Трка ОАЕ 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трка ОАЕ 2019 Cycling (road) pictogram.svg
Детали за трката
Издание1. Трка ОАЕ
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 2.UWT
Етапи7
Датуми24 февруари – 2 март
Растојание1.082 км
ДржаваUAE Обединети Арапски Емирати
ПоаѓалиштеАбу Даби
ОдредиштеДубаи
Екипи20
Возачи на почеток140
Возачи на крај131
Просечна брзина40,894 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникSLO Примож Роглич (Џамбо-Висма) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранESP Алехандро Валверде (Мовистар) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранFRA Давид Годи (Групама-ФДЖ) Wikidata-logo S.svg
БодовенITA Елија Вивијани (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
СпринтерскиRUS Степан Курјанов (Гаспром-РусВело) Wikidata-logo S.svg
МладинскиFRA Давид Годи (Групама-ФДЖ) Wikidata-logo S.svg
ЕкипенGER Бора-Хансгрое Wikidata-logo S.svg
2020▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Трка ОАЕ 2019 — 1. издание на велосипедската етапна трка Обединети Арапски Емирати, која се одржала помеѓу 24 февруари и 2 март како трет настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката била освоена од Словенецот Примож Роглич од екипата Џамбо-Висма.

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи трката била додадена на Светската турнеја во 2019 година, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Сепак, сите осумнаесет екипи настапиле на трката. Дополнително, две професионални континентални екипи се натпреварувале со што се заокружила главната група од 20 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (2)
  • RUS Гаспром-РусВело
  • USA Ново Нордиск

Рута[уреди | уреди извор]

ЕтапаДатумТекtypeРастојание (км)ПобедникCевкупен лидер
1 Wikidata-logo S.svg24 февОстров Ал Худајријат – Остров Ал Худајријат
екипен хронометар
16NED Џамбо-Висма Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
2 Wikidata-logo S.svg25 февЈас – Абу Даби
рамна етапа
184COL Фернандо Гавирија Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
3 Wikidata-logo S.svg26 февУниверзитет ОАЕ – Џабал Хафит
планинска етапа
179ESP Алехандро Валверде Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
4 Wikidata-logo S.svg27 февПалма Џумејра – Брана Хата
ридеста етапа
197AUS Кејлеб Јуан Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
5 Wikidata-logo S.svg28 февФлаг – Хаур ел Факан
рамна етапа
181ITA Елија Вивијани Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
6 Wikidata-logo S.svg1 марАџман – Џебел Џејс
планинска етапа
180SLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg
7 Wikidata-logo S.svg2 марСафари парк Дубаи – Дубаи
рамна етапа
145IRL Сем Бенет Wikidata-logo S.svgSLO Примож Роглич Wikidata-logo S.svg

Етапи[уреди | уреди извор]

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. Џамбо-Висма 2019 16' 49
2. Санвеб 2019 + 7
3. Бахреин-Мерида 2019 + 9
4. Инеос 2019 + 14
5. Мовистар 2019 + 18
6. ССС Тим 2019 + 24
7. Декојнинк-Квик Степ 2019 + 26
8. ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг 2019 + 26
9. Бора-Хансгрое 2019 + 28
10. Дименжн Дата 2019 + 28
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма16' 49
2. BEL Лауренс де Плус бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЏамбо-Висма+ 0
3. NED Јос ван Емден Џамбо-Висма+ 0
4. NED Кун Бауман Џамбо-Висма+ 0
5. GER Макс Валшајд Санвеб+ 7
6. USA Чад Хејга Санвеб+ 7
7. NED Том Димулен Санвеб+ 7
8. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 7
9. GER Никијас Арнт Санвеб+ 7
10. AUS Роан Денис Бахреин-Мерида+ 8
11. ITA Дамијано Карузо Бахреин-Мерида+ 8
12. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 8
13. SLO Јан Тратник Бахреин-Мерида+ 8
14. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 14
15. NOR Кристофер Халворсен Тим Скај+ 14
16. ITA Салваторе Пучо Тим Скај+ 14
17. RUS Павел Сиваков Тим Скај+ 14
18. ITA Џани Москон Тим Скај+ 14
19. FRA Кени Елисонд Тим Скај+ 14
20. GER Јаша Зитерлин Мовистар+ 18
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати4ч 36' 32
2. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ+ 0
3. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
4. NOR Кристофер Халворсен Тим Скај+ 0
5. SVK Ерик Башка Бора-Хансгрое+ 0
6. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
7. ITA Саша Модоло ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
8. GER Марсел Кител Катјуша-Алпесин+ 0
9. FRA Марк Саро Групама-ФДЖ+ 0
10. ITA Јакуб Маречко ССС+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма4ч 53' 21
2. NED Јос ван Емден Џамбо-Висма+ 0
3. BEL Лауренс де Плус бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачЏамбо-Висма+ 0
4. NED Кун Бауман Џамбо-Висма+ 0
5. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 6
6. GER Макс Валшајд Санвеб+ 7
7. NED Том Димулен Санвеб+ 7
8. GER Никијас Арнт Санвеб+ 7
9. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 9
10. ITA Дамијано Карузо Бахреин-Мерида+ 9
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Алехандро Валверде Мовистар4ч 44' 50
2. SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма+ 0
3. FRA Давид Годи Групама-ФДЖ+ 0
4. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 4
5. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 12
6. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 33
7. RUS Илнур Закарин Катјуша-Алпесин+ 33
8. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 35
9. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 35
10. CZE Јан Хирт Астана+ 35
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма9ч 38' 05
2. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 14
3. FRA Давид Годи бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачГрупама-ФДЖ+ 31
4. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 39
5. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 47
6. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 54
7. NED Том Димулен Санвеб+ 57
8. ESP Виктор де ла Парте ССС+ 1' 05
9. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 1' 07
10. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 1' 08
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал4ч 27' 07
2. ITA Матео Москети Трек-Сегафредо+ 2
3. SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма+ 2
4. FRA Кантен Жорги АГ2Р Ла Мондијал+ 5
5. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 5
6. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 5
7. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 5
8. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 5
9. AUT Марко Халер Катјуша-Алпесин+ 5
10. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 5
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма14ч 05' 10
2. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 21
3. FRA Давид Годи бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачГрупама-ФДЖ+ 38
4. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 46
5. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 54
6. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 01
7. NED Том Димулен Санвеб+ 1' 04
8. ESP Виктор де ла Парте ССС+ 1' 12
9. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 1' 14
10. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 1' 15
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ4ч 48' 59
2. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
3. GER Марсел Кител Катјуша-Алпесин+ 0
4. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое+ 0
5. RSA Рејнарт Јансе ван Ренсбург Дименжн Дата+ 0
6. GER Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 0
7. NOR Кристофер Халворсен Тим Скај+ 0
8. ITA Јакуб Маречко ССС+ 0
9. NED Кес Бол Санвеб+ 0
10. GER Макс Валшајд Санвеб+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма18ч 54' 09
2. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 21
3. FRA Давид Годи бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачГрупама-ФДЖ+ 38
4. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 46
5. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 54
6. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 01
7. NED Том Димулен Санвеб+ 1' 04
8. ESP Виктор де ла Парте ССС+ 1' 12
9. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 1' 14
10. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 1' 15
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма4ч 15' 39
2. NED Том Димулен Санвеб+ 0
3. FRA Давид Годи бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачГрупама-ФДЖ+ 0
4. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 0
5. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 0
6. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 0
7. GER Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 0
8. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 0
9. POR Руј Кошта ОАЕ Емирати+ 0
10. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 5
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма23ч 09' 38
2. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 31
3. FRA Давид Годи бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачГрупама-ФДЖ+ 44
4. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 56
5. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 1' 04
6. NED Том Димулен Санвеб+ 1' 08
7. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 11
8. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 1' 29
9. BEL Лауренс де Плус Џамбо-Висма+ 1' 45
10. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 1' 49
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. IRL Сем Бенет Бора-Хансгрое3ч 17' 51
2. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
3. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
4. NOR Александер Кристоф ОАЕ Емирати+ 0
5. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ+ 0
6. GER Фил Баухаус Бахреин-Мерида+ 0
7. GER Макс Валшајд Санвеб+ 0
8. SLO Лука Мезгец Мичелтон-Скот+ 0
9. ITA Матео Москети Трек-Сегафредо+ 0
10. NOR Кристофер Халворсен Тим Скај+ 0
Извор: ProCyclingStats

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[2]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич црвена маичка за предводникот во генералниот пласманЏамбо-Висма26ч 27' 29
2. ESP Алехандро Валверде Мовистар+ 31
3. FRA Давид Годи бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачГрупама-ФДЖ+ 44
4. GER Емануел Бухман Бора-Хансгрое+ 56
5. NED Вилко Келдерман Санвеб+ 1' 04
6. NED Том Димулен Санвеб+ 1' 08
7. IRL Даниел Мартин ОАЕ Емирати+ 1' 11
8. GBR Џејмс Нокс Декојнинк-Квик Степ+ 1' 29
9. BEL Лауренс де Плус Џамбо-Висма+ 1' 45
10. POL Михал Квјатковски Тим Скај+ 1' 49
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „Трка ОАЕ 2019“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]