Хајме Кастрилјо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хајме Кастрилјо
Лични податоци
Цело имеХајме Кастрилјо Сапатер
Роден13 март 1996 (1996-03-13) (25 г.)
Хака,  Шпанија
Податоци за клубот
Мом. клубМовистар Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2015–2017 Лизарте
Професионални клубови
2018– Мовистар Тим
Последна промена
30 април 2019

Хајме Кастрилјо Сапатер (шпански: Jaime Castrillo Zapater; р. 13 март 1996) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мовистар Тим.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2017
1. MaillotEspaña.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
2018
6. Светско друмско првенство под 23 години

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Movistar completes reduced roster for 2018“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 2 ноември 2017. Посетено на 3 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]