Прејди на содржината

Стејн Ванденберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стејн Ванденберг
Ванденберг на Омлоп ван хет Хутланд 2014
Лични податоци
Цело имеСтејн Ванденберг
ПрекарВДБ[1]
Роден25 април 1984(1984-04-25)(40 г.)
Ауденарде,  Белгија
Висина1,99 м[1]
Маса85 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за класици
Аматерски клубови
2004
2005
2006
2006
Ондер Онс Парике
Амуза.ком
Унибет.ком Даво
Унибет.com (стажант)
Професионални клубови
2007
2008
2009–2011
2012–2016
2017-2020
Унибет.com
Аг2р-Ла Мондијал
Катјуша
Омега Парма-Квик Степ
Аг2р-Ла Мондијал
Значајни победи
Трка околу Ирска (2007)

Стејн Ванденберг (холандски: Stijn Vandenbergh; р. 25 април 1984) — поранешен белгиски професионален друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот 2007-2020 за екипите Унибет.com, Катјуша, Етикс-Квик Степ и АГ2Р-Ла Мондијал.[2]

Станал стажант за Унибет.com во 2006, а професионалец во 2007 година. Во првата година како професионалец ја освоил првата етапа[3] и ја задржал жолтата маичка до крај за победа на Трката околу Ирска.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2004
1. Омлоп Хет Волк под 23 години
10. Меѓународен велосипедски трофеј Јонг Мар Мудиг
10. Трка околу Фландрија под 23 години
2006
3. Меѓународен велосипедски трофеј Јонг Мар Мудиг
2007
1. Краен пласман Трка околу Ирска
1. Пласман за млад возач
1. Етапа 1
9. ГП Кантон Аргау
10. Првенство на Фландрија
2008
9. ГП де Денен
2009
2. ГП Џеф Шеренс
2010
9. Дварс дор Вландерен
2013
2. Омлоп Хет Ниусблад
8. Гент-Вевелгем
10. Дварс дор Вландерен
2014
4. Е3 Харелбеке
4. Трка околу Фландрија
5. Курне-Брисел-Курне
8. Краен пласман Трка околу Катар
2015
4. Гент-Вевелгем
4. Омлоп Хет Ниусблад
7. Ле Самин
2016
1. Етапа 5 Волта а ла Комунитат Валенсијана
1. Етапа 1 (ТТТ) Тур де Сан Луис
3. Краен пласман Трка околу Белгија
2018
10. Тро-Бро Леон
2019
5. Краен пласман Букл де ла Мајен
6. Ле Самин

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Стејн Ванденберг“. Омега Парма-Квик Степ. Decolef. Архивирано од изворникот на 2014-01-04. Посетено на 3 јануари 2014.
  2. Cotton, Jim (27 November 2020). „Ag2r-Citroën sponsor moves puts pinch on the unproven and unlucky“. VeloNews. Pocket Outdoor Media Inc. Посетено на 27 November 2020.
  3. Лиџет, Фил (23 август 2007). „Stijn Vandenbergh climbs to the top“. Лондон: Telegraph.co.uk. Посетено на 29 август 2007.
  4. „Маркато триумфираше на финалето во Даблин“. Tour of Ireland.ie. Архивирано од изворникот на 2007-09-29. Посетено на 29 август 2007.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]