Дварс дор Вландерен 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дварс дор Вландерен Cycling (road) pictogram.svg
Aankomst Mathieu van der Poel in Waregem, Dwars door Vlaanderen 2019 - fotograaf Lieven De Cock.jpg
Детали за трката
Издание74. Дварс дор Вландерен
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум3 април 2019
Растојание182,8 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеРуселаре
ОдредиштеВарегем
Екипи25
Возачи на почеток173
Возачи на крај153
Просечна брзина44,609 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникNED Матје ван дер Пул (Корендон-Циркус) Wikidata-logo S.svg
ВторопласиранFRA Антони Тиржис (Директ Енержи) Wikidata-logo S.svg
ТретопласиранLUX Боб Јунгелс (Декојнинк-Квик Степ) Wikidata-logo S.svg
Dwars door Vlaanderen men 2019.png
◀ 20182021 ▶
Документација Wikidata-logo S.svg

Дварс дор Вландерен 2019 — 74. издание на велосипедската еднодневна трка Дварс дор Вландерен, која се одржала на 3 април како тринаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Трката била освоена од Матје ван дер Пул.[2]

Екипи[уреди | уреди извор]

Како нов настан на Светската турнеја, сите UCI World Tour екипи биле поканети на трката, но не биле обврзани да учествуваат. Сепак, сите осумнаесет екипи настапиле на трката. Седум професионални континентални екипи настапиле, со што главната група се состоела од 25 екипи.

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)
 1. FRA АГ2Р Ла Мондијал
 2. KAZ Астана
 3. BRN Бахреин-Мерида
 4. GER Бора-Хансгрое
 5. POL ССС Тим
 6. BEL Декојнинк-Квик Степ
 7. RSA Дименжн Дата
 8. USA ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг
 9. FRA Групама-ФДЖ
 10. NED Џамбо-Висма
 11. BEL Лото-Судал
 12. AUS Мичелтон-Скот
 13. ESP Мовистар
 14. SUI Катјуша-Алпесин
 15. GBR Инеос
 16. GER Санвеб
 17. USA Трек-Сегафредо
 18. UAE ОАЕ Емирати
Професионални континентални екипи (7)
 1. FRA Директ Енержи
 2. FRA Кофидис
 3. BEL Корендон-Циркус
 4. BEL Ванти-Груп Гобер
 5. ISR Израелска велосипедска академија
 6. FRA Витал Консепт-Б&Б Хотелс
 7. BEL Спорт Вландерен-Балоас

Поредок[уреди | уреди извор]

Завршен пласман[уреди | уреди извор]

[3]

Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. NED Матје ван дер Пул Корендон-Циркус4ч 05' 52
2. FRA Антони Тиржис Директ Енержи+ 0
3. LUX Боб Јунгелс Декојнинк-Квик Степ+ 0
4. AUT Лукас Пестлбергер Бора-Хансгрое+ 0
5. BEL Тиш Бенот Лото-Судал+ 0
6. GBR Лук Роу Тим Скај+ 18
7. NED Дани ван Попел Џамбо-Висма+ 19
8. BEL Ив Ламперт Декојнинк-Квик Степ+ 19
9. FRA Кристоф Лапорт Кофидис+ 19
10. AUS Хајнрих Хауслер Бахреин-Мерида+ 19
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
 2. „2019 Spring Classics Recap: Van Dijk, Van der Poel Win Dwars door Vlaanderen“. Cyclocross Magazine. Посетено на 5 април 2019.
 3. „Дварс дор Вландерен 2019“. ProCycling.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]