Оливје Ле Гак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оливје Ле Гак
Ле Гак на Тур ди Дуа 2014
Лични податоци
Цело имеОливје Ле Гак
Роден27 август 1993 (1993-08-27) (29 г.)
Брест,  Франција
Висина1,80 м
Маса70 кг
Податоци за клубот
Мом. клубГрупама-ФДЖ
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2010–2011
2012–2014
2013
ВС Плабенек
БИК 2000
FDJ.fr (стажант)
Професионални клубови
2014– FDJ.fr
Последна промена
7 октомври 2018

Оливје Ле Гак (француски: Olivier Le Gac; р. 27 август 1993) — француски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Групама-ФДЖ.[1]

Бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2015[2] и за Џиро д’Италија 2016.[3] Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[4]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

2010
1. Jersey rainbow.svg Светско јуниорско друмско првенство
1. ГП Генерал Патон
3. Трофеј Сентр Морбијан
2011
2. Silver medal blank.svg Европско јуниорско друмско првенство
2. Трофеј Сентр Морбијан
2012
1. Етапа 1 Тур Ниверне Морван
3. Ла Генсбар
2013
1. Тур ди По ди Румоа
2. Париз-Конере
3. Париз-Тур за младинци
2014
1. Тур де ла Крес
2. Тур де Ванде
2017
8. Класик Лоар Атлантик
2018
6. Тро-Бро Леон
7. Класик Бретања
10. Краен пласман Четири дена Динкерк
1. Етапа 6

Распоред на резултатите на големите трки[уреди | уреди извор]

Голема трка 2015 2016 2017 2018
Jersey pink.svg Џиро 133
Jersey yellow.svg Тур 158 127
Jersey red.svg Вуелта 120

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Olivier Le Gac » FDJ“. Посетено на 24 февруари 2015.
  2. „Vuelta a España 2015“. Cycling Fever. Посетено на 21 август 2015.
  3. „99th Giro d'Italia Startlist“. Pro Cycling Stats. Посетено на 6 мај 2016.
  4. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]