Итан Хејтер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Итан Хејтер
Хејтер на Европското велодромско првенство 2019
Лични податоци
Цело имеИтан Едвард Хејтер
Роден18 септември 1998 (1998-09-18) (24 г.)
Лондон,  Обединето Кралство
Висина1,80 м
Маса69 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнеос Гренадиерс
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2012–2016
2017–2018
2018
2019
ВК Лондрес
100% Me
Тим Скај (стажант)
ВК Лондрес
Професионални клубови
2020– Тим Инеос
Значајни победи
Етапни трки
Трка околу Полска (2022)
Трка околу Норвешка (2021)

Еднодневни трки и класици

Национален хронометарски првак (2021, 2022)
Последна промена
29 ноември 2022

Итан Едвард Хејтер (англиски: Ethan Edward Hayter; р. 18 септември 1998) — британски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Инеос Гренадиерс.[1]

Кариера[уреди | уреди извор]

Хејтер започнал да вози на Велодромот Херн Хил во 2012 година на 13 години. Настапувал за велосипедскиот клуб ВК Лондрес од 2012 до 2016 година и останал нивен почесен член. Во 2016 година се приклучил на сениорската академија на британската федерација,[2] откажувајќи се од студиите во математика, физика и хемија.[3]

Возел во дисциплината екипна потера на Светското велодромско првенство 2018, каде го освоил златниот медал.[4][5] Во август 2018 година било пријавено дека Хејтер ќе се приклучи на Тим Скај како стажант до крајот на годината.[3] Истиот месец настапил на Европското велодромско првенство во Глазгов, каде освоил бронзени медали како дел од британскиот состав за екипна потера,[6] медисон заедно со Оливер Вуд[7] и поединечен златен медал во омниум.[8]

Во ноември 2019 година било објавено дека Хејтер ќе вози за Тим Инеос од 2020 година, потпишувајќи тригодишен договор.[9]

Личен живот[уреди | уреди извор]

До 2021 година живеел во Манчестер со велосипедистот Фред Врајт.[10]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Друмски велосипедизам[уреди | уреди извор]

2016
1. Курне-Брисел-Курне јуниори
2. Краен пласман Трофео Карлсберг
2. Краен пласман Трка околу Велс јуниори
2. Гент-Вевелгем јуниори
2. Класик Гвидо Рејбрук
2017
7. Гран Премио ди Поџана
2018
4. Национално хронометарско првенство под 23 години
Светски првенства под 23 години
5. Хронометар
8. Друмска трка
5. Краен пласман Ронд д л’Оас
2019
Национални првенства под 23 години
1. MaillotReinoUnido.PNG Друмска трка
2. Хронометар
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка Париз-Арас
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 2
Џиро Чиклистико д’Италија
1. Jersey red.svg Бодовен пласман
1. Пролог
1. Етапа 1
1. Етапа 3 Тур д л’Авенир
5. Национално друмско првенство
8. Краен пласман ГП Орлен
10. Класик Лондон-Сари
2020
1. Џиро дел’Апенино
2. Меморијал Марко Пантани
3. Џиро дела Тоскана
9. Копа Сабатини
2021
Национални првенства
1. MaillotReinoUnido.PNG Хронометар
1. MaillotReinoUnido.PNG Кружна трка
3. Друмска трка
1. Jersey orange.svg Краен пласман Трка околу Норвешка
1. Етапа 1
1. Етапа 2
2. Краен пласман Трка околу Британија
1. Jersey cyan.svg Бодовен пласман
1. Етапа 3 (ТТТ)
1. Етапа 5
2. Краен пласман Волта ао Алгарве
1. Етапа 2
4. Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
1. Jersey orange.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 3
4. Класик Бретања
7. Краен пласман Вуелта а Андалусија
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 5
8. Светско хронометарско првенство
2022
1. MaillotReinoUnido.PNG Национално хронометарско првенство
1. Jersey yellow.svg Краен пласман Трка околу Полска
Тур де Романди
1. Jersey orange.svg Бодовен пласман
1. Пролог
1. Етапа 2
Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
1. Jersey red white.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 2 Трка околу Норвешка
4. Краен пласман Волта ао Алгарве
Светски првенства
4. Хронометар
9. Друмска трка

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2022
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур
Jersey red.svg Вуелта СО

СО = се откажал; — = не учествувал

Велодромски[уреди | уреди извор]

2015
Национални јуниорски првенства
1. MaillotReinoUnido.PNG Поединечна потера
1. MaillotReinoUnido.PNG Медисон (со Фред Врајт)
2. Silver medal blank.svg Скреч
2016
1. MaillotReinoUnido.PNG Државно првенство во медисон (со Џо Холт)
Национални јуниорски првенства
1. MaillotReinoUnido.PNG Поединечна потера
3. Bronze medal blank.svg Медисон
Европски јуниорски првенства
1. EuropeanChampionJersey(2016).png Екипна потера
2. Silver medal europe.svg Омниум
3. Bronze medal blank.svg Светско јуниорско првенство во екипна потера
2017
Национални првенства
1. MaillotReinoUnido.PNG Медисон (со Метју Волс)
1. MaillotReinoUnido.PNG Скреч
2. Silver medal blank.svg Омниум
2. Silver medal blank.svg Бодовна трка
2. Silver medal blank.svg Екипна потера
3. Bronze medal blank.svg Поединечна потера
Европски првенства под 23 години
1. EuropeanChampionJersey(2016).png Екипна потера
2. Silver medal europe.svg Бодовна трка
1. Шест дена Берлин под 23 години (со Метју Волс)
2018
1. Jersey rainbow.svg Светско првенство во екипна потера
Европски првенства
1. EuropeanChampionJersey(2016).png Омниум
3. Bronze medal blank.svg Екипна потера
3. Bronze medal blank.svg Медисон (со Оливер Вуд)
Европски првенства под 23 години
1. EuropeanChampionJersey(2016).png Медисон (со Метју Волс)
1. EuropeanChampionJersey(2016).png Омниум
Комонвелтски игри
2. Silver medal blank.svg Екипна потера
3. Bronze medal blank.svg Бодовна трка
Национални првенства
1. MaillotReinoUnido.PNG Екипна потера
2. Silver medal blank.svg Бодовна трка
2019
Национални првенства
1. MaillotReinoUnido.PNG Омниум
1. MaillotReinoUnido.PNG Скреч
Светски првенства
2. Silver medal blank.svg Екипна потера
3. Bronze medal blank.svg Омниум
3. Bronze medal europe.svg Европско првенство во екипна потера
2021
Светски првенства
1. Jersey rainbow.svg Омниум
3. Bronze medal blank.svg Екипна потера
2. Silver medal olympic.svg Олимписки игри - медисон (со Метју Волс)
2022
Светски првенства
1. Jersey rainbow.svg Екипна потера
1. Jersey rainbow.svg Омниум
2. Silver medal blank.svg Медисон (со Оливер Вуд)
Нејшнс Куп, Милтон
1. Омниум
2. Медисон (со Рис Брајтон)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ineos Grenadiers“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2 January 2021. Посетено на 2 January 2021.
  2. „British Cycling names 2016–17 intake for the Senior Academy programme“. Посетено на 13 March 2018.
  3. 3,0 3,1 Arthurs-Brennan, Michelle (1 August 2018). „British riders Ethan Hayter and Mark Donovan join Team Sky as stagiaires“. Cycling Weekly. Посетено на 4 August 2018.
  4. „Start list“.
  5. „Track Cycling World Championships: Great Britain win team pursuit gold and silver“. BBC Sport. Посетено на 2 March 2018.
  6. „Laura Kenny leads GB to team pursuit gold in Glasgow“. Eurosport. 5 August 2018. Посетено на 5 August 2018.
  7. „European Championships 2018: Katie Archibald wins omnium silver for third medal in Glasgow“. bbc.co.uk. 6 August 2018. Посетено на 6 August 2018.
  8. „European Championships 2018: Ethan Hayter, 19, wins omnium gold for GB“. bbc.co.uk. 4 August 2018. Посетено на 5 August 2018.
  9. „Hayter joins Team INEOS“. www.teamineos.com. Архивирано од изворникот на 2020-07-16. Посетено на 2020-06-11.
  10. Jary, Rachel (7 May 2021). "This is a really cool job" Bahrain Victorious' Fred Wright on his first Grand Tour“. Rouleur. Посетено на 28 June 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]