Трка околу Фландрија 2014

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Трка околу Фландрија 2014
Светска турнеја на UCI 2014, трка 8 од 29
Детали за трката
Date 6 април 2014
Растојание 259 км
Време 6ч 15' 18" (25.729 км/ч)
Добитници на наградите
Победник  Фабијан Канчелара (ШВА) (Трек Фактори Рејсинг)
Втор  Грег ван Авермат (БЕЛ) (БМЦ Рејсинг Тим)
Трет  Сеп Ванмарке (БЕЛ) (Белкин Про Сајклинг)
2013
2015

Трка околу Фландрија 2014 — 98. издание на еднодневниот монументален класик Трка околу Фландрија. Била одржана на 6 април 2014 на растојание од 259 километри од Брухе до Ауденарде.[1] Претставувала осма трка во сезоната на Светската турнеја.

Во завршницата на четири велосипедисти, Швајцарецот Фабијан Канчелара ја освоил трката за израмнување на рекордот[2] по третпат — втора година по ред — пред белгиската тројка Грег ван Авермат, Сеп Ванмарке и Стејн Ванденберг.[3]

Екипи[уреди | уреди извор]

Бидејќи Трката околу Фландрија е трката во Светската турнеја, сите 18 UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да испратат екипа. На седум други екипи им биле доделени специјални покани, со што се создала група од 25 екипи.

Екипи кои настапиле на трката биле:[4]

Резултати[уреди | уреди извор]

Велосипедист Екипа Време Бодови за
Светската турнеја
1  Фабијан Канчелара (ШВА) Трек Фактори Рејсинг 6ч 15' 18" 100
2  Грег ван Авермат (БЕЛ) БМЦ Рејсинг Тим и.в. 80
3  Сеп Ванмарке (БЕЛ) Белкин Про Сајклинг и.в. 70
4  Стејн Ванденберг (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ и.в. 60
5  Александер Кристоф (НОР) Катјуша + 8" 50
6  Ники Терпстра (ХОЛ) Омега Парма-Квик Степ + 18" 40
7  Том Бонен (БЕЛ) Омега Парма-Квик Степ + 35" 30
8  Герајнт Томас (ВБР) Тим Скај + 37" 20
9  Бјерн Лекеманс (БЕЛ) Ванти-Груп Гобер + 41"  –
10  Себастијан Лангевелд (ХОЛ) Гармин-Шарп + 43" 4

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „rvv.be - Roadmap pdf“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-04-07. Посетено на 2014-06-05.
  2. Браун, Грегор (6 април 2014). „Канчелара: „Јас сум Спартак на Фландрија". Cycling Weekly. IPC Media. Посетено на 6 април 2014.
  3. Вестбај, Мет (6 април 2014). „Фабијан Канчелара победи откако ги претекна Грег ван Авермат и Сеп Ванмарке“. Sky Sports. BSkyB. Посетено на 6 април 2014.
  4. „Трка околу Фландрија: Почетна листа“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 5 април 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]