Андреј Амадор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Андреј Амадор
Амадор на Тур де Франс 2011
Лични податоци
Цело име Андреј Амадор Биказакова
Роден 29 август 1986 (1986-08-29) (32 г.)
Сан Хозе,  Костарика
Висина 1,80 м
Маса 73 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Мовистар Тим
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за искачување
Аматерски клубови
2005–2006
2006
2007–2008
БКР-Пица Хат-КХС
Виња Мања-Кропу
Лицарте
Професионални клубови
2009– Кес д’Епарњ
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 индивидуална етапа (2012)
Последна промена
27 јануари 2018

Андреј Амадор Биказакова (шпански: Andrey Amador Bikazakova; р. 29 август 1986 во Сан Хозе) — костарикански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мовистар Тим.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Неговата прабаба од таткова страна е Шпанка, додека неговата мајка е Русинка, имигрант која пристигнала во земјата откако го сретнала и се омажила за неговиот татко, Костариканец. Започнал со велосипедизам на возраст од 20 во 2006.[2] Амадор бил избран да го носи знамето за Костарика на церемонијата за отворање на Панамериканските игри 2011.[3] Најголема специјалност на Амадор е искачувањето, но исто така тој е добар спустач. Тој е првиот Костариканец кој некогаш возел на Тур де Франс. Во 2012, Амадор ја освоил планинската етапа 14 на Џиро д’Италија, каде завршил како 29. во генералниот пласман. Во 2013, завршил на осмото место на Тирено-Адријатико.

На Џиро д’Италија 2016, Амадор ја носел розевата маичка по тринаесеттата етапа. Станал првиот Костариканец кој водел на некоја голема трка.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2007
1. Етапа 5 Трка околу Навара
2008
1. Пролог Тур де л’Авенир
1. Вуелта ал Бидасоа
2011
4. Вуелта а Ла Риоха
2012
1. Етапа 14 Џиро д’Италија
4. Пруеба Вилјафранка де Ордизија
2013
8. Краен пласман Тирено-Адријатико
10. Гент-Вевелгем
2014
1. Етапа 1 (ТТТ) Вуелта а Еспања
6. Краен пласман Трка околу Полска
10. Краен пласман Тур ду От Вар
2015
3. Bronze medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
4. Краен пласман Џиро д’Италија
1. Jersey yellow number.svg Екипен пласман Вуелта а Еспања
2016
8. Краен пласман Џиро д’Италија
2017
5. Трофео Сера де Трамунтана

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро 41 29 110 4 8 18
Jersey yellow.svg Тур 166 54 87
Jersey red.svg Вуелта 30 40

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]