Себастијан Лангевелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Себастијан Лангевелд
Лични податоци
Цело име Себастијан Лангевелд
Роден 17 јануари 1985 (1985-01-17) (30 г.)
Лајден, Холандија
Висина 1,78 м
Маса 68 кг
Податоци за клубот
Мом. клуб Канондејл-Гармин
Дисциплина Друмски велосипедизам
Улога Возач
Вид на возач Специјалист за класици
Аматерски клубови
2004–2005 Ван Влит-ЕБХ Адвокатен
Професионални клубови
2006
2007–2011
2012–2013
2014–
Скил-Шимано
Рабобанк
ГринЕЏ
Гармин-Шарп
Значајни победи
Еднодневни трки и класици
Омлоп Хет Ниувсблад (2011)

Други победи

Стер Електротур (2007)
ГП Пино Керами (2006)
Егмонд-пјер-Егмонд (2014)
Последна промена
26 декември 2014

Себастијан Лангевелд (холандски: Sebastian Langeveld; р. 17 јануари 1985 во Лајден) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Канондејл-Гармин.[1] Неговата најголема победа била на Омлоп Хет Нивсблад 2011 за Рабобанк. На 17 август 2011, било објавено дека му се придружува на австралиската екипа ГринЕЏ на неговата дебитна сезона во 2012.[2] На 19 септември 2013, Лангевелд потпишал со Гармин-Шарп за сезоните 2014 и 2015.[3][4][5]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2005
2. Омлоп дер Кемпен
2006
1. ГП Пино Керами
2. По Бас сир Рут
9. Краен пласман Четири дена Денкерк
2007
1. Краен пласман Стер Електротур
2. По Бас сир Рут
9. Краен пласман Трка околу Луксембург
2008
2. Трофео Солер
2. Курне-Брисел-Курне
6. Трка околу Луксембург
7. Национално друмско првенство
2009
1. ГП Јеф Шеренс
Трка околу Саксонија
1. Етапа 2
1. Етапа 4
6. Краен пласман Енеко Тур
6. Национално друмско првенство
9. Е3 Харелбеке
10. Краен пласман Делта Тур Зеланд
2010
2. Краен пласман Тур ди Лимузин
1. Пласман за млад возач
6. Е3 Харелбеке
10. Курне-Брисел-Курне
2011
1. Омлоп Хет Нивсблад
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
4. Трофео Деја
5. Трофео Инка
5. Трка околу Фландрија
2012
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
9. Краен пласман Енеко Тур
1. Етапа 2 (ТТТ)
3. Светско првенство во екипен хронометар
5. Национално друмско првенство
2013
3. Национално друмско првенство
5. Е3 Харелбеке
7. Париз-Рубе
10. Трка околу Фландрија
2014
1. MaillotHolanda.PNG Национално друмско првенство
1. Егмонд пјер Егмонд
2. Национално хронометарско првенство
3. Амстел Курасао
8. Париз-Рубе
9. Краен пласман Енеко Тур
10. Трка околу Фландрија

Распоред на резултатите на Гранд Тур[уреди | уреди извор]

Гранд Тур 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014
Jersey pink.svg Џиро
Jersey yellow.svg Тур 130 150 140
Jersey red.svg Вуелта 112 114

СО = се откажал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Боден, Метју. „Гармин подготвен за драматичната обнова во 2014“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 24 септември 2013 (конс. 6 ноември 2013).
  2. Лангевелд му се придружи на ГринЕЏ“, „Cycling News“, Future Publishing Limited, 17 август 2011 (конс. 1 јануари 2012).
  3. Тим Гармин-Шарп потпиша со Себастијан Лангевелд“, „Гармин-Шарп“, Slipstream Sports LLC, 19 септември 2013 (конс. 19 септември 2013).
  4. Поранешниот победник на Омлоп Хет Ниувсблад потпиша двегодишен договор со Гармин Шарп“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 19 септември 2013 (конс. 19 септември 2013).
  5. Лангевелд потпиша со Гармин-Шарп“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 20 септември 2013 (конс. 20 септември 2013).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]