Адам Хансен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Адам Хансен
Лични податоци
Цело имеАдам Хансен
ПрекарКрок Мен
Роден11 мај 1981 (1981-05-11) (41 г.)
Саутпорт, Квинсленд, Австралија Австралија
Висина1,83 м
Маса75 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЛото-Судал
Дисциплинадрумски и планински велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за бегства
Аматерски клубови
2003
2004
2005
2006
Арбу Мерида
Коратек Австрија
ЕЛК Хаус
Ароспорт Кроне Линц
Професионални клубови
2007–2010
2011–
Т-Мобајл Тим
Омега Парма-Лото
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2013)
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2014)

Етапна трка

Стер Електротур (2010)

Еднодневни трки и класици

MaillotAustralia.PNG Национален хронометарски првак (2008)
Последна промена
27 февруари 2019

Адам Хансен (англиски: Adam Hansen; р. 11 мај 1981) — австралиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипа Лото-Судал.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2012 година, Хансен станал втор Австралиец кој завршил на сите големи тркиЏиро д’Италија, Тур де Франс и Вуелта а Еспања — во една календарска година. Тој бил единствениот возач кој успеал во овој подвиг во 2012 и 32. во велосипедската историја.[2] Хансен ги завршил сите три големи трки и во 2013 година и моментално има возено и завршено на последните седум големи трки на кои учествувал. Тој е првиот Австралиец кој успеал во овој подвиг. Во 2013, Хансен рано се вдал во бегство на седмата етапа на Џиро д’Италија, етапа со бројни кратки и стрмни искачувања. Хансен се одвоил од другите членови на бегство и победил сам во Пескара во услови на пороен дожд со предност од над една минута во однос на групата зад него.[3]

На деветнаесеттата етапа на Вуелта а Еспања 2014, Хансен нападнал од групата на четири километри пред целта и опстоил пред неорганизираната потера, победувајќи сам.[4]

Хансен сака да ги задева неговите колеги со објавување смешни фотографии од нив на Твитер. Тој е пријател, интелигентен и сакан од страна на групата. Како инженер, Хансен сам ги има дизајнирано патиките и има возено со нив на бројни трки. Исто така има направено софтвер за неговата екипа.[5]

Живее во Фридлант на Остравице, Чешка од 2005 година.[6]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2004
1. Краен пласман Трофеј Крокодил
1. Трка околу Градиште
1. ГП Дојчландсберг
2005
1. Краен пласман Трофеј Крокодил
1. Вин-Ласницхее
2006
1. ГП Брадло
1. Лавантталер Радшпортаге
2. Залцкамергут Џиро
2. Џиро дел Мендрисиото
2. Национално друмско првенство
2008
1. MaillotAustralia.PNG Национално хронометарско првенство
2. Хел ван хет Мергеланд
2. Национално друмско првенство
2009
3. Национално друмско првенство
2010
1. Краен пласман Стер Електротур
1. Етапа 4
2013
1. Етапа 7 Џиро д’Италија
2014
1. Етапа 19 Вуелта а Еспања
9. Краен пласман Тур Даун Андер
1. Jersey white.svg Планински пласман
9. Краен пласман Трка околу Турција
2016
5. Краен пласман Трка околу Турција
Jersey red number.svg Награда за борбеност на етапа 2 Тур Даун Андер

Распоред на резултатите на големи трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро СО 108 СО 94 72 73 77 68 93 60
Jersey yellow.svg Тур 108 СО 81 72 64 114 100 113
Jersey red.svg Вуелта 89 94 129 123 60 53 55 110 95

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Лото Белисол (LTB) – BEL“. Светска турнеја на UCI. Меѓународен велосипедистички сојуз. Посетено на 6 јануари 2013.
  2. „Хансен продолжи со возење по завршувањето на сите Гранд Тур трки оваа сезона“. velonation.com. 10 септември 2012.
  3. „Етапа 7 на Џиро д'Италија: Адам Хансен победи во Пескара“. Cyclingnews. Future plc. 10 мај 2013. Посетено на 10 мај 2013.
  4. „Хансен се извлече за победа во Кангас до Морацо“. Cyclingnews.com. Future plc. 12 септември 2014. Посетено на 14 септември 2014.
  5. „Adam Hansen: New target for Grand Tour record“. cyclingtips.com.au. Посетено на 10 јули 2015.
  6. http://sport.idnes.cz/cyklista-hansen-delnik-tour-se-usadil-v-beskydech-f7a-/cyklistika.aspx?c=A080923_221746_sporty_ald

Надворешни врски[уреди | уреди извор]