Јонас Кох

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јонас Кох
Лични податоци
Цело имеЈонас Кох
Роден15 јуни 1993 (1993-06-15) (29 г.)
Швебиш Хал,  Германија
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Ванти-Жобер Материо
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2012
2013–2014
2015
2016
2017-2018
2019-
Спешалајзд Консепт Стор
ЛКТ Тим Бранденбург
Рад-Нет Розе
Верва АктивЏет
ЦЦЦ-Спранди-Полковице
ССС Тим
Последна промена
26 мај 2019

Јонас Кох (германски: Jonas Koch; р. 25 јуни 1993 во Швебиш Хал) — германски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Интермарше-Ванти-Жобер Материо.[1]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2015
Тур де л’Авенир
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 1
5. Копа деи Лаги-Трофео Алмар
2016
4. Краен пласман Трка на Фјордовите
2017
9. Трофео Плаја де Палма
2018
8. Краен пласман Трка околу Норвешка
9. Класик Лондон-Сари
10. Класик Хандзаме
10. Бриселски велосипедски класик
10. Копа Берноки

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ferri, Marco (24 декември 2018). „CCC Team, Riccardo Zoidl prende il posto di Denifl e completa il roster“ [CCC Team, Riccardo Zoidl takes the place of Denifl and completes the roster]. SpazioCiclismo (италијански). Gravatar. Посетено на 2 јануари 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]