Бен Свифт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бен Свифт
Бен Свифт на Трката околу Британија 2016
Лични податоци
Цело имеБенџамин Свифт
ПрекарСвифти
Роден5 ноември 1987 (1987-11-05) (34 г.)
Ротерхем, Англија,  Обединето Кралство
Висина1,79 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнеос Гренадиерс
ДисциплинаВелодромски и друмски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачСпринтер
Аматерски клубови
1999–20002007–2008
есен 2007
2007
Ешфилд РК
Мосли КРТ
Сканторп Поли КК
Кинезис
Recycling.co.uk
100% Ми
Барловорлд (стажант)
Професионални клубови
2009
2010–2016
2017-2018
2019-
Катјуша
Тим Скај
ОАЕ Абу Даби
Тим Скај
Значајни победи
;Друмски велосипедизам

Етапни трки

Тур де Пикарди (2010)
Велодромски велосипедизам
Европска Унија Европски првак во екипна потера под 23 години (2007)
Светски скреч првак (2012)
Последна промена
14 мај 2019

Бенџамин „Бен“ Свифт (англиски: Benjamin "Ben" Swift; р. 5 ноември 1987) — англиски професионален велодромски и друмски велосипедист[1], кој вози за екипата Инеос Гренадиерс.[2]

Свифт ја освоил трката скреч на Светското велодромско првенство. Неговиот братучед, Конор Свифт, е исто така англиски професионален друмски велосипедист и национален првак од 2018 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Свифт е роден во Ротерхем, Јужен Јоркшир, тој започнал со велосипедизам со Мосли КРТ, на возраст од 12. Во 2003, стигнал втор на трката скреч на националното првенство зад олимпиецот Стивен Бурк. Како јуниорски возач, Свифт се натпреварувал на Комонвелтските јуниорски игри, земајќи ја бронзата за бодовната трка, како и две национални титули, бодовната трка на јуниорското првенство во 2004 и јуниорската скреч трка во 2005. Исто така се натпреварувал на сениорската скреч трка во 2005, покажувајќи ја неговото способност да заврши трет, освојувајќи ја бронзата. Свифт започнал да се натпреварува на меѓународно ниво, освојувајќи неколку трки за медисон. Во 2012, ја освоил трката скреч на светското првенство, станувајќи прв Британец, кој станал светски првак во скреч.

Кариера[уреди | уреди извор]

Го направил неговото професионално друмско деби во август 2007 придружувајќи му се на Барловорлд како тренинг-партнер, со кои го освоил планинскиот пласман на Трката околу Британија.

Во текот на 2008 се натпреварувал за развојната екипа на Бритиш Сајклинг и ја освоил неговата прва рангирана трка од UCI. Ја претставувал Велика Британија на друмската трка на Олимписките игри 2008 и на Светското друмско првенство UCI, каде завршил четврти на друмската трка под 23 години.

Катјуша[уреди | уреди извор]

По првенствата потпишал двегодишен договор со новата руска екипа Катјуша.[3]

Во 2009 бил избран да вози на Џиро д’Италиа. Свифт завршил трет на етапата 2 на Џиро д’Италиа. Исто така освоил етапа на Трката околу Британија. Свифт изјавил за CyclingNews во 2009, опишувајќи се себеси како „универзален возач, кој добро може да вози на класиците и да освојува етапи. 'Моја слабост е хронометарот. Не сакам да возам на хронометри и воопшто не сум добар на нив.'"[4]

Тим Скај[уреди | уреди извор]

Свифт спринта за победа на етапата 5 на Тур де Романди 2011

Свифт му приклучил на новооснованиот британски тим Тим Скај во јануари 2010. Во текот на неговата прва сезона со Скај, најголемиот резултат за Свифт бил на Тур де Пикард, каде освоил една етапа, генералниот, бодовниот и пласманот за млад возач.

Свифт во 2011 ја освоил својата прва етапа на трка од Светската турнеја, победувајќи етапа на Тур Даун Андер во Аделаида. Четири дена подоцна исто така ја освоил и етапата шест. Свифт ја овоил етапата 2 на Трката околу Калифорнија и го зел водството на трката, откако првата етапа била откажана поради лошото време.[5] Свифт бил избран во екипата за Тур де Франс пред Грег Хендерсон,[6] и завршил шести на етапата 15.[7]

Во 2012, Свифт се фокусирал на велодромскиот велосипедизам и претставувањето на Велика Британија на Летните олимписки игри 2012. На 4 април, Свифт ја освоил трката скреч на Светското велодромско првенство и ја зел маичката виножито. Завршил втор на бодовната трка и ги здружил силите со Герајнт Томас за земање на среброто во медисон.

Свифт бил избран да вози на Џиро д’Италиа, но бил приморан да се откаже откако го скршил рамото во пад на еден тренинг една недела претходно.[8] Иако не успеал да биде избран од долгиот список за олимпискиот тим на Велика Британија, тој бил избран од екипата Скај да вози на Трката околу Полска, победувајќи на втората и петтата етапа, воедно освојувајќи го бодовниот пласман.[9] Свифт бил избран за спринтер на Скај за Вуелта а Еспања 2012, каде завршил втор на етапата 18.

Во март 2014, Свифт го остварил еден од најголемите резултати во неговата кариера, завршувајќи трет на Милано-Санремо.[10] Во април 2015 година, Свифт паднал на новосоздадената Тур де Јоркшир, повредувајќи го рамото.[11]

На 19 март 2016 година, Свифт завршил втор на Милано-Санремо, во тесен спринт со Арно Демар (ФДЖ).[12]

ОАЕ Тим Емирати[уреди | уреди извор]

По седум сезони со Скај, во септември 2016 година, Свифт објавил дека ќе се приклучи на ОАЕ Тим Емирати со двегодишен договор од 2017 година со цел за нови можности за себе.[13]

Враќање во Тим Скај[уреди | уреди извор]

Во октомври 2018 година потпишал да се врати во Тим Скај за сезоната 2019.

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2004
1. Бодовна трка Британски национални јуниорски велодромски првенства
2005
1. Скреч трка Британски национални јуниорски велодромски првенства
1. 2-дневен јуниорски медисон Ротерхем
1. Ноќ 1
1. Ноќ 2
1. 3-дневен медисон под 23 години Дортмунд
2006
2. Екипна потера Британски национални велодромски првенства
2007
1. Екипна потера Европски велодромски првенство под 23 години
Џиро деле Реџиони
1. последна етапа
1. Планински пласман
3. Милано-Бусето
1. Планински пласман Трка околу Британија
2008
1. Копа деле Паче
1. ГП Копа Ромита
1. Етапа 5 Џиро Сиклистико Вале д’Аоста
2. Еташа 1 Трка околу Саксонија
4. Светски друмски првенства UCI под 23 години
2009
1. Етапа 7 Трка околу Британија
2. Нокере Курсе
2010
1. Краен пласман Тур де Пикард
1. Етапа 2
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
2011
1. Етапа 5 Вуелта а Кастиља и Леон
1. Етапа 5 Тур де Романди
1. Етапа 2 Трка околу Калифорнија
3. Краен пласман Тур Даун Андер
1. Етапа 2
1. Етапа 6
2012
Светско велодромско првенства UCI
1. Jersey rainbow.svg Скреч трка
2. Бодовна трка
2. Медисон (со Герајнт Томас)
Трка околу Полска
1. Етапа 2
1. Етапа 5
1. Jersey white.svg Бодовен пласман
2013
3. Национално хронометарско првенство
3. Трофео Палма де Мајорка
5. Трофео Сера де Трамунтана
10. Трофео Кампос-Сантањи-Сес Салинес
10. Класик РајдЛондон-Сари
2014
Сетимана интернационале ди Копи е Бартали
1. Jersey white.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1а
1. Етапа 1б (ТТТ)
1. Етапа 5 Трка околу Баскија
2. Национално друмско првенство
2. Трофео Сес Салинес
2. Класик РајдЛондон-Сари
3. Трофео Муро-Порт д’Алкудија
3. Милано-Санремо
8. Нокере Курсе
2015
2. Краен пласман Сетимана Интернационале ди Копи е Бартали
1. Jersey white.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
3. Трофео Плаја де Палма
3. Класик РајдЛондон-Сари
7. Трофео Сантањи-СесСалинес-Кампос
9. Меѓународен друмски велосипедски предизвик
9. Јапонски куп
2016
1. Jersey blue.svg Бодовен пласман Вуелта а Андалусија
2. Милано-Санремо
7. Краен пласман Тур ди Поату Шарант
7. Џиро дел Пиемонте
8. Краен пласман Трка околу Британија
8. Голема океанска друмска трка „Кедел Еванс“
2017
5. Светско друмско првенство
5. Национално друмско првенство
10. Трка околу Франкфурт

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
Jersey pink.svg Џиро 127 113
Jersey yellow.svg Тур 135 83
Jersey red.svg Вуелта СО 121

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Биографија на British Cycling“. British cycling.
 2. „Team Sky“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. Архивирано од изворникот на 5 јануари 2019. Посетено на 5 јануари 2019.
 3. Стивен Фаранд (2008-09-26). „Свифт импресионираше на неговата последна аматерска трка на Светските првенства“. Cycling Weekly. Архивирано од изворникот на 2008-12-05. Посетено на 2012-07-18.
 4. Сузан Вестемајер (2009-04-21). „Свифт ја започна неговата кариера“. CyclingNews.
 5. „Свифт победи на продолжениот почеток на Трката околу Калифорнија“. Reuters. 2011-05-17. Архивирано од изворникот на 2011-05-20. Посетено на 2012-07-18.
 6. Најџел Вин (2011-06-23). „Објавена екипата на Скај за Тур де Франс: Свифт избран“. Cycling Weekly. Посетено на 2012-07-11.
 7. Сајмон Мекмајкл на 17 јули 2011 (2011-07-17). „Tour de France Stage 15 reaction: Cav says green jersey not won yet, Swift feeling better as race goes on | road.cc | Road cycling news, Bike reviews, Commuting, Leisure riding, Sportives and more“. road.cc. Посетено на 2012-07-11.
 8. Cycling. „Giro d'Italia 2012: Ben Swift's training injury disrupts Team Sky's preparations but their focus remains“. Telegraph. Посетено на 2012-07-11.
 9. Cycling Weekly. „Бен Свифт победи на втората етапа на Трката околу Полска“. Посетено на 2012-07-11.
 10. „Резултати на Милано-Санремо“. Cycling News.
 11. Питер Косинс (1 мај 2015). „Tour de Yorkshire favourite Swift crashes out“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 1 мај 2015.
 12. http://www.cyclingweekly.co.uk/news/latest-news/ben-swift-on-milan-san-remo-second-is-the-worst-place-217478
 13. „Swift leaves Team Sky for two-year deal with Project TJ Sport“. cyclingnews.com. 26 септември 2016. Посетено на 28 септември 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]