Трка ОАЕ 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трка ОАЕ 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание1. Трка ОАЕ
НатпреварувањеСветска турнеја UCI 2019 2.UWT
Етапи7
Датуми24 февруари – 2 март 2019
Растојание1.082 км
ДржаваUAE Обединети Арапски Емирати
ПоаѓалиштеАбу Даби
ОдредиштеДубаи
Екипи20
Возачи на почеток140
Возачи на крај131
Добитници на наградите
ПобедникSLO Примож Роглич (Џамбо-Висма) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранESP Алехандро Валверде (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранFRA Давид Годи (Групама-ФДЖ) Wikidata-logo S.svg
БодовенITA Елија Вивијани (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиRUS Степан Курјанов (Газпром-РусВело) Wikidata-logo S.svg
МладинскиFRA Давид Годи (Групама-ФДЖ) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенGER Бора-хансгрое Wikidata-logo S.svg
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка ОАЕ 2019 — 1. издание на велосипедската етапна трка Обединети Арапски Емирати, која се одржала помеѓу 24 февруари и 2 март како трет настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката била освоена од Словенецот Примож Роглич од екипата Џамбо-Висма.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2019 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Сепак, сите осумнаесет екипи настапиле на трката. Дополнително, две професионални континентални екипи се натпреварувале со што се заокружила главната група од 20 екипи.

Екипи од Светската турнеја UCI (18)
 1. GBR Тим Скај
 2. UAE ОАЕ Емирати
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. GER Бора-хансгрое
 5. FRA AG2R La Mondiale
 6. KAZ Астана
 7. POL ССС Тим
 8. BEL Декојнинк-Квик Степ
 9. USA EF Education First
 10. FRA Групама-ФДЖ
 11. BEL Лото-Судал
 12. ESP Мовистар
 13. AUS Мичелтон-Скот
 14. RSA Дименжн Дата
 15. NED Џамбо-Висма
 16. SUI Катјуша-Алпесин
 17. GER Sunweb
 18. USA Трек-Сегафредо
Професионални континентални екипи (2)
 1. RUS Газпром-РусВело
 2. USA Ново Нордиск
Wikidata-logo S.svg

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg24 февруариОстров Ал Худајријат – Остров Ал Худајријат
екипен хронометар
16NED Џамбо-Висма Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg25 февруариЈас – Абу Даби
рамна етапа
184COL Фернандо Гавирија Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg26 февруариУниверзитет ОАЕ – Џабал Хафит
среднопланинска етапа
179ESP Алехандро Валверде Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg27 февруариПалма Џумејра – Брана Хата
ридеста етапа
197AUS Кејлеб Јуан Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg28 февруариФлаг – Хаур ел Факан
рамна етапа
181ITA Елија Вивијани Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg1 мартАџман – Џебел Џејс
планинска етапа
180SLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
7 Wikidata-logo S.svg2 мартСафари парк Дубаи – Дубаи
рамна етапа
145IRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. Jumbo-Visma 16' 49
2. Team Sunweb + 7
3. Bahrain-Merida + 9
4. Team Sky + 14
5. Movistar Team + 18
6. CCC + 24
7. Deceuninck-Quick Step + 26
8. EF Education First + 26
9. Bora-hansgrohe + 28
10. Dimension Data + 28
11. Groupama-FDJ + 29
12. Mitchelton-Scott + 32
13. UAE Team Emirates + 36
14. Trek-Segafredo + 43
15. Astana Pro Team + 43
16. Lotto Soudal + 45
17. Katusha-Alpecin + 45
18. AG2R La Mondiale + 54
19. Gazprom-RusVelo + 57
20. Team Novo Nordisk + 1' 46
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма16' 49
2. BEL Лауренс де Плус бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЏамбо-Висма+ 0
3. NED Јос ван Емден Џамбо-Висма+ 0
4. NED Кун Бауман Џамбо-Висма+ 0
5. GER Макс Валшајд Sunweb+ 7
6. USA Чад Хејга Sunweb+ 7
7. NED Том Димулен Sunweb+ 7
8. NED Вилко Келдерман Sunweb+ 7
9. GER Никијас Арнт Sunweb+ 7
10. AUS Роан Денис Бахреин-Мерида+ 8
11. ITA Дамијано Карузо Бахреин-Мерида+ 8
12. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 8
13. SLO Јан Тратник Бахреин-Мерида+ 8
14. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 14
15. NOR Кристофер Халворсен Тим Скај+ 14
16. ITA Салваторе Пучо Тим Скај+ 14
17. RUS Павел Сиваков Тим Скај+ 14
18. ITA Џани Москон Тим Скај+ 14
19. FRA Кени Елисонд Тим Скај+ 14
20. GER Јаша Зитерлин Мовистар+ 18
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати4ч 36' 32
2. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ+ 0
3. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
4. NOR Кристофер Халворсен Тим Скај+ 0
5. SVK Ерик Башка Бора-хансгрое+ 0
6. IRL Сем Бенет Бора-хансгрое+ 0
7. ITA Саша Модоло EF Education First+ 0
8. GER Марсел Кител Катјуша-Алпесин+ 0
9. FRA Марк Саро Групама-ФДЖ+ 0
10. ITA Јакуб Маречко ССС Тим+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма4ч 53' 21
2. NED Јос ван Емден Џамбо-Висма+ 0
3. BEL Лауренс де Плус бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЏамбо-Висма+ 0
4. NED Кун Бауман Џамбо-Висма+ 0
5. NED Вилко Келдерман Sunweb+ 6
6. GER Макс Валшајд Sunweb+ 7
7. NED Том Димулен Sunweb+ 7
8. GER Никијас Арнт Sunweb+ 7
9. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 9
10. ITA Дамијано Карузо Бахреин-Мерида+ 9
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Алехандро Валверде Мовистар4ч 44' 50
2. SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма+ 0
3. FRA Давид Годи Групама-ФДЖ+ 0
4. GER Емануел Бухман Бора-хансгрое+ 4
5. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 12
6. ITA Давиде Формоло Бора-хансгрое+ 33
7. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 33
8. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 35
9. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 35
10. CZE Јан Хирт Астана+ 35
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма9ч 38' 05
2. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 14
3. FRA Давид Годи бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачГрупама-ФДЖ+ 31
4. GER Емануел Бухман Бора-хансгрое+ 39
5. NED Вилко Келдерман Sunweb+ 47
6. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 54
7. NED Том Димулен Sunweb+ 57
8. ESP Виктор де ла Парте ССС Тим+ 1' 05
9. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 1' 07
10. ITA Давиде Формоло Бора-хансгрое+ 1' 08
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал4ч 27' 07
2. ITA Матео Москети Трек-Сегафредо+ 2
3. SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма+ 2
4. FRA Кантен Жорги AG2R La Mondiale+ 5
5. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 5
6. NED Вилко Келдерман Sunweb+ 5
7. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 5
8. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 5
9. AUT Марко Халер Катјуша-Алпесин+ 5
10. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 5
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма14ч 05' 10
2. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 21
3. FRA Давид Годи бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачГрупама-ФДЖ+ 38
4. GER Емануел Бухман Бора-хансгрое+ 46
5. NED Вилко Келдерман Sunweb+ 54
6. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 01
7. NED Том Димулен Sunweb+ 1' 04
8. ESP Виктор де ла Парте ССС Тим+ 1' 12
9. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 1' 14
10. ITA Давиде Формоло Бора-хансгрое+ 1' 15
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ4ч 48' 59
2. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
3. GER Марсел Кител Катјуша-Алпесин+ 0
4. IRL Сем Бенет Бора-хансгрое+ 0
5. RSA Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
6. GER Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 0
7. NOR Кристофер Халворсен Тим Скај+ 0
8. ITA Јакуб Маречко ССС Тим+ 0
9. NED Сес Бол Sunweb+ 0
10. GER Макс Валшајд Sunweb+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма18ч 54' 09
2. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 21
3. FRA Давид Годи бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачГрупама-ФДЖ+ 38
4. GER Емануел Бухман Бора-хансгрое+ 46
5. NED Вилко Келдерман Sunweb+ 54
6. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 01
7. NED Том Димулен Sunweb+ 1' 04
8. ESP Виктор де ла Парте ССС Тим+ 1' 12
9. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 1' 14
10. ITA Давиде Формоло Бора-хансгрое+ 1' 15
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма4ч 15' 39
2. NED Том Димулен Sunweb+ 0
3. FRA Давид Годи бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачГрупама-ФДЖ+ 0
4. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 0
5. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 0
6. NED Вилко Келдерман Sunweb+ 0
7. GER Максимилијан Шахман Бора-хансгрое+ 0
8. GER Емануел Бухман Бора-хансгрое+ 0
9. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 0
10. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 5
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма23ч 09' 38
2. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 31
3. FRA Давид Годи бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачГрупама-ФДЖ+ 44
4. GER Емануел Бухман Бора-хансгрое+ 56
5. NED Вилко Келдерман Sunweb+ 1' 04
6. NED Том Димулен Sunweb+ 1' 08
7. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 11
8. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 1' 29
9. BEL Лауренс де Плус Џамбо-Висма+ 1' 45
10. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 1' 49
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет Бора-хансгрое3ч 17' 51
2. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
3. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
4. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
5. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ+ 0
6. GER Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 0
7. GER Макс Валшајд Sunweb+ 0
8. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 0
9. ITA Матео Москети Трек-Сегафредо+ 0
10. NOR Кристофер Халворсен Тим Скај+ 0
Извор: ProCyclingStats

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[2]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма26ч 27' 29
2. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 31
3. FRA Давид Годи бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачГрупама-ФДЖ+ 44
4. GER Емануел Бухман Бора-хансгрое+ 56
5. NED Вилко Келдерман Sunweb+ 1' 04
6. NED Том Димулен Sunweb+ 1' 08
7. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 11
8. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 1' 29
9. BEL Лауренс де Плус Џамбо-Висма+ 1' 45
10. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 1' 49
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgПочетен состав
Мовистар
MOV
Бр.ВозачМесто
1ESP Алехандро Валверде светски друмски првак2.
2CRC Андреј Амадор69.
3ESP Хајме Кастрилјо128.
4ESP Рубен Фернандес 44.
5ESP Љуис Мас58.
6POR Нелсон Оливеира66.
7GER Јаша Зитерлин56.
AG2R La Mondiale
ALM
Бр.ВозачМесто
11USA Лоренс Ворбас39.
12FRA Жофри Бушар19.
13FRA Беноа Конфруа65.
14FRA Самуел Димулен113.
15FRA Тони Галопен21.
16FRA Кантен Жорги30.
17FRA Орелин Паре-Пентр26.
Астана
AST
Бр.ВозачМесто
21ESP Горка Исагире38.
22ITA Мануеле Боаро43.
23KAZ Данил Фоминих63.
24ESP Омар ФраилеNP-5
25KAZ Дмитриј Груздев75.
26CZE Јан Хирт12.
27ITA Давиде Вилела22.
Бахреин-Мерида
TBM
Бр.ВозачМесто
31ITA Винченцо Нибали35.
32GER Фил Баухаус105.
33ITA Дамијано Карузо37.
34AUS Роан Денис70.
35AUS Хајнрих Хауслер97.
36GER Марсел Зиберг100.
37SLO Јан Тратник64.
Бора-хансгрое
BOH
Бр.ВозачМесто
41ITA Давиде Формоло11.
42SVK Ерик Башка129.
43IRL Сем Бенет 116.
44GER Емануел Бухман4.
45GBR Питер Кенох101.
46GER Кристоф Пфингстен59.
47GER Максимилијан Шахман13.
ССС Тим
CPT
Бр.ВозачМесто
51BEL Серж Пауелс47.
52NZL Патрик БевинНЗ-6
53ESP Виктор де ла Парте14.
54ITA Алесандро де Марки 34.
55ITA Јакуб Маречко121.
56POL Лукаш Овсјан45.
57USA Џои Роскопф40.
Декојнинк-Квик Степ
DQT
Бр.ВозачМесто
61ITA Елија Вивијани зелена маичка за предводникот во бодовниот пласман117.
62BEL Дрис Девенинс29.
63BEL Ремко ЕвенепулНЗ-4
64DEN Микел Фрелих Хоноре96.
65GBR Џејмс Нокс 8.
66DEN Михаел Меркев99.
67ITA Фабио Сабатини95.
EF Education First
EF1
Бр.ВозачМесто
71USA Тиџеј ван Гардерен16.
72USA Шон Бенет61.
73AUS Сајмон Кларк НЗ-6
74GBR Даниел Меклеј120.
75ITA Саша Модоло93.
76AUS Џејмс Вилан77.
77NED Јулиус ван ден Берг88.
Газпром-РусВело
GAZ
Бр.ВозачМесто
81RUS Александар Порсев114.
82RUS Илдар Арсланов33.
83RUS Игор Боев122.
84RUS Степан Курјанов црна маичка за предводникот во спринтерскиот пласман124.
85RUS Артјом Нич32.
86RUS Сергеј Шилов87.
87RUS Антон Воробјев127.
Групама-ФДЖ
GFC
Бр.ВозачМесто
91FRA Антони Ру54.
92FRA Бруно Армирали130.
93FRA Микаел Делаж86.
94FRA Давид Годи бела маичка за предводникот во пласманот за млад возач3.
95SUI Себастјен Рајхенбах25.
96FRA Марк Саро111.
97AUS Мајлс Скотсон60.
Лото-Судал
LTS
Бр.ВозачМесто
101AUS Кејлеб Јуан79.
102GBR Адам Блајт115.
103AUS Адам Хансен82.
104GER Роџер Клуге106.
105BEL Бјорг Ламбрехт24.
106BEL Максим Монфор55.
107BEL Сандер Арме51.
Мичелтон-Скот
MTS
Бр.ВозачМесто
111SUI Михаел Албасини73.
112NZL Џек Бауер 62.
113NZL Сем Були80.
114USA Брент Букволтер18.
115ETH Цгабу Грмај20.
116SLO Лука Мезгец72.
117AUS Калум Скотсон41.
Дименжн Дата
TDD
Бр.ВозачМесто
121GBR Марк Кевендиш109.
122AUT Бернхард Ајзел89.
123ERI Амануел ГебрезгабихирNP-4
124RSA Рејнарт Јансе ван Ренсбург53.
125CZE Роман Кројцигер28.
126RSA Луис Мејнтџес31.
127RSA Џеј Роберт Томсон76.
Џамбо-Висма
TJV
Бр.ВозачМесто
131SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласман1.
132NED Кун Бауман74.
133BEL Лауренс де Плус9.
134NED Том Лезер119.
135GER Паул Мартенс110.
136GER Тони Мартин 131.
137NED Јос ван Емден84.
Катјуша-Алпесин
TKA
Бр.ВозачМесто
141GER Марсел Кител112.
142GBR Алекс ДаусетНЗ-6
143AUT Марко Халер94.
144RUS Павел Кочетков67.
145ESP Даниел Наваро42.
146GER Рик ЦабелНЗ-2
147RUS Илнур ЗакаринNP-7
Ново Нордиск
TNN
Бр.ВозачМесто
151AUS Деклан Ирвин103.
152FRA Мехди Бенхамуда126.
153GBR Сем Бренд83.
154AUS Фабио Калабрија102.
155HUN Петер Куштор49.
156ITA Андреа Перон108.
157FRA Шарл Плане125.
Тим Скај
SKY
Бр.ВозачМесто
161FRA Кени ЕлисондNP-6
162POL Михал Голаш81.
163NOR Кристофер Халворсен107.
164POL Михал Квјатковски10.
165ITA Џани Москон36.
166ITA Салваторе Пучо52.
167RUS Павел Сиваков23.
Sunweb
SUN
Бр.ВозачМесто
171NED Том Димулен6.
172GER Никијас Арнт71.
173NED Сес Бол123.
174USA Чад Хејга57.
175NED Вилко Келдерман5.
176AUS Роберт Пауер48.
177GER Макс Валшајд118.
Трек-Сегафредо
TFS
Бр.ВозачМесто
181AUS Ричи Порт50.
182AUS Вил Кларк 68.
183DEN Никлас Ег27.
184ESP Маркел Ирисар92.
185NED Бауке Молема46.
186ITA Матео Москети90.
187USA Кил Рајнен91.
ОАЕ Емирати
UAD
Бр.ВозачМесто
191NOR Александер Кристоф85.
192COL Фернандо Гавирија78.
193POR Руј Кошта 17.
194NOR Вегард Стаке Ленген98.
195IRL Даниел Мартин 7.
196ITA Оливиеро Троја104.
197ITA Диего Улиси15.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. конс. 23 октомври 2018. 
 2. „Трка ОАЕ 2019“. ProCycling. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]