com. 22 November 2019. Посетено на 9 September 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]