Даниел Меклеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Даниел Меклеј
Меклеј на Курне-Брисел-Курне 2015
Лични податоци
Цело имеДаниел Меклеј
Роден3 јануари 1992 (1992-01-03) (29 г.)
Велингтон, Нов Зеланд Нов Зеланд
Висина1,87 м
Маса74 кг
Податоци за клубот
Мом. клубФортунео-Самсик
Улогавозач
Вид на возачспринтер
Аматерски клубови
2008
2009
2011-2014
Лестершир Роуд Клуб
Univega.co.uk
Омега Фарма-Лото Даво
Професионални клубови
2015–2017
2018–2019
2020-
Бретањ-Сеше анвиронман
ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак
Аркеа-Самсик
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Гран При де Денен (2016)
Тур де л’Еурометропол (2017)
Последна промена
27 септември 2020

Даниел „Ден“ Меклеј (англиски: Daniel McLay; р. 3 јануари 1992) — британски професионален велосипедист, кој настапува во друмски, велодромски и велокрос трки и кој вози за професионалната континентална екипа Фортунео-Самсик.[1]

Негова прва сезона како професионалец била 2015, кога возел за француската професионална континентална екипа Бретањ-Сеше анвиронман. Главно како спринтер, Меклеј настапува на фламанските трки и северните класици. Бил вклучен во почетниот состав за Тур де Франс 2016.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Јуниорска кариера[уреди | уреди извор]

Роден во Велингтон, Нов Зеланд, Меклеј бил преселен во Велика Британија како бебе и израснал во Лестер. Меклеј започнал со трки на возраст од шест години. По неговиот успех како возач до 16 години на националното велодромско првенство ја претставувал Велика Британија на Европскиот младински олимписки фестивал 2007,[3] настапувајќи на критериумот и на друмските дисциплини.[4] Изјавил[5] дека не бил многу добар во спортови кои барале координација на училиште и поради тоа имал желба да продолжи да настапува во велосипедизмот.

Меклеј бил одбран да ја претставува Британија на Европското јуниорско велокрос првенство во 2008 година, каде завршил последен.[6]

Во 2009 година, Меклеј станал член на олимписката академија на Британската федерација.[7] Меклеј го освоил бронзениот медал во медисон на Европското велодромско првенство со партнерот Сем Харисон. Исто така ја претставувал Велика Британија на Светското јуниорско велокрос првенство.[8]

Во 2010 година станал светски јуниорски првак во медисон со Сајмон Јејтс.[9]

Во 2014 година освоил етапа на Тур де л’Авенир. Исто така завршил седми на етапа на Трката околу Британија, покажувајќи силна форма помеѓу останатите спринтери.

Професионална кариера[уреди | уреди извор]

Бретањ-Сеше енвиронман (2015–2017)[уреди | уреди извор]

Потпишал за професионалната континентална екипа Бретањ-Сеше анвиронман за сезоната 2015.[10] Својата прва професионална победа ја остварил на третата етапа на Ла Тропикал Амиса Бонго.[11] На првата трка во Светската турнеја во својата кариера, Париз-Ница, Меклеј завршил осми на петтата етапа.[12]

Негова втора професионална победа била на Гран При де Денен 2016, француска трка, победувајќи во спринтерска завршница.[13] Негова втора победа дошла еден месец подоцна на Гран При де ла Сом, поразувајќи го Насер Бухани.[14] Поради овие две победи, Меклеј бил избран да земе учество на Тур де Франс, негов прв настап, и завршил меѓу првите 10 на неговата прва спринтерска завршница.[15] По уште две завршница меѓу првите 10, Меклеј завршил на подиум на шестата етапа зад Марк Кевендиш и Марсел Кител.[16]

Во октомври 2017 година, Меклеј ја освоил Тур де л’Еурометропол, поразувајќи го Антони Тиржис на целта откако Тиржис ја отпочнал прославата прерано.[17]

ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак (2018–19)[уреди | уреди извор]

По победата на Тур де л’Еурометропол било објавено дека Меклеј ќе се приклучи на екипата ЕФ Едукејшн Фирст-Драпак за сезоната 2018.[18]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2009
1. MaillotReinoUnido.PNG Национално јуниорско велодромско првенство - бодовна трка
2010
Светско јуниорско велодромско првенство
1. Jersey rainbow.svg Медисон (со Сајмон Јејтс)
2. Silver medal blank.svg Екипна потера
Национално јуниорско друмско првенство
1. MaillotReinoUnido.PNG Друмска трка
2. Хронометар
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Велс (јуниори)
2. Париз-Рубе (јуниори)
6. Краен пласман Три дена Ван Аксел
1. Етапа 1
2011
1. Гран При де Варегем
6. Дорпеномлоп Рукфен
2012
1. Де Дри Зустерстеден
1. ГП Жозе Дибоа
2. Кернен Омлоп Ехт-Сустерен
2013
2. Дорпеномлоп Рукфен
4. Национално хронометарско првенство под 23 години
4. Париз-Шони
5. Стер ван Зволе
5. Текстилпрејс Вихте
6. Краен пласман Париз-Арас
2014
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Источна Фландрија
1. Етапа 2
Тур де Норманди
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 3
1. Етапа 3 Тур де л’Авенир
2. Дорпеномлоп Рукфен
3. Национално хронометарско првенство под 23 години
4. Краен пласман Париз-Арас
1. Етапа 3
5. Гран При де ла вил де Перенши
7. Париз-Тур за младинци
10. Трофеј Бомон
2015
1. ГП Отли
1. Етапа 3 Ла Тропикал Амиса Бонго
6. Бриселски велосипедски класик
7. Париз-Бурж
8. Краен пласман Тур де Пикарди
8. Велотон Берлин
2016
1. Гран При де Денен
1. Гран При де ла Сом
4. Гран При д’Изберг
5. Краен пласман Тур де Пикарди
10. Краен пласман Букл де ла Мајен
10. Схелдепрејс
2017
1. Тур де л’Еурометропол
1. Трофео Плаја де Палма
3. Трофео Феланит-Сес Салинес-Кампос-Поререс
2018
1. Етапа 4 Сиркут де ла Сарт
2019
1. Етапа 1 Хералд Сан Тур
1. Етапа 2 Трка околу Гуангси
2020
8. Класик Бретања

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Franck Bonnamour et Romain Le Roux avec Arkéa-Samsic en 2020“ [Franck Bonnamour and Romain Le Roux with Arkéa-Samsic in 2020]. Аркеа-Самсик (француски). Pro Cycling Breizh. 14 октомври 2019. Посетено на 11 јануари 2020.
 2. „2016 > 103rd Tour de France > Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 30 June 2016.
 3. „Daniel McLay“. 2007 European Youth Olympic Festival. Посетено на 15 December 2009.
 4. „Cyclist Rides to Golden Glory“. 2007 European Youth Olympic Festival. 25 July 2007.
 5. „Daniel McLay“. 2014 Cycling Weekly. Посетено на 18 January 2015.
 6. Bart Hazen (11 January 2008). „European Championships Cyclocross — Hoogstraten, Junior Men“. Daily Peloton.
 7. „Great Britain Cycling Team Rider Biographies“. British Cycling. Архивирано од изворникот на 12 December 2009. Посетено на 15 December 2009.
 8. Decaluwé, Brecht (31 January 2009). „Eising rises above the rest“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Посетено на 27 November 2016.
 9. „Leicestershire's Dan McLay strikes gold in world junior track meeting“. Leicester Mercury. Trinity Mirror. 18 August 2010. Посетено на 27 November 2016.
 10. [1]
 11. „Cycling: Dan McLay shows his sprinting speed and opens his winning account in Africa“. Leicester Mercury. Архивирано од изворникот на 19 February 2015. Посетено на 18 February 2015.
 12. „Paris – Nice 2015 – Stage 5“. ProCyclingStats. Посетено на 13 March 2015.
 13. „Dan McLay's sprint to win GP de Denain was incredible (video)“. Cycling Weekly. Посетено на 2 July 2016.
 14. „In-form cyclist Dan McLay seals second win on the road“. Leicester Mercury. Посетено на 2 July 2015.
 15. „Tour de France: Sepulveda and McLay named in Fortuneo-Vital Concept team“. Cycling News. Посетено на 2 July 2016.
 16. „Tour de France:Cavendish wins stage 6“. Cycling News. Архивирано од изворникот на 29 July 2018. Посетено на 18 July 2016.
 17. Robertshaw, Henry (2 October 2017). „Watch: Early celebration allows Dan McLay to clinch Belgian race at the last possible moment“. Cycling Weekly. Посетено на 2 October 2017.
 18. Robertshaw, Henry (2 October 2017). „Dan McLay to make step up to WorldTour level as he signs for EF Education First-Drapac“. Cycling Weekly. Посетено на 2 October 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]