Штефан Кинг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штефан Кинг
Кинг на Флеш ардени 2014
Лични податоци
Цело имеШтефан Кинг
ПрекарКинг Кинг (King Küng)[1]
Роден16 ноември 1993 (1993-11-16) (26 г.)
Вил,  Швајцарија
Висина1,93 м
Маса83 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГрупама-ФДЖ
ДисциплинаДрумски и велодромски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпецијалист за хронометри и искачување
Аматерски клубови
2013–2014 БМЦ Дивилопмент Тим
Професионални клубови
2015–2018
2019-
БМЦ Рејсинг Тим
Групама-ФДЖ
Значајни победи
Големи трки
Тур де Франс
1 TTT етапа (2018)

Етапни трки

Тур де Норманди (2015)

Еднодневни трки и класици

MaillotSuiza.PNG Национално хронометарско првенство (2017, 2018)
Последна промена
26 мај 2019

Штефан Кинг (германски: Stefan Küng; р. 16 ноември 1993) — швајцарски професионален велодромски и друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Групама-ФДЖ.[2] Исто така е и државјанин на Лихтенштајн.

Кариера[уреди | уреди извор]

Станал светски првак во индивидуална потера 2015, откако го победил Џек Бобриџ во финалната трка. Кинг го презел водството во завршните 250 метри. На Тур де Романди 2015, ја остварил најголемата победа во неговата кариера. На ладен врнежлив ден бил дел од рано бегство и се одвоил од другите бегалци на 30 километри пред крајот, остварувајќи соло-победа во Фрибур.[3] Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Велодромски[уреди | уреди извор]

2013
Европски првенства под 23 години
1. UEC Champion Jersey.svg Индивидуална потера
1. UEC Champion Jersey.svg Екипна потера
3. Bronze medal blank.svg Светско првенство во индивидуална потера
2014
Европски првенства под 23 години
1. UEC Champion Jersey.svg Индивидуална потера
1. UEC Champion Jersey.svg Екипна потера
2. Silver medal blank.svg Светско првенство во индивидуална потера
2015
1. Jersey rainbow.svg Светско првенство во индивидуална потера
Национални првенства
1. MaillotSuiza.PNG Индивидуална потера
1. MaillotSuiza.PNG Бодовна трка
Европски првенства
1. UEC Champion Jersey.svg Индивидуална потера
2. Silver medal blank.svg Екипна потера

Друмски велосипедизам[уреди | уреди извор]

2010
7. Краен пласман Тур де По де Во
2011
1. MaillotSuiza.PNG Национално јуниорско хронометарско првенство
1. Тур де Берн за јуниори
Игри на малите држави на Европа
2. Друмска трка
2. Индивидуален хронометар
3. Национално јуниорско друмско првенство
3. Краен пласман Интернационале Јуниорен Три дена
3. Краен пласман Тур ду По де Во
1. Етапа 6
10. Краен пласман Гран при Риблиланд
2013
Игри на малите држави на Европа
1. Индивидуален хронометар
5. Друмска трка
1. MaillotSuiza.PNG Национално хронометарско првенство под 23 години
1. Џиро дел Белведере
3. Национално друмско првенство под 23 години
3. Хроно Шампеноа
6. Светско хронометарско првенство под 23 години
9. Тур де Берн
2014
Европско друмско првенство
1. UEC Champion Jersey.svg Друмска трка под 23 години
1. UEC Champion Jersey.svg Индивидуален хронометар
1. Краен пласман Тур де Норманди
1. Пролог
1. Пласман за млад возач
1. Флеш ардене
2. Национално хронометарско првенство
3. Светско хронометарско првенство под 23 години
4. Хроно Шампеноа
7. Национално друмско првенство
8. Тур де Берн
10. Омлоп Хет Ниувсблад за млади
2015
1. Jersey rainbow chrono.svg Светско првенство во екипен хронометар
1. Хел ван хет Мергеланд
Тур де Романди
1. Етапа 4
1. Jersey red number.svg Награда за борбеност
4. Краен пласман Три дена Де Пане
2016
1. Етапа 5 (ТТТ) Енеко Тур
2. Silver medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
7. Краен пласман Три дена Де Пане
9. Краен пласман Стер ЗЛМ Тур
2017
Национални првенства
1. MaillotSuiza.PNG Хронометар
2. Друмска трка
Тур де Романди
1. Jersey green.svg Бодовен пласман
1. Етапа 2
1. Етапа 2 (ITT) БинкБенк Тур
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
1. Етапа 1 (ТТТ) Волта а ла Комунитат Валенсијана
2. Silver medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
3. Краен пласман Трка околу Британија
2018
1. MaillotSuiza.PNG Национално хронометарско првенство
Тур де Свис
1. Етапа 1 (ТТТ)
1. Етапа 9 (ITT)
1. Етапа 2 (ITT) БинкБенк Тур
1. Етапа 3 (ТТТ) Тур де Франс
1. Етапа 1 (ТТТ) Тирено-Адријатико
1. Етапа 3 (ТТТ) Волта а ла Комунитат Валенсијана
3. Bronze medal blank.svg Светско првенство во екипен хронометар
10. Е3 Харелбеке
2019
1. Етапа 2 Тур де Романди
1. Етапа 3 (ITT) Волта ао Алгарве

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро СО 60
Jersey yellow.svg Тур 79 53
Jersey red.svg Вуелта

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Stefan Küng décroche le bronze lors du clm des M23“ [Stefan Küng Wins Bronze at the U23 Time Trial]. Le Matin (Switzerland) (француски). 22 септември 2014. конс. 26 септември 2015. 
  2. „Groupama-FDJ confirm 28 riders for 2019“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 15 ноември 2018. конс. 3 јануари 2019. 
  3. Штефан Кинг сам до победа на Романди на дождливата четврта етапа“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 1 мај 2015 (посет. 1 мај 2015 г).
  4. „2017: 104th Tour de France: Start List“. ProCyclingStats. конс. 28 јуни 2017. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]