Александар Порсев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александар Порсев
Порсев на Четири дена Денкерк 2011
Лични податоци
Цело имеАлександар Николаевич Порсев
Роден21 февруари 1986 (1986-02-21) (33 г.)
Нови, Удмуртска ССР, СССР СССР
Висина1,85 м
Маса80 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГаспром-РусВело
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпринтер
Аматерски клубови
2008–2009
2010
2010
Катјуша
Итера-Катјуша
Катјуша (стажант)
Професионални клубови
2011–2016
2017-
Катјуша
Гаспром-РусВело
Последна промена
10 јануари 2017

Александар Николаевич Порсев (руски: Александр Николаевич Порсев; р. 21 февруари 1986) — руски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Гаспром-РусВело. Станал професионалец во 2011 година.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2008
5. Ла Ру Туранжел
5. ГП Москва
9. Краен пласман Балтик-Карконоше
9. Дуо Норманд (со Дмитриј Косјаков)
2009
3. Дуо Норманд (со Евгениј Попов)
5. ГП де ла Сом
2010
Тур ди Лоар е Шер
1. Етапа 1
1. Етапа 3
2. Мајор Куп
2. Меморијал Олег Дјаченко
3. Схал Селс-Мерксем
4. ГП де ла Вил де Ножан сир Оаз
6. Краен пласман Трка околу Словачка
1. Етапа 1
1. Етапа 3
8. Нокере Курсе
2011
6. Фландриско првенство
10. Гран при д’Изберг
2012
2. Трофео Мигјорн
3. Трофео Палма
7. Схелдепрејс
9. Нокере Курсе
2013
1. Етапа 1 Трка околу Луксембург
1. Етапа 1б (ТТТ) Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
4. Краен пласман Светски пристаништен класик
2014
3. Краен пласман Светски пристаништен класик
3. ПроРејс Берлин
10. Краен пласман Три дена Де Пане
10. Трка околу Франкфурт
2016
2. Париз-Бурж

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2014 2015 2016
Jersey pink.svg Џиро 132 145
Jersey yellow.svg Тур СО
Jersey red.svg Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Надворешни врски[уреди | уреди извор]