Серхио Игита

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Серхио Игита
Игита на Гран при де Денен 2017
Лични податоци
Цело имеСерхио Андрес Игита Гарсија
ПрекарИгита Монстер
Роден1 август 1997 (1997-08-01) (24 г.)
Меделин,  Колумбија
Висина1,63 м
Маса54 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЕФ Едукејшн-Нипо
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за искачување
Аматерски клубови
2015 4-72 Ел сервисио де енвиос
Професионални клубови
2016–2018
2019
2019-
Тим Манзана Постобон
Фундасион Еускади
ЕФ Едукејшн Фирст
Значајни победи
Големи трки
Вуелта а Еспања
1 поединечна етапа (2019)

Еднодневни трки и класици

MaillotColombia.PNG Национален друмски првак (2020)
Последна промена
4 април 2020

Серхио Андрес Игита Гарсија (шпански: Sergio Andrés Higuita García; р. 1 август 1997) — колумбиски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн-Нипо.[1]

Се преместил од професионалната екипа Фундасион-Орбеа во мај 2019 година,[2] откако првично им се приклучил во летото.[3] Во август 2019 година бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2019.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2016
9. Тур де Жиронда
10. Пруеба Вилјафранка де Ордисија
2017
1. Jersey white.svg Планински пласман Вуелта а Астурија
2018
9. Класика Примавера
9. Краен пласман Вуелта а Кастиља и Леон
9. Краен пласман Трка околу Кина I
1. Jersey polkadot.svg Планински пласман
2019
Вуелта а Еспања
1. Етапа 18
Jersey yellow number.svg Награда за борбеност на етапа 18
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач Волта а ла Комунитат Валенсијана
2. Краен пласман Трка околу Калифорнија
3. Џиро дел’Емилија
3. ГП Мигел Индураин
4. Краен пласман Трка околу Полска
4. Светско друмско првенство под 23 години
4. Класика Примавера
4. Трофео Сера де Трамунтана
5. Волта ао Алентежо
1. Етапа 4
5. Тре Вали Варезине
6. Трофео Кампос, Поререс, Феланит, Сес Салинес
7. Краен пласман Вуелта а Андалусија
2020
1. MaillotColombia.PNG Национално друмско првенство
1. Jersey orange.svg Краен пласман Трка Колумбија
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 4
3. Краен пласман Париз-Ница
1. Jersey white.svg Пласман за млад возач

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Бејкон, Елис (1 јануари 2020). „2020 Team Preview: EF Education First“. Cyclingnews.com. Future plc. Посетено на 2 јануари 2020.
  2. Балингер, Алекс (7 мај 2019). 'Exceptional' Colombian youngster Sergio Higuita makes mid-season switch to EF Education First“. Cycling Weekly. TI Media. Посетено на 20 мај 2019.
  3. Видела, Франко (17 јануари 2019). „EF-Drapac cede a Sergio Higuita a la Fundación Euskadi“ [EF-Drapac hands over Sergio Higuita to the Euskadi Foundation]. Ciclismo Internacional (шпански). Pablo Martín Palermo. Посетено на 20 јануари 2019.
  4. „2019: 74th La Vuelta ciclista a España“. ProCyclingStats. Посетено на 23 август 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]