Штефан Кинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штефан Кинг
Кинг на Флеш ардени 2014
Лични податоци
Цело имеШтефан Кинг
ПрекарКинг Кинг (King Küng)[1]
Роден16 ноември 1993 (1993-11-16) (29 г.)
Вил,  Швајцарија
Висина1,93 м
Маса83 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГрупама-ФДЖ
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за хронометри и искачување
Аматерски клубови
2013–2014 БМЦ Дивилопмент Тим
Професионални клубови
2015–2018
2019-
БМЦ Рејсинг Тим
Групама-ФДЖ
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 TTT етапа (2018)

Етапни трки

Тур де Норманди (2015)

Еднодневни трки и класици

MaillotSuiza.PNG Национално хронометарско првенство (2017, 2018)
Последна промена
28 март 2020

Штефан Кинг (германски: Stefan Küng; р. 16 ноември 1993) — швајцарски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Групама-ФДЖ.[2] Исто така е и државјанин на Лихтенштајн.

Кариера[уреди | уреди извор]

Станал светски првак во поединечна потера 2015, откако го победил Џек Бобриџ во финалната трка. Кинг го презел водството во завршните 250 метри. На Тур де Романди 2015, ја остварил најголемата победа во неговата кариера. На ладен врнежлив ден бил дел од рано бегство и се одвоил од другите бегалци на 30 километри пред крајот, остварувајќи соло-победа во Фрибур.[3] Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

друмски велосипедизам[уреди | уреди извор]

2010
7. Краен пласман Тур де По де Во
2011
1. MaillotSuiza.PNG Национално јуниорско хронометарско првенство
1. Тур де Берн за јуниори
Игри на малите држави на Европа
2. Друмска трка
2. Поединечен хронометар
3. Национално јуниорско друмско првенство
3. Краен пласман Интернационале Јуниорен Три дена
3. Краен пласман Тур ду По де Во
1. Етапа 6
10. Краен пласман Гран при Риблиланд
2013
Игри на малите држави на Европа
1. Поединечен хронометар
5. Друмска трка
1. MaillotSuiza.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Џиро дел Белведере
3. Национално друмско првенство под 23 години
3. Хроно Шампеноа
6. Светско хронометарско првенство под 23 години
9. Тур де Берн
2014
Европско друмско првенство
1. UEC Champion Jersey.svg Друмска трка под 23 години
1. UEC Champion Jersey.svg Поединечен хронометар
1. Краен пласман Тур де Норманди
1. Пролог
1. Пласман за млад возач
1. Флеш ардене
2. Национално хронометарско првенство
3. Светско хронометарско првенство под 23 години
4. Хроно Шампеноа
7. Национално друмско првенство
8. Тур де Берн
10. Омлоп Хет Ниувсблад за млади
2015
1. Jersey rainbow chrono.svg Светско првенство во екипен хронометар
1. Хел ван хет Мергеланд
Тур де Романди
1. Етапа 4
1. Jersey red number.svg Награда за борбеност
4. Краен пласман Три дена Де Пане
2016
1. Етапа 5 (ТТТ) Енеко Тур
2. Silver medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
7. Краен пласман Три дена Де Пане
9. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
2017
Национални првенства
1. MaillotSuiza.PNG Хронометар
2. Друмска трка
Тур де Романди
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 2 (ITT) БинкБенк Тур
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
1. Етапа 1 (ТТТ) Волта а ла Комунитат Валенсијана
2. Silver medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
3. Краен пласман Трка околу Британија
2018
1. MaillotSuiza.PNG Национално хронометарско првенство
Тур де Свис
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 9 (ITT)
1. Етапа 2 (ITT) БинкБенк Тур
1. Етапа 3 (ТТТ) Тур де Франс
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
1. Етапа 3 (ТТТ) Волта а ла Комунитат Валенсијана
3. Bronze medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
10. Е3 Харелбеке
2019
1. MaillotSuiza.PNG Национално хронометарско првенство
1. Тур ди Дуа
1. Етапа 2 Тур де Романди
1. Етапа 3 (ITT) Волта ао Алгарве
Светско друмско првенство
3. Bronze medal blank.svg Друмска трка
10. Хронометар
3. Краен пласман Трка околу Словачка
1. Етапа 1b (ITT)
4. Европско хронометарско првенство
8. Краен пласман БинкБенк Тур
9. Бинше-Шиме-Бинше
2020
9. Омлот Хет Ниусблад

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2015 2016 2017 2018 2019
Jersey pink.svg Џиро СО 60
Jersey yellow.svg Тур 79 53 96
Jersey red.svg Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Велодромски[уреди | уреди извор]

2013
Европски првенства под 23 години
1. UEC Champion Jersey.svg Поединечна потера
1. UEC Champion Jersey.svg Екипна потера
3. Bronze medal blank.svg Светско првенство во поединечна потера
2014
Европски првенства под 23 години
1. UEC Champion Jersey.svg Поединечна потера
1. UEC Champion Jersey.svg Екипна потера
2. Silver medal blank.svg Светско првенство во поединечна потера
2015
1. Jersey rainbow.svg Светско првенство во поединечна потера
Национални првенства
1. MaillotSuiza.PNG Поединечна потера
1. MaillotSuiza.PNG Бодовна трка
Европски првенства
1. UEC Champion Jersey.svg Поединечна потера
2. Silver medal blank.svg Екипна потера

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Stefan Küng décroche le bronze lors du clm des M23“ [Stefan Küng Wins Bronze at the U23 Time Trial]. Le Matin (Switzerland) (француски). 22 септември 2014. Посетено на 26 септември 2015.
  2. „Groupama - FDJ“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 2 јануари 2020. Посетено на 2 јануари 2020.
  3. „Штефан Кинг сам до победа на Романди на дождливата четврта етапа“. VeloNews. Competitor Group, Inc. 1 мај 2015. Архивирано од изворникот на 2015-05-03. Посетено на 1 мај 2015.
  4. „2017: 104th Tour de France: Start List“. ProCyclingStats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]